Porady

Rośliny, które oczyszczają powietrze – działają na smog! [WIDEO]

5 (3 opinie)

Nie od dziś wiadomo, że rośliny potrafią nadać wnętrzu przyjemnego klimatu. Doskonale nawilżają też wnętrze, co jest ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym. Okazuje się jednak, że to nie koniec ich zalet. Oprócz widocznych gołym okiem walorów estetycznych, mają działanie którego na co dzień nie widać – oczyszczają powietrze z toksyn. Tak, nawet z tych zawartych w dymie papierosowym lub smogu. Jakie rośliny warto trzymać we własnym domu?

Łatwy w uprawie fikus

Fikus, zwany także figowcem, to bardzo popularna roślina doniczkowa. Jest łatwy w uprawie i nie zajmuje wiele miejsca, dlatego z powodzeniem możemy postawić go na parapecie. Fikusy nie lubią intensywnego światła, więc najlepiej je ustawić w oknie od strony wschodniej lub zachodniej. Lubią za to systematyczne zraszanie, zwłaszcza latem, dzięki czemu są zdrowsze i bardziej lśniące. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, jeśli raz na miesiąc podlejemy fikusa wodą z piwem. Pochłania m.in. aldehyd mrówkowy oraz ksyleny.

Podobnie jak fikus, aloes eliminuje krążący w powietrzu aldehyd mrówkowy (formaldehyd), występujący chociażby w torbach papierowych, papierowych ręcznikach, papierze woskowanym oraz w panelach ściennych.

Aloes usuwa formaldehyd

Lecznicze właściwości aloesu są doskonale znane. Tworzy się z nich kremy, maści, żele a nawet napoje. Grube pędy aloesu zawierają aktywne substancje takie jak aloina, barbaloina i aloeemodyna. Podobnie jak fikus, aloes eliminuje krążący w powietrzu aldehyd mrówkowy (formaldehyd), występujący chociażby w torbach papierowych, papierowych ręcznikach, papierze woskowanym oraz w panelach ściennych. Świetnie poradzi sobie także z benzenem. Aloes lubi środowisko bardzo ciepłe i słoneczne. Nie należy go podlewać zbyt często, gdyż gromadzi dużo wody w liściach.

Podobnie jak fikus, aloes eliminuje krążący w powietrzu aldehyd mrówkowy (formaldehyd).
Podobnie jak fikus, aloes eliminuje krążący w powietrzu aldehyd mrówkowy (formaldehyd).

Dracena - egoztyczny kwiat o wielu właściwościach

Trichloroetylen to toksyna występująca m.in. w lakierach, farbach, tuszach do drukarek oraz rozpuszczalnikach. Wdychanie tego związku organicznego może wywołać nudności, wymioty a także ból głowy. Przy szczególnie dużej ekspozycji trichloroetylenu mogą pojawić się zawroty głowy i otępienie. Świetnie radzi sobie z nim dracena, czyli piękny kwiat tropikalny, który często gości w naszych domach. Dorasta do ok. metra wysokości, więc warto wygospodarować dla niej większą ilość miejsca. Dracena wonna niweluje też aldechyd mrówkowy i benzen, zaś dracena odwrócona dodatkowo amoniak i ksylen.

Przy szczególnie dużej ekspozycji trichloroetylenu mogą pojawić się zawroty głowy i otępienie. Świetnie radzi sobie z nim dracena, czyli piękny kwiat tropikalny, który często gości w naszych domach.

Bluszcz pospolity - roślina miododajna i lecznicza

Bluszcz pospolity jest rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną. Jako filtr powietrza radzi sobie z wieloma związkami, m.in. ksylenem, benzenem, formaldehydem i trichloroetylenem. Choć jest używana jako roślina ozdobna, należy zachować dużą ostrożność, gdyż wszystkie jej części, a zwłaszcza owoce, są trujące dla człowieka. Przyciąga także owady, dlatego lepiej uprawiać ją w ogrodzie, z dala od domu.

Bluszcz pospolity jest rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną.
Bluszcz pospolity jest rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną.

Paproć na szkodliwe promieniowanie

Paproć to roślina, której popularność już raczej minęła, jednak w dalszym ciągu ma wielu zwolenników. Oprócz właściwości filtracyjnych, które polepszają jakość powietrza w pomieszczeniach, wydziela przy okazji sporą ilość tlenu. Łagodzi promieniowanie z urządzeń elektrycznych, więc warto umieścić ją w pobliżu telewizora lub komputera. Pielęgnacja paproci jest prosta, więc kwiat przyjmie się w każdym domu. Istnieje wiele gatunków paproci, więc mamy dużą dowolność w doborze koloru i kształtu.

Paproć, oprócz właściwości filtracyjnych, które polepszają jakość powietrza w pomieszczeniach, wydziela przy okazji sporą ilość tlenu. Łagodzi promieniowanie z urządzeń elektrycznych, więc warto umieścić ją w pobliżu telewizora lub komputera.

Skrzydłokwiat na dym tytoniowy 

Skrzydłokwiat to roślina, która uwielbia wilgotne środowisko. Z tego względu należy umieścić ją na kamyczkach w podstawce z wodą lub większym pojemniku z torfem. Urodę tego kwiatu doniczkowego podkreślają śnieżnobiałe liście górujące nad błyszczącą zieloną podstawą. Skrzydłokwiat nie przepada ani za zbyt dużym nasłonecznieniem, ani za przeciągiem. Poradzi sobie m.in. z ksylenem zawartym w dymie tytoniowym oraz w smogu.

Skrzydłokwiat poradzi sobie m.in. z ksylenem zawartym w dymie tytoniowym oraz w smogu.
Skrzydłokwiat poradzi sobie m.in. z ksylenem zawartym w dymie tytoniowym oraz w smogu.

Chryzantema idealna na balkon i taras

Choć kwiaty te kojarzą się z dniem Wszystkich Świętych, warto wiedzieć, że w Japonii symbolizują życie i słońce. Obmywano się nimi tamże, wierząc, że zapewnią zdrowie i długowieczność. Chryzantema wielokwiatowa to w domu filtr niemalże idealny. Neutralizuje wiele toksyn i z czysto zdrowotnego punktu widzenia warto ją uprawiać na balkonie lub tarasie.

Chryzantema wielokwiatowa to w domu filtr niemalże idealny. Neutralizuje wiele toksyn i z czysto zdrowotnego punktu widzenia warto ją uprawiać na balkonie lub tarasie.

Rapis wyniosły do niwelowania amoniaku

Jeśli nazwa rapis wyniosły niewiele mówi, warto wyobrazić sobie małą palmę, którą właściwie jest. Posiada smukłe pędy przypominające bambusy. Jedną z pozytywnych właściwości jest filtrowanie amoniaku, czyli silnie toksycznego związku zawartego m.in. w środkach do mycia okien, nawozach i pastach do czyszczenia podłóg. Objawami działania amoniaku jest podrażnienie oczu, kaszel i duszności.

Jedną z pozytywnych właściwości rapisu jest filtrowanie amoniaku
Jedną z pozytywnych właściwości rapisu jest filtrowanie amoniaku

Zielistka Sternberga

Zwana również zielistką czubiastą. Posiada atrakcyjne zielono-białe liście i wyrasta do ok. 50 centymetrów. Dobrze znosi zacienienie, więc możemy uprawiać ją także w pomieszczeniach położonych od strony północnej. Jest jednym z najłatwiejszych w uprawie kwiatów, więc nie trzeba mieć ręki do kwiatów, by się nią cieszyć. Wystarczy pamiętać o częstym podlewaniu, które jest mu niezbędnie potrzebne. Radzi sobie z aldehydem mrówkowym i ksylenem.

Pamiętaj jednak, że niektóre gatunki są trujące dla ludzi oraz zwierząt. Szczególnie należy uważać w przypadku obecności małych dzieci, a także kotów, które uwielbiają podgryzać rośliny.

Kwiatów, które mają świetne właściwości filtracyjne, jest więcej. Postaw je w pomieszczeniach, a zaczniesz oddychać znacznie świeższym powietrzem. Wprowadzenie odrobiny natury do wnętrza domu lub mieszkania z pewnością odbije się pozytywnie na Twoim zdrowiu. Pamiętaj jednak, że niektóre gatunki roślin są trujące dla ludzi oraz zwierząt. Szczególnie należy uważać w przypadku obecności małych dzieci, a także kotów, które uwielbiają podgryzać rośliny.

Rośliny doniczkowe, które pomogą w walce ze smogiem [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube FAKT24

BIBLIOGRAFIA:

5 (3 opinie)