Porady

Lantana – kwiecisty krzew. Tajniki uprawy

4,8 (13 opinii)

Lantana posiada pewną niezwykłą umiejętność, która przyspiesza bicie serca każdego miłośnika roślin – jej kwiaty potrafią zmieniać kolor. Nic więc dziwnego, że ta niezbyt kłopotliwa w uprawie roślina ozdobna jest dostępna w różnych odmianach.

Pochodzenie i właściwości lantany

Ojczyzną lantany są regiony tropikalne i subtropikalne obu Ameryk. Stamtąd przywędrowała również do Polski, gdzie stała się popularną rośliną doniczkową.

Wszystkie części lantany są trujące. Zawierają substancje, których spożycie może skończyć się tragicznie. Również kontakt skóry z liśćmi tej rośliny prowadzi do podrażnień. Najbardziej trujące są nasiona, które najlepiej jest od razu usunąć. Natomiast kwiaty lantany zmieniają swoją barwę. Początkowo są jasnożółte do pomarańczowych, później stają się czerwone albo purpurowe, aby po pewnym czasie przybrać odcień fioletu. Ta przemiana kolorów nie przebiega jednocześnie na wszystkich kwiatach, tak więc krzew lantany pokryty jest z czasem różnymi kolorami.

Najchętniej uprawiany jest różnokolorowy gatunek lantany – lantana pospolita (Lantana camara). W uprawie występuje ponad 20 różnych gatunków i odmian, które jednak nie dorównują popularnością swojej wielobarwnej krewniaczce. Spotykana również w ogrodnictwie Lantana montevidensis pochodzi z Urugwaju i rozwija kwiaty żółte, liliowe albo białe. Ich kolor nie zmienia się jednak, a co najwyżej przyjmuje z czasem nieco inny odcień.

Lantana rośnie jako krzew z lekko zwisającymi pędami.

Stanowisko i podłoże do uprawy lantany

Aby lantana mogła czuć się naprawdę dobrze i odwdzięczać się różnorodnością kwiatów, trzeba spełnić niektóre jej wymagania:

  • Stanowisko powinno być słoneczne.
  • Alternatywą może być półzacienione, bardzo jasne miejsce, ponieważ przy niedostatku światła kwitnie bardzo skąpo.
  • Miejsce dla lantany powinno być osłonięte przed deszczem.
  • Podłoże dla rośliny musi być żyzne i wzbogacone kompostem. Ważną rolę odgrywa tutaj wartość pH. O ile roślina dobrze sobie radzi z kwaśną albo neutralną glebą, to w żadnym wypadku nie powinna być ona zasadowa.
  • Ziemia musi być pulchna, aby unikać zastoju wody. Dobrze nadaje się ceramiczna doniczka z otworem odpływowym w dnie i warstwą drenażową.
Kwiaty lantany potrafią zmieniać swoją barwę
Kwiaty lantany potrafią zmieniać swoją barwę

Jak podlewać i nawozić lantanę?

Nawadnianie lantany powinno być możliwie regularne i niezbyt obfite. Do podlewania rośliny najlepiej nadaje się woda deszczowa albo odstana z wodociągu.

Należy starać się utrzymywać podłoże stale lekko wilgotne i podlewać dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi podeschnie. Nadmiar wody szkodzi roślinie i koniecznie trzeba go unikać. Dobrze jest sprawdzić po podlewaniu, czy woda nie zgromadziła się w podstawce i wylać ją.

Liczne kwiaty lantany potrzebują odpowiednio dużo składników pokarmowych. Regularne zasilanie rośliny nawozem jest tutaj niezbędne. Po raz pierwszy nawozi się lantanę, kiedy po cięciu rozwija liście. W początkowej fazie wzrostu wystarczy nawożenie raz w miesiącu. Kiedy jednak zacznie tworzyć pąki kwiatowe, należy zasilać ją co dwa tygodnie. Do zasilania lantany można stosować płynny nawóz ze sklepu albo naturalny organiczny. Regularne nawożenie powinno trwać do późnego lata. Dopiero od września odstępy między nawożeniami można zacząć wydłużać.

Lantana pospolita
Lantana pospolita

Przycinanie i zimowanie lantany

Lantana rośnie jako krzew z lekko zwisającymi pędami. Łodygi często mają kolce i podczas przycinania trzeba zakładać rękawice ochronne. Odcięte pędy należy usunąć z pola zasięgu dzieci i zwierząt domowych, aby uniknąć podrażnień skóry i zatruć.

Optymalną porą do przeprowadzenia cięcia lantany jest czas tuż przed rozwojem pędów. Należy pędy mocno przyciąć, ponieważ roślina tworzy liczne kwiaty tylko na młodych łodygach. Na starych kwitnie bardzo słabo. Kiedy zacznie się okres kwitnienia, należy niezwłocznie usuwać wszystkie zwiędłe kwiaty. Przedłuży się w ten sposób czas kwitnienia rośliny do późnej jesieni.

Istnieje możliwość rozmnażania lantany poprzez nasiona, które na większe odległości są roznoszone przez ptaki.

Zimowanie lantany nie jest niestety łatwe. Jesienią trzeba roślinę natychmiast ochronić przed chłodem, ponieważ nie znosi niskich temperatur. Odpowiednim miejscem do zabezpieczenia rośliny przed zimą jest na przykład jasna szklarnia z niską temperaturą, aby roślina przeszła w stan spoczynku. Ważne jest, aby panowała tam temperatura od 5 do 10°C. Tylko wtedy roślina spowolni swój proces przemiany materii. Kiedy wejdzie w stan spoczynku, nie potrzebuje już nawożenia, a i podlewanie trzeba drastycznie zredukować. Aż do wiosny należy podlewać tylko tyle, aby bryła korzeniowa całkiem nie przeschła. Kiedy tylko w połowie lutego pokażą się pierwsze oznaki wiosny, można lantanę przenieść z powrotem w cieplejsze miejsce. Przemiana materii zostanie pobudzona i roślina zacznie rozwój nowych pędów.

Stanowisko i podłoże do uprawy lantany
Stanowisko i podłoże do uprawy lantany

Jak rozmnażać lantanę?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest rozmnażanie latany przez sadzonki. Z jej pędów (podczas letnich miesięcy) ścina się sadzonki zielne lub bliżej jesieni sadzonki półzdrewniałe.

Nawadnianie lantany powinno być możliwie regularne i niezbyt obfite.

Pędy rośliny umieszcza się w wilgotnym piasku i ustawia w jasnym miejscu, gdzie temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Po upływie miesiąca ukorzenione sadzonki przenosi się do doniczek, a tam już poczekają do wiosny (w odpowiednich warunkach, do jakich należy słońce i temperatura około 18 stopni Celsjusza). 

Istnieje możliwość rozmnażania lantany poprzez nasiona, które na większe odległości są roznoszone przez ptaki. Ogrodnicy często powtarzają, że lantana rozmnażana z nasion sprawia kłopoty, dlatego lepiej robić to tylko z roślinami czystymi gatunkowo. Pobrane z nich nasiona wysiewa się w mnożarce podczas wiosennych miesięcy.

4,8 (13 opinii)