Porady

Niezwykła aranżacja ogrodu w Czersku. Mały raj!

4,6 (7 opinii)

Ogród tworzony przez całą dekadę, pełen tajemniczych zakątków i nietypowych dekoracji. Wielokrotnie nagradzany w lokalnych konkursach, a przez znajomych właścicieli nazywany "małym rajem". Zajrzyjcie na posesję Państwa Ewy i Grzegorza Nowaków z Czerska. Można się zakochać!

Właścicielka ogrodu - Pani Ewa Nowak - przesłała nam w ramach konkursu "Pokaż swój ogród" przepiękne zdjęcia uprawianego przez siebie ogrodu. Dotąd wyróżniliśmy w konkursie m.in.

Teren jest duży i wymaga wiele pracy, ale efekty są niezwykłe! Zapraszamy Was w niesamowitą podróż po zakątkach tego tajemniczego ogrodu, w którym znajdziecie krzewy o rozmaitych kształtach, kwieciste rabaty i zachwycające oczko wodne. Ogród ten wyróżnia jeszcze jeden element - piękna historia rodzinna... Córka Pani Ewy miała tutaj wspaniałą sesję ślubną, z której zdjęcie również zamieszczamy poniżej. Zachęcamy do lektury listu, który przesłała nam właścicielka ogrodu oraz obejrzenia wszystkich zdjęć.

Kilka słów o ogrodzie naszej Czytelniczki

Zobaczcie list od Państwa Ewy i Grzegorza Nowaków - właścicieli ogrodu przedstawionego na zdjęciach. Warto przeczytać!

„Ogród, który powstał przy naszym jednorodzinnym domku stanowi bardzo ważny element w naszej rodzinie. Działka mieści się nieopodal lasu, skąd ziemia do uprawiania roślinności stawia bardzo wysoką poprzeczkę. Dom wraz z ogrodem zajmuje powierzchnię niespełna 1200 m. Wraz z mężem staramy się, aby każdy metr tej powierzchni został wykorzystany w maksymalny sposób.

Ogród ma 10 lat. Wszystko zaczęło się od zwykłej uprawy warzyw. Później miejsce to zajęły tuje, które były przez nas systematycznie formowane. I tak z roku na rok przybywało nam pomysłów na udoskonalenie tego miejsca. Wybudowaliśmy oczko wodne, które również okazało się być małe – więc i to stanowiło dla nas pole do popisu. Powiększaliśmy jego powierzchnię do momentu kiedy udało się poprowadzić przez środek mostek, który obecnie pozwala przejść przez cały ogród jego środkiem. Następnie razem z mężem Grzegorzem postanowiliśmy postawić na kolor, stąd pomysł na różne odmiany kwiatów, aby nadać temu miejscu charakteru i radości. Roślinność została dobrana w taki sposób, aby od wczesnej wiosny do późnej jesieni cieszył oczy wspaniałą kolorystyką i cudownym zapachem.

Fot. Ewa Nowak. Kwitnące hortensje wokół domu
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Kwitnące hortensje wokół domu
Fot. Ewa Nowak. Różane rabaty
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Różane rabaty
Fot. Ewa Nowak. Różana część ogrodu.
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Różana część ogrodu.

Hortensje, róże, surfinie w ogrodzie

Już od progu wejścia na teren posesji witają nas ogromne hortensje posadzone wzdłuż całego domu oraz róże na pniu obsadzone szałwiami. Swoje miejsce mają tu też funkie i rododendrony oraz sezonowe surfinie na własnoręcznie wykonanych stojakach. Do tego tuje przycinane przez nas na wszelakiego rodzaju kształty.

Dalej tuż przed wejściem do ogrodu głównego „trawnik róż”, które swoim zapachem przyjemnie wprowadzają nas w aromatyczny klimat. Przejście do ogrodu stanowi pergola oraz żywopłot nisko przycięty stanowiący „zielony płotek”, który wspaniale oddziela ogród główny od przedogródka. Aby dostać się do głównej części przechodzimy przez pierwszy mostek, jest on konieczny ze względu na rzeźbę terenu, przez środek działki biegnie naturalny rówek odpływowy, który również został zagospodarowany tak aby komponował się z resztą terenu. Jego zbocza okalają sukulenty oraz drobne kamienie.

For. Ewa Nowak. Krzewy formowane i zimozielone
TwojOgrodek.pl
For. Ewa Nowak. Krzewy formowane i zimozielone
Fot. Ewa Nowak. Zimozielony zakątek z krzewami
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Zimozielony zakątek z krzewami
Fot. Ewa Nowak. Kwieciste i kolorowe rabaty
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Kwieciste i kolorowe rabaty

Oczko wodne i wiele odmian róż

Po przejściu przez oczko wodne znajdujemy się w części po brzegi wypełnionej kwiatami. Znajdują się tu m.in. różne odmiany róż - rabatowe, wielokwiatowe, pnące, parkowe oraz okrywowe a także hortensje - ogrodowe i drzewiaste. W gęstych kępach na klombie przy oczku wodnym rosną tu takie odmiany jak rododendrony, azalie, lilie, liliowce, lawendy, szałwie, clematisy oraz inne sezonowe. Ogród ożywają również kolorowe żurawki, funkie, klony palmowe oraz judaszowiec czy złotokap. W najciemniejszej części rosną paprocie oraz barwinki, które stanowią piękne tło.

Nasz ogród jest nazywany przez odwiedzających go - małym rajem. Każdy znajdzie tu kąt dla siebie. Mała architektura rozmieszczona w poszczególnych częściach ogrodu pozwala na schronienie się w upalne dni - grzybek z trzciny, łapanie promieni słonecznych na huśtawce przy stawie czy chwila odpoczynku przy kawie na ławeczce pod brzozami. 

Fot. Ewa Nowak. Zakątek wypoczynkowy w ogrodzie
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Zakątek wypoczynkowy w ogrodzie
Fot. Ewa Nowak. Dekoracje wodne w ogrodzie
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Dekoracje wodne w ogrodzie
Fot. Ewa Nowak. Oczko wodne w ogrodzie
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Oczko wodne w ogrodzie

Zimozielony zakątek w ogrodzie - krzewy i drzewa

Ostatnia część ogrodu do której prowadzi brukowa ścieżka nie posiada dużej ilości roślinności ozdobnej. Jest to królestwo drzew takich jak świerki i brzozy oraz tuje. Wśród nich mała architektura – studnia i pergola z trzcinowym daszkiem oraz taczka wypełniona begoniami stworzona przez mojego męża, który potrafi urzeczywistnić wszystko co wpadnie do głowy ;-)

Nasz ogród stanowił dotąd dla wszystkich domowników i gości miejsce do miłego spędzania czasu. Pamięta on wspaniałe chwile jakie tu przeżyliśmy – zabawy i spotkania rodzinne, spędzanie czasu z mężem we dwoje, rozmowy przy kawie czy relaksacyjny pobyt w samotności. Jednym z ważniejszych wydarzeń, jakie się tu działy była ślubna sesja plenerowa mojej córki. Ogród stanowił wspaniałe tło dla pary młodej.

Fot. Ewa Nowak. Córka czytelniczki podczas sesji ślubnej
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Córka czytelniczki podczas sesji ślubnej
Fot. Ewa Nowak. Sesja zdjęciowa panny młodej w ogrodzie
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewa Nowak. Sesja zdjęciowa panny młodej w ogrodzie

Nasz ogród odwiedza wiele znajomych ale i nie tylko. Często gościmy zwierzątka, które zazwyczaj zostają u nas na dłuższy czas, są to przede wszystkim jeże, ptaki, żaby, wiewiórki czy jaszczurki żyjące w kamieniach przy stawie. Od zeszłego roku nasz „folwark” powiększył się o przesympatyczną wydrę, która lubi pluskać się w naszym oczku, niestety z brakiem korzyści dla rybek tam hodowanych. ;-)

Nie zamieniłabym tego miejsca na nic w świecie. Mimo tego, że uprawa roślin wymaga dużo pracy przede wszystkim w kwestii nawożenia oraz pielęgnacji każdego gatunku z osobna – sprawia nam ona wiele satysfakcji i radości. Co roku z niecierpliwością czekamy na wiosnę. Nasz ogród był czterokrotnie nagradzany w konkursie na Najestetyczniejszą posesję i ogród Gminy Czersk.” Ewa i Grzegorz Nowak z Czerska (woj. Pomorskie)

Jak podoba się Wam ogród Pani Ewy i Grzegorza? Jeśli również chcecie wziąć udział w konkursie, wystarczy wysłać do naszej Redakcji zdjęcia oraz opis ogrodu, zgodnie z INSTRUKCJĄ - kliknij tutaj. Czekają na Was wartościowe nagrody, które przydadzą się w każdym ogrodzie! Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody - nieważne, czy masz duży ogród, czy jedynie kawałek balkonu. ;) Pokaż swój ogród!

4,6 (7 opinii)