Porady

Mieczyki – inaczej gladiole. Jak uprawiać w doniczkach na balkonie?

4,8 (4 opinie)

Mieczyki kojarzą się zwykle jako wspaniałe byliny rabatowe albo urocze kwiaty w wazonie. Z racji swego rozbudowanego systemu korzeniowego należą do roślin ogrodowych. Jednak ogrodnicy zdołali wyhodować odmiany mieczyków, które nadają się również do uprawy doniczkowej. W ten sposób różnobarwne, ale smukłe kwiatostany mieczyków mogą zdobić również ciasny balkon.

Mieczyki, inaczej gladiole - charakterystyka

Nazwa rodzajowa rośliny Gladiolus pochodzi od łacińskiego gladius – miecz. Obie nazwy, mieczyk i gladiola, znaczą więc to samo i odnoszą się do kształtu liści, przypominającego głownię białej broni. Ta wieloletnia roślina bulwowa znana jest od pradawnych czasów. Traktowana kiedyś jako źródło pożywienia albo lekarstwo, stała się jedną z najbardziej popularnych roślin ozdobnych.

Bulwa mieczyka odnawia się każdego roku. W procesie wzrostu stopniowo zamiera, przekazując swoje siły i składniki odżywcze bulwie zastępczej oraz licznym maleńkim bulwkom przybyszowym. Bulwy mogą być wysadzone (wysiane) wiosną do inspektu, a w następnym roku przeniesione na rabaty albo do doniczek. Zakwitną dopiero w drugim albo trzecim roku uprawy. Duże bulwy po przezimowaniu rozwiną się i zakwitną na nowo. Nawiasem mówiąc, mieczyki nie są roślinami cebulowymi, a różnicę miedzy cebulą i bulwą najłatwiej zauważyć, rozcinając je na pół: cebula składa się z łusek, natomiast wnętrze bulwy wypełnia jednolita masa.

Odmiany mieczyków do uprawy w doniczkach

Niektóre mieczyki bardzo szybko i silnie się rozrastają, dlatego do uprawy w przestrzeni ograniczonej zarówno wielkością doniczki, jak i balkonu, należy wybrać odpowiednie odmiany. Powinny one wyrastać na wysokość przykładowo 25-60 cm, czyli znacznie mniejszą niż mieczyki uprawiane w ogrodzie. Nadają się do tego celu mieczyki miniaturowe. Jeśli jest do dyspozycji odpowiednio duży pojemnik, można spróbować podsadzić także odmiany wielkokwiatowe. Do najbardziej popularnych odmian przydatnych do sadzenia w doniczkach należą:

1. Gladiolus 'White City'

Należy do grupy mieczyków pierwiosnkowych. Średnica kwiatów wynosi 3,5-7,5 cm. W okresie kwitnienia na kłos kwiatowy składa się do 23 śnieżnobiałych kwiatów.

2. Gladiolus ‘Columbine’

Również zalicza się do grupy pierwiosnkowej. Dorasta do 80 cm. Wyróżnia się pięknymi różowo-białymi kwiatami.

Gladiolus ‘Georgette’ w ogrodzie
Farmer Gracy
Gladiolus ‘Georgette’ w ogrodzie

3. Gladiolus ‘Tinkerbell’

Odmiana z grupy mieczyków motylkowych. Dorasta do 45-75 cm, czyli idealnie nadaje się do sadzenia w doniczkach. Kwiaty faliste, żółte z jasnoczerwoną plamą pośrodku i pomarańczową krawędzią płatka.

4. Gladiolus 'Melody'

Dorasta do 100 cm. Kwiaty ma w delikatnym różowym kolorze z jaskrawą, czerwoną plamką środku.

5. Gladiolus ‘Georgette’

Wysokość 60-70 cm. Kwiaty są fantazyjne, pofalowane, co powoduje, że długie pędy rośliny wyglądają, jakby wylądowała na nich grupa motyli. Każdy "motyl" ma skrzydła jasnopomarańczowe, ze słonecznym żółtym środkiem.

6. Gladiolus ‘Prins Claus’

Odmiana karłowata, dorasta do ok. 70 cm. Luźno ustawione kwiaty przypominają orchideę. Białe kwiaty naznaczone są malinowoczerwonymi plamkami.

7. Gladiolus ‘Cindy’

Bardzo efektowny mieczyk motylkowy. Na jasnoróżowym tle kwiatów odznaczają się czerwone plamy obramowane kremowo. Wyglądają jakby motyl z szeroko otwartymi skrzydłami zajmował środek kwiatu.

Jak rozmnażać mieczyki (gladiole)?

Rozmnażanie mieczyków można przeprowadzić na różne sposoby. Każdy może wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

1. Rozmnażanie mieczyków z nasion

Ten sposób jest najczęściej wykorzystywany w selekcji dla wyhodowania nowej odmiany. Siewki wyrosłe w domowych warunkach z nasion zebranych z mieczyków-mieszańców utracą takie istotne cechy rośliny macierzystej, jak kolor i wielkość kwiatów. Nasiona wysiewa się w lutym w przygotowane pojemniki. Wiosną można wynosić je na otwartą przestrzeń. Metoda generatywna rozmnażania mieczyków wymaga na dodatek cierpliwości. Na kwiaty z samodzielnie wyhodowanych roślin przyjdzie kilka lat poczekać.

2. Rozmnażanie mieczyków z bulwek przybyszowych

Różne odmiany mieczyków tworzą różne ilości bulwek. W ciągu sezonu może wyrosnąć od 15 do 100 bulwek. Do rozmnażania najbardziej odpowiednie są te o średnicy 0,5-1 cm. Wysiewa się je wiosną do pojemników. Młode mieczyki mogą już zakwitnąć w następnym sezonie.

3. Rozmnażanie mieczyków z bulw

Przed posadzeniem bulwy do doniczki trzeba jej się uważnie przyjrzeć, ponieważ od tego zależy jakość przyszłego kwiatostanu. Poza tym, do uprawy doniczkowej nadają się nie wszystkie odmiany mieczyków. System korzeniowy tej rośliny jest mocno rozbudowany i odmiany wielkokwiatowe raczej nie będą się dobrze czuły w małej przestrzeni naczynia.

Przygotowanie doniczki i substratu do uprawy mieczyków 

Doniczki albo pojemniki do uprawy mieczyków mogą być ceramiczne albo plastikowe, a ich forma zależy od rodzaju planowanej kompozycji. Ważne, aby ich średnica nie była mniejsza niż 30 cm, a głębokość wynosiła co najmniej 40 cm. Im głębsza doniczka, tym lepiej dla mieczyków. Doniczka powinna mieć koniecznie warstwę drenażową, ponieważ mieczyki absolutnie nie znoszą zastoju wody. Podłoże dla mieczyków musi być bardzo żyzne i przepuszczalne.

Jak pielęgnować mieczyki w doniczce?

Mieczyki w doniczkach wysychają znacznie szybciej, niż na rabatach kwiatowych, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich podlewanie. Zgubny dla nich może być zarówno nadmiar wilgoci, jak i zbytnie wysuszenie. Podlewając (zwykle trzy razy w tygodniu, a podczas upałów częściej) trzeba uważać, aby woda nie trafiała na kwiaty i liście.

Ważne jest utrzymanie gleby w doniczce w odpowiednim stanie. Okresowo należy spulchniać grunt, aby zapewnić dopływ powietrza do korzeni. Aby uniknąć nadmiernego odparowania wilgoci, można wierzchnią część podłoża przykryć ściółką.

Aby uzyskać obfite kwitnienie mieczyków, potrzebne jest regularne zasilanie roślin nawozem. Można zastosować specjalny nawóz dla roślin kwitnących.

Stanowisko do uprawy mieczyka w doniczce

Mieczyki lubią znajdować się na słońcu i takie miejsce trzeba dla nich znaleźć. Roślina może być postawiona na parapecie słonecznego okna, nasłonecznionym miejscu na balkonie albo osłoniętym od wiatru zakątku w ogrodzie. Optymalna temperatura to 20ºC. Aby przedłużyć kwitnienie mieczyków, dobrze jest zapewnić im temperaturę rzędu 13ºC. Po przekwitnieniu zaleca się odcięcie pędu kwiatowego, aby roślina nie traciła energii na tworzenie nasion.

4,8 (4 opinie)