Porady

Kwiecisty i pełen krzewów ozdobnych ogród Pani Katarzyny z Borek

4,9 (7 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Pani Katarzyna od 10 lat rozwija swoją pasję ogrodniczą. Jej efekty możemy zobaczyć w niesamowitym ogrodzie, pełnym kwiatów, krzewów formowanych, elementów małej architektury, ozdobnych kwietników czy wiatraków. Zapraszamy Was do tajemniczych i bardzo inspirujących zakątków ogrodu naszej Czytelniczki.

TwojOgrodek.pl

Właścicielka ogrodu - Pani Katarzyna Klara z Borek - przesłała nam w ramach konkursu "Pokaż swój ogród" przepiękne zdjęcia ogrodu tworzonego od dekady. Dotąd wyróżniliśmy w konkursie m.in.

Zdjęcia przesłane przez Panią Katarzynę od "pierwszego wejrzenia" urzekły całą naszą Redakcję. Pokazują wręcz niemożliwy wysiłek i trud, jaki musiał być tutaj włożony. Każde miejsce jest bowiem idealnie zaplanowane i pielęgnowane. Ogromna liczba różnorodnych nasadzeń, perfekcyjnie przycięte krzewy ozdobne, cudowna pergola z różami i oryginalne dekoracje ogrodowe. Zobaczcie sami - na pewno każdy znajdzie tutaj dla siebie mnóstwo inspiracji na aranżację swojego ogrodu. A poniżej cytujemy list, który przesłała nam autorka tego pięknego ogrodu wraz ze zdjęciami. Miłej lektury!

Fot. Katarzyna Klara, TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Ogród Czytelniczki pełen kwiatów

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Idealnie zaplanowane rabaty kwiatowe

TwojOgrodek.pl
For. Katarzyna Klara. Byliny i kwiaty w ogrodzie

"Ogród jest moją wielką pasją już od ponad 10 lat, kiedy to zaczęło się od jednej małej grządki. Początki nie były łatwe, gdyż obecny ogród znajduje się na ówczesnym pastwisku, które wymagało nadwiezienia dużej ilości ziemi. W tamtych czasach ziemię przywoziliśmy od sąsiada wozem z zaprzęgiem konnym. Wszystkie czynności załadowania i rozładowania były wykonywane ręcznie za pomocą łopat. Wymagało to naprawdę wiele pracy. Nie byłam doświadczonym ogrodnikiem ani projektantem, więc zakładanie ogrodu odbywało się metodą prób i błędów. Wiele razy zdarzało się, że rośliny chorowały lub wsadzone były w nieodpowiedniej glebie. Postanowiłam więc wzbogacić swoją wiedzę na temat roślin i zaczęłam czytać książki oraz czasopisma o tematyce ogrodniczej.

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Dekoracyjne kwietniki w ogrodzie

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Oryginalne dekoracje ogrodowe

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Kwiecista pergola z pnączami

Moją pasją zaraziłam całą rodzinę, każdy ma swój udział w tworzeniu nowych projektów. Mąż wraz z synem wykonują wszelkie drewniane i betonowe ozdoby i elementy architektury typu: altany, meble ogrodowe, ławki, wiatraki, donice, obrzeża grządek, karmniki dla ptaków i wiele innych. Synowa natomiast zajmuje się podcinaniem i formowaniem drzew i krzewów iglastych. Ja natomiast zajmuje się sadzeniem, przesadzaniem, plewieniem, bardzo lubię również rozmnażać kwiaty i krzewy.

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Aranżacja ogrodu Czytelniczki

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Rabaty kwiatowe w ogrodzie

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Elementy małej architektury w ogrodzie

W moim ogrodzie jest bardzo dużo krzewów iglastych i liściastych ale od wczesnej wiosny do późnej jesieni ogród tonie w kwiatach. Wiosną jako pierwsze zakwitają sasanki, krokusy, narcyzy i tulipany a uzupełnieniem wiosennych grządek są smagliczka nadmorska, niezapominajki i bratki. Poźniej czarują nas swoim wdziękiem różne odmiany piwonii oraz oczywiście róże – są one niezbędnym elementem każdej rabaty, gdyż okres ich kwitnienia jest bardzo długi (od czerwca aż do pierwszych przymrozków) i wprowadzają wiele koloru do ogrodu. Kolejnymi roślinami które zajmują szczególne miejsce w moim ogródku są lilie, jeżówki i niezawodne hortensje bukietowe i ogrodowe bez których nie wyobrażam sobie jesieni.

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Aranżacja ogrodu - kwieciste rabaty i krzewy

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Hortensje w ogrodzie

TwojOgrodek.pl
Fot. Katarzyna Klara. Zdjęcia ogrodu Czytelniczki

Do zasilania kwiatów używam tylko nawozów naturalnych, podlewam je gnojówką z pokrzyw i skrzypu polnego. Posiadamy też oczko wodne z kolorowymi rybami oraz woliery z papugami i bażantami ozdobnymi, które są doskonałym uzupełnieniem ogrodu i razem z wszystkimi roślinami, ozdobami i dodatkami tworzą spójną całość. Ogród jest dla mnie tym w czym najlepiej się odnajduje, uwielbiam w nim przebywać, pracować i jest szczególnym miejscem dla całej rodziny." Katarzyna Klara z Borek

Jak podoba się Wam ogród Pani Katarzyny? Jeśli chcecie wziąć udział w konkursie, wystarczy wysłać do naszej Redakcji zdjęcia oraz opis ogrodu, zgodnie z INSTRUKCJĄ - kliknij tutaj. Czekają na Was nagrody, które przydadzą się w każdym ogrodzie! Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody. ;) Pokaż swój ogród!

4,9 (7 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba