Porady

Tuja do ogrodu – 6 najlepszych odmian [WIDEO]

4,5 (2 opinie)

Tuja albo żywotnik występuje w sklepach ogrodniczych w przeróżnych odmianach kilku gatunków. Nie każdy nadaje się do każdego celu. Istnieją odpowiednie odmiany zarówno na gęste żywopłoty, jak i do uprawy w pojemnikach albo do formowania. Ile takich odmian jest dostępnych, trudno określić; dzięki pracom hodowlanym powstają wciąż nowe tuje.

Wybierając tuję do ogrodu należy pamiętać, że niektóre z nich rosną bardzo szybko i tworzą gęstą ścianę żywopłotu, podczas gdy inne nadają się raczej do roli solitera albo tworzenia form przestrzennych. Ten rodzaj drzew i krzewów iglastych należy do szczególnie popularnych – i nie bez powodu. Żywopłoty z tui mają specjalny i bardzo elegancki wygląd, a na dodatek roztaczają przyjemny zapach. Dają się łatwo przycinać i formować, są wiecznie zielone i łatwe w uprawie. Świeża zieleń tych roślin działa uspokajająco.

Tuja – jaką odmianę wybrać do ogrodu?

Oto krótki przegląd najlepszych odmian żywotnika:

1. Żywotnik zachodni 'Brabant' (Thuja occidentalis ‘Brabant’)

Należy do najchętniej wybieranych odmian żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Jest wiecznie zielona, zimoodporna i znosząca przycinanie o każdej porze roku. Idealna odmiana na gęste, stale zielone żywopłoty osłonowe. Rośnie szybko (roczny przyrost wynosi 30-40 cm) i mocno się zagęszcza. Jako żywopłot tuja ‘Brabant’ osiąga wysokość od 2,5 do 4 m. Znosi klimat miejski, toleruje też okresy suszy i upałów, rośnie na słabych glebach. Formując tuję należy zwracać uwagę, aby nie ciąć starego drewna. Tego ubytku drzewo nie zregeneruje i pozostaną puste miejsca bez nowych pędów.

Tuja ‘Brabant’ nadaje się do średnio dużych i dużych ogrodów. W małych miejskich ogrodach musi być regularnie odpowiednio przycinana, aby kontrolować jej wzrost. Pasuje do ogrodu wiejskiego albo naturalnego. Można ją komponować z innymi krzewami albo trawami.

W osobnym artykule porównujemy tuję 'Brabant' i 'Szmaragd'.

Żywotnik zachodni 'Brabant'
imgED
Żywotnik zachodni 'Brabant'

2. Żywotnik zachodni 'Szmaragd' (Thuja occidentalis ‘Smaragd’)

Bardzo atrakcyjna odmiana o smukłym, piramidalnym, regularnym i gęstym wzroście. Doskonale nadaje się na żywopłoty, ale też do nasadzeń pojedynczych, również w pojemnikach. Tuja ‘Smaragd’ rośnie nieco wolniej niż odmiana ‘Brabant’ (20 cm na rok), co też może być zaletą. Przez cały rok pozostaje połyskująca i soczyście szmaragdowozielona. Nadaje się do małych ogrodów.

Tuja szmaragd jest łatwa w uprawie. Będzie zadowolona, jeśli przytnie się ją raz albo dwa razy do roku. Dla optymalnego wyniku dobrze jest oprócz cięcia zastosować też odpowiednie nawożenie żywotnika.

Żywotnik zachodni 'Szmaragd'
Wikipedia
Żywotnik zachodni 'Szmaragd'

3. Żywotnik olbrzymi 'Martin' (Thuja plicata 'Martin')

Stosunkowo nowa odmiana żywotnika olbrzymiego Thuja plicata. Gęste, drobne łuski przylegające do gałązek tworzą szczelną osłonę przed hałasem i wiatrem. Tuja ‘Martin’ posiada ciemnozielone liście, które zimą pięknie przebarwiają się na brązowo. Ma formę wąskiego stożka. Po dziesięciu latach osiąga wysokość ok. 180 cm i szerokość 70 cm. Początkowo przyrasta bardzo szybko – do 40 cm na rok. Warto się na nią zdecydować, jeśli chodzi o wysoki, szybko rosnący, mało kompaktowy żywopłot w pięknym, ciemnozielonym kolorze. Jeśli preferowany jest żywopłot bardziej zwartym wolniej rosnący i niższy, wtedy należy wybrać na przykład „Smaragd’ albo ‘Brabant’.

Żywotnik olbrzymi 'Martin'
Braumschule-2000
Żywotnik olbrzymi 'Martin'

4. Żywotnik zachodni 'Danika' (Thuja occidentalis 'Danika')

Jedna z najlepszych, nisko rosnących odmian żywotnika zachodniego. Prezentuje się w formie kulistego krzewu o wysokości do 50 cm. Rośnie bardzo powoli zachowując niewielkie wymiary. Ma krótkie, gęsto ułożone, jasnozielone pędy. Formę kuli można łatwo zachować poprzez lekkie cięcie. Nadaje się szczególnie do małych ogrodów, jest zalecana do uprawy w pojemnikach. Nadaje zimowemu ogrodowi koloru. Niebieskozielone gałązki przebarwiają się zimą w efektowny brąz. Tuja ‘Danika’ jest bardzo mrozoodporna; znosi spadki temperatury do -35°C. Poza zwierzyną, która może ją zgryzać, ta odmiana tui nie ma żadnych poważnych szkodników, nie jest też podatna na choroby.

Żywotnik zachodni 'Danika'
Flower Garden
Żywotnik zachodni 'Danika'

5. Żywotnik zachodni 'Rheingold' (Thuja occidentalis 'Rheingold')

Jest to bardzo lubiana odmiana iglaka z miękkimi igłami w kolorze starego złota. Brązowożółte zabarwienie zmienia się w ciągu roku od jasnej żółci (młode pędy są różowe, później pomarańczowe), świeżej zieleni przez odcienie starego złota w lecie do nasyconego miedzianego złota w zimie. Tuja ‘Rheingold’ jest bardzo mrozoodporna (do -35°C). Rośnie powoli i może z czasem osiągnąć szerokość do 2,75 m. Specyficzna forma krzewu uwidacznia się szczególnie wyraźnie w uprawie doniczkowej. Bardzo efektownie wygląda w naczyniu terakotowym.

Żywotnik zachodni 'Rheingold'
Zapach Zieleni
Żywotnik zachodni 'Rheingold'

6. Żywotnik zachodni 'Tiny Tim' (Thuja occidentalis 'Tiny Tim')

Odmiana żywotnika zachodniego ‘Tiny Tim’ jest interesującą formą karłową. Rośnie powoli tworząc spłaszczoną kulę. Ma krótkie i gęsto rozgałęzione pędy w kolorze czystej zieleni. Swoją kulistą formę utrzymuje nawet bez przycinania. Zimą lekko zmienia zwoje zabarwienie i z jasnej zieleni przechodzi w kolor lekko miedziany. Jest bardzo łatwa w uprawie i odporna na mróz; znosi spadki temperatury do -35°C. Ze względu na swój pokrój odmiana ‘Tiny Tim’ jest szczególnie polecana do uprawy doniczkowej. Po dziesięciu latach osiąga zaledwie 40-50 cm wysokości.

Żywotnik zachodni 'Tiny Tim'
Berberys24
Żywotnik zachodni 'Tiny Tim'

Tuja - 6 najlepszych odmian [WIDEO]

4,5 (2 opinie)