Porady

Kwiaty doniczkowe do sypialni

4,8 (4 opinie)

Sypialnia jest miejscem, gdzie chciałoby się znaleźć spokój i odpoczynek. Dlatego ważną rolę odgrywa odpowiedni klimat tego pomieszczenia. Do poprawy tego klimatu mogą się przyczynić właściwie dobrane kwiaty doniczkowe.

Wiele osób uważa, że w sypialni nie powinno być żadnych kwiatów doniczkowych. Hasło brzmi: fotosynteza. W procesie fotosyntezy rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla i oddają tlen jako produkt uboczny. Ponieważ potrzebne jest do tego światło, fotosynteza zachodzi tylko w ciągu dnia. W nocy ustaje, ale rośliny są nadal aktywne. Kiedy śpimy, one pobierają nadal tlen i wydzielają dwutlenek węgla. Wniosek: rośliny psują powietrze.

W procesie fotosyntezy rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla i oddają tlen jako produkt uboczny. Ponieważ potrzebne jest do tego światło, fotosynteza zachodzi tylko w ciągu dnia.

Obawy, że rośliny w sypialni pozbawią nas oddechu, są nieuzasadnione. Zapotrzebowanie na tlen naszych kaktusów, bluszczy i palm jest zdecydowanie niewielkie. Nawet jeśli zużyją pewną ilość tlenu, to w zamian dają inne korzyści: tworzą przytulny nastrój, zwiększają wilgotność powietrza i filtrują je ze szkodliwych substancji. Oto kilka roślin, które mogą się znaleźć w każdej sypialni.

Palma Dypsis lutescens – nawilża powietrze

Popularna roślina doniczkowa. Pochodząca z Madagaskaru palma wnosi do mieszkania urlopowy nastrój, a na dodatek oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla i szkodliwych substancji. Jest naturalnym nawilżaczem powietrza, co działa korzystnie na nasze drogi oddechowe.

Aloes – uwalnia tlen

Aloes nie tylko znajduje zastosowanie w kosmetyce, jako składnik kremów nawilżających, ale również oczyszcza powietrze w mieszkaniu. Osobliwością aloesu jest jego zdolność uwalniania pewnej ilości tlenu nawet w nocy. Pomaga dobrze spać.

Figowiec benjamina – oczyszcza powietrze

Ten figowiec znany jest z tego, że oczyszcza powietrze oraz usuwa ulatniające się z tkanin szkodliwe substancje. Jest najbardziej skutecznym roślinnym oczyszczaczem powietrza. Zapewnia spokojny sen i dobre samopoczucie w czystym pomieszczeniu.

Figowiec benjamina
Figowiec benjamina

Sansewieria – pomaga na ból głowy i nadciśnienie

Ta roślina działa szczególnie pozytywnie na drogi oddechowe i system odpornościowy. Sansewieria pomaga nawet na bóle głowy i wysokie ciśnienie. Posiada też niezwykłą właściwość uwalniania nocą tlenu i oczyszczania go z dwutlenku węgla.

Nefrolepis wyniosły – uwalnia od stresu

Ta paproć o długich i zwisających liściach działa łagodząco na nasz system nerwowy. Pochłania szkodliwy formaldehyd, wydziela dużo tlenu, podwyższa wilgotność powietrza i podobno neutralizuje promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor. Krótko mówiąc: zielony filtr.

Lawenda – odprężenie w każdą noc

Zapach lawendy posiada działanie odprężające i uspokajające. Świeża lawenda lepiej pomaga zasnąć, niż suszone kwiaty. Ponadto lawenda jest przepiękną i ozdobną rośliną, która doda uroku każdemu wnętrzu

Lawenda w doniczce - dekoracja
Lawenda w doniczce - dekoracja

Skrzydłokwiat – czyste powietrze i więcej energii rankiem

Podobnie jak figowiec, również skrzydłokwiat zapewnia czyste powietrze w sypialni. Skutecznie filtruje szkodliwe substancje. Skrzydłokwiat posiada piękne, eleganckie kwiaty oraz liście. 

Gardenia – działa jak środek nasenny

Zapach gardenii jest nie tylko przyjemny, ale działa też lekko usypiająco. Z gardenią w sypialni bezsenne noce powinny odejść do historii.

Kaktusy – minimum pielęgnacji

Tym roślinom wystarczy słoneczne okno, aby ozdobić sypialnię. Potrzebują skrajnie mało zabiegów pielęgnacyjnych. Kaktusy są ponadto długowieczne i pasują do każdej aranżacji.

Kolorowe kaktusy w doniczkach
Kolorowe kaktusy w doniczkach

Storczyki – idealne do sypialni

Storczyk falenopsis wnosi do sypialni szczególną urodę. Należy do roślin, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Trzeba tylko pamiętać, że te czarujące egzoty mają określone wymagania co do światła, wilgotności powietrza i podlewania.

Araukaria wyniosła – drzewo iglaste w mieszkaniu

Jedyny gatunek z tego rodzaju, który daje się uprawiać w mieszkaniu – stąd nazwa: jodełka pokojowa. Nadaje sypialni jedyną w swoim rodzaju, niezwykłą dekorację. Do sypialni jest szczególnie wskazana, ponieważ nie lubi zbyt ciepłych pomieszczeń. Poza tym jest gatunkiem iglastym, który absorbuje szkodliwe substancje.

Cibora papirusowa – mistrz nawilżania powietrza

Ta roślina odparowuje nieustannie przez liście ok. 90% pobranej wody. W sypialni najlepiej uprawiać ją w hydrokulturze. Zapotrzebowanie na wodę jest bardzo wysokie. Trawa z filigranowymi pióropuszami rośnie dosyć wysoko. Dobrze wygląda w ozdobnej doniczce stojącej na podłodze.

Storczyki we wnętrzach - kwitnące
Storczyki we wnętrzach - kwitnące

Kwitnące rośliny doniczkowe do chłodnych sypialni

Jeśli ktoś lubi niezbyt wysokie temperatury w sypialni, może ustawić sobie doniczki z azalią, cyklamenem albo kamelią. Te piękne czerwone, różowe albo białe kwiaty mają bardzo niewielki potencjał alergizujący.

4,8 (4 opinie)