Porady

Hortensja bukietowa czy ogrodowa?

4,5 (15 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Zarówno hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), jak i hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) są roślinami należącymi do rodziny hortensjowatych. Ich ojczyzną jest Japonia, ale od ponad dwóch wieków zadomowiły się na stałe również w Europie.

W ogrodach nie uprawia się jednak typowych, dziko rosnących form hortensji, ale przeróżne, wyhodowane sztucznie odmiany i mieszańce. Wspaniałe wiechy kwiatowe hortensji bukietowej i ogromne, barwne baldachogrona hortensji ogrodowej, nie ułatwiają odpowiedzi na pytanie, którą wybrać: bukietową, czy ogrodową?

Zalety hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa posiada tę przyjemną właściwość, że najchętniej rośnie na stanowisku półcienistym. To doskonale rozszerza możliwość urządzenia ogrodu z kwitnącymi roślinami. W ten sposób dosyć smętne na ogół powierzchnie pod drzewami mogą dzięki hortensjom stać się bardzo atrakcyjne. Hortensje ogrodowe chętnie stoją pod rozłożystymi koronami drzew. Znajdują tam ochronę przed mocnym promieniowaniem słońca. Gałęzie drzew łagodzą też uderzenia strug ulewnego deszczu, przez co kwiaty nie zostają uszkodzone.

Hortensja ogrodowa posiada tę przyjemną właściwość, że najchętniej rośnie na stanowisku półcienistym. To doskonale rozszerza możliwość urządzenia ogrodu z kwitnącymi roślinami.

Hortensja ogrodowa pozwala na duże możliwości aranżacyjne ogrodu

Zalety hortensji bukietowej

Niektóre odmiany hortensji bukietowej, jak np. hortensja limelight, rosną chętnie w miejscach nasłonecznionych. Dzięki temu miłośnicy hortensji, którzy nie mogą się zdecydować na jeden gatunek, mogą uprawiać oba, wykorzystując przestrzeń zarówno odkrytą, jak i pod drzewami.

Piękne kompozycje kwiatowe tworzy hortensja bukietowa z bambusem, wysokimi trawami, funkią, paprociami, chińskim zawilcem. Wnosi do ogrodu barwny akcent, a jej zdolność zmiany barwy kwiatów podczas kwitnienia tworzy fantastyczną grę kolorów.

Bruns Site
Hortensja bukietowa świetnie komponuje się z różnego rodzaju trawami ozdobnymi

Hortensja w aranżacji ogrodu

Inne możliwości aranżacji ogrodu daje hortensja ogrodowa. Niezbyt wysokie krzewy (do 1,5 m) z dużymi, ciemnozielonymi liśćmi, pokrywają się pod koniec lata wielkimi kulami kwiatów. Ale bywają też zupełnie inne typy – kwiatostany płaskie albo tworzące grona. Hortensja ogrodowa kwitnie w najróżniejszych kolorach. Od odcieni pastelowych do promiennej bieli, od patetycznej czerwieni do różu, błękitu i fioletu.

Ten gatunek hortensji potrafi sprawić niespodziankę. Posadzona w ogrodzie błękitna hortensja ogrodowa, po kilku latach zakwita na różowo. Przyczyną tego zjawiska jest obecność w kwiatach barwnika zwanego delfinidyną. W zależności od kwasowości gleby może on przyjmować różne kolory: niebieski na glebie kwaśnej i czerwony na glebie wapiennej. Poprzez specjalne nawożenie można kwitnącą na różowo hortensję ogrodową ponownie zabarwić na niebiesko.

Posadzona w ogrodzie błękitna hortensja ogrodowa, po kilku latach zakwita na różowo. Przyczyną tego zjawiska jest obecność w kwiatach barwnika zwanego delfinidyną.

Hortensje ogrodowe odznaczają się umiarkowaną odpornością na mróz. Oznacza to, że w niektórych regionach o łagodniejszym klimacie, na Pomorzu i na zachodzie Polski, mogą zimować w gruncie. Trzeba tylko zabezpieczyć ich korzenie warstwą ściółki z kory i torfu, a cały krzew owinąć włókniną lub słomianą matą. Osłon nie należy zbyt szybko zdejmować, pamiętając o możliwych wiosennych przymrozkach.

Mieszkając w mniej przyjaznych klimatycznie okolicach, należy się zastanowić nad uprawą hortensji ogrodowej w donicach. Wygodniej jest przezimować ją w domu, zamiast martwić się, czy zastosowana izolacja krzewów na pewno wystarczy. Jest jeszcze inna możliwość: zamiast hortensji ogrodowej można posadzić hortensje bukietowe. Szczególnie odporne na mróz odmiany hortensji bukietowej znoszą mrozy nawet -30ºC.

Hortensja ogrodowa kwitnąca na różowo

Hortensja bukietowa a ogrodowa - różnice w przycinaniu

Kolejną cechą, która różni hortensję bukietową od ogrodowej jest sposób przycinania pędów. Hortensja bukietowa wykształca kwiatostany na pędach tegorocznych, zaś hortensja ogrodowa - na zeszłorocznych. Z tego też powodu odmiany pierwszego gatunku hortensji można silnie skracać, zapewniając bujne kwitnienie rośliny. Natomiast tak potraktowana hortensja ogrodowa nie rozwinęłaby żadnego baldachu. Jeśli jednak, na przykład ze względu na wielkość krzewu, zachodzi potrzeba skrócenia pędów, należy robić to „na raty”. Jednego roku trzeba ściąć co drugi pęd, a w następnym roku pozostałe.

Hortensja bukietowa wykształca kwiatostany na pędach tegorocznych, zaś hortensja ogrodowa - na zeszłorocznych.

Wspólną cechą obu hortensji jest duże zapotrzebowanie na wodę. Nie bez powodu ich botaniczna nazwa „Hydrangea” znaczy po polsku „naczynie na wodę”.

4,5 (15 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba