Porady

Deszczówka - tanie i ekologiczne podlewanie ogrodu

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

W ogrodzie zużywamy duże ilości wody, szczególnie do podlewania roślin. Aby ograniczyć koszty z tym związane, warto zastanowić się nad wykorzystaniem deszczówki. Jest bezpłatna i w zupełności nadaje się do podlewania ogrodu.

Ustawiając pojemniki w ogrodzie lub na balkonie, nie zbierzemy zbyt wiele wody. Najszybciej nam się to uda, łapiąc wodę spływającą z dachu przez rynny. Możemy po prostu podstawić beczkę pod spust rynny lub zbudować nowoczesny system zbierania wody w pojemnikach podziemnych. Woda deszczowa ulega zabrudzeniu spływając po dachu, ale mimo to w zupełności nadaje się do podlewania ogrodu. Nie należy jednak zbierać wody deszczowej, jeśli dach jest pokryty eternitem lub papą. Również woda spływająca po dachu pokrytym blachą może być szkodliwa dla roślin. 

Woda deszczowa jest miękka, gdyż zawiera mniej jonów magnezu i wapnia. Dlatego też nadaje się także do wykorzystania w domu, np. do prania lub spłukiwania toalet. Woda deszczowa wspaniale nadaje się do podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych. Deszczówka jest roztworem słabych kwasów i ma niskie pH, dlatego dobrze sprawdza się do podlewania roślin kwasolubnych. Woda deszczowa jest bogata w substancje odżywcze. Nie zawiera też chloru i fluoru, jak woda z kranu. Miękka woda deszczowa nie pozostawia na roślinach białego osadu, jak twarda woda kranowa. Ponadto jest napowietrzona i ma temperaturę otoczenia. Nie jest ani za zimna, ani za ciepła dla roślin.

Do zbierania deszczówki możemy wykorzystać zbiorniki naziemne lub podziemne, w zależności od wielkości ogrodu i możliwości finansowych. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub betonu. Deszczówka powoduje korozję metali, dlatego do jej magazynowania nie należy stosować pojemników metalowych.

Aby szybko zgromadzić wodę deszczową, pod wylot rynny można podstawić beczkę

Zbiorniki naziemne

Najprostszym sposobem zbierania deszczówki jest ustawienie beczki pod rynną. Rozwiązanie takie ma wady, gdyż w czasie suszy ilość wody okaże się niewystarczająca. Zaś w czasie dużych opadów, kiedy nie ma potrzeby podlewania ogrodu, woda będzie niepotrzebnie stała w beczce. Zbiornik nie może być przezroczysty, gdyż światło słoneczne sprzyja rozwojowi glonów. Pojemnik powinien posiadać przykrywę lub być zabezpieczony siatką, aby nie wpadały do niego owady i śmieci. Powinien być także zabezpieczony przed możliwością otwierania przez dzieci lub zwierzęta.

Najprostsze pojemniki zaopatrzone są w kranik, który ułatwia pobieranie wody. Bardziej zaawansowane posiadają pompy pozwalające połączyć je z systemem nawadniania ogrodu. Na rynnie, z której będziemy łapać wodę, należy zamontować spust odprowadzający wodę do beczki. Najlepiej wykorzystać pojemnik wykonany z impregnowanego drewna lub PCW. Tanim rozwiązaniem są pojemniki betonowe. Jednak beton szybko ulega korozji, kruszeje, wskutek czego system nawadniania może się zapchać.

Deszczówka jest roztworem słabych kwasów i ma niskie pH, dlatego dobrze sprawdza się do podlewania roślin kwasolubnych. Jest bogata w substancje odżywcze. Nie zawiera też chloru i fluoru, jak woda z kranu. Nie pozostawia na roślinach białego osadu.

Dobrze, aby taki zbiornik wyglądał estetycznie i nie szpecił ogrodu. W sprzedaży są dostępne zbiorniki imitujące drewniane beczki lub starożytne amfory. Niektóre są wyposażone w pojemniki na rośliny, dzięki czemu wyglądają jak wielkie donice.

Zbiorniki podziemne

Zbiorniki umieszczone pod ziemią służą do magazynowania dużych ilości deszczówki. Sprawdzają się także wtedy, gdy w ogrodzie nie ma miejsca do postawienia pojemnika. Woda gromadzona pod ziemią ma niską temperaturę. Dzięki temu nie rozwijają się w niej glony. Jest to jednak rozwiązanie drogie. 

Podziemny zbiornik na deszczówkę do podlewania ogrodu to droższe i bardziej skomplikowane rozwiązanie

Woda spływa z dachu, a następnie przez system rynien i rur jest wprowadzana do podziemnego zbiornika. Zbiornik musi być wyposażony w system spustowy, który odprowadza nadmiar wody (np. do kanalizacji deszczowej). Wodę do podlewania lub do systemu zraszaczy pobiera pompa elektryczna. Bardziej zaawansowane systemy wykorzystania wody umożliwiają automatyczne przełączenie do systemu wodociągów w okresie niskich opadów.

Jeśli budujemy system wykorzystania deszczówki wyłącznie do podlewania ogrodu, nie musimy zgłaszać jego budowy ani uzyskiwać pozwolenia.

Zbiorniki umieszczone pod ziemią służą do magazynowania dużych ilości deszczówki. Sprawdzają się także wtedy, gdy w ogrodzie nie ma miejsca do postawienia pojemnika.

Dodatkowe wyposażenie pojemników na wodę

  • Filtr, który montuje się na rurze spustowej, aby odfiltrować zanieczyszczenia, liście. Filtry wykorzystujemy wtedy, gdy woda jest używana w gospodarstwie domowym. Do podlewania ogrodu filtry nie są konieczne.
  • Komplety połączeniowe, które pozwalają na połączenie kilku pojemników i zbieranie więcej wody.
  • Pompy do deszczówki, które ułatwiają wybieranie wody ze zbiornika. Pompa z reguły jest wyposażona w filtr oraz zabezpieczenie, które wyłącza pompę, gdy poziom wody spadnie.
0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba