Porady

Kamelia w doniczce – jak pielęgnować? Poradnik uprawy

0 (0 opinii)

Kamelia to roślina ozdobna o pięknych i niezwykle dekoracyjnych kwiatach. Jest atrakcyjną i barwną ozdobą mieszkania w czasie, kiedy większość roślin jest jeszcze w okresie zimowego spoczynku. Decydując się na jej uprawę, trzeba wiedzieć, że jest wymagająca i niezbędne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków, dzięki którym będzie mogła prawidłowo rosnąć i obsypać się barwnymi kwiatami. Jak pielęgnować kamelię i jakich błędów nie wolno popełniać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

​Kamelia – krótka charakterystyka

Kamelia to rodzaj rośliny z rodziny herbatowatych. Do tego rodzaju należy ponad 200 gatunków. W warunkach naturalnych występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Azji, a nieliczne gatunki w Himalajach. Zwykle spotykana jest w lasach oraz na skalistych, górskich zboczach. To bardzo popularna roślina ozdobna i w wyniku prac hodowlanych powstało ponad dwa tysiące kultywarów, czyli odmian uprawnych, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Większość z nich pochodzi od kamelii japońskiej.

Kamelia jest rośliną zimozieloną, dlatego liście nie opadają i utrzymują się przez cały rok. Są ciemnozielone, skórzaste i błyszczące, zwykle piłkowane, a czasem całobrzegie. Roślina ma wzniesiony, krzaczasty pokrój i w środowisku naturalnym może osiągać wysokość 15 metrów. W uprawie doniczkowej nie przekracza 2 metrów i rośnie dość powoli. 

Swoją popularność kamelia zawdzięcza niezwykle ozdobnym kwiatom, które mogą mieć średnicę od 3 do 12 centymetrów. Są pełne, półpełne lub pojedyncze i nie wydzielają zapachu. Korona składa się z 5-8 płatków, które mogą być białe, czerwone, różowe, żółte lub wielobarwne. Owocem jest zdrewniała torebka, w której znajdują się nasiona. Okres kwitnienia zależny jest od odmiany, niektóre z nich kwitną zimą, a inne na wiosnę.

​Uprawa kamelii

Kamelia ma duże wymagania uprawowe, których spełnienie jest warunkiem koniecznym, by móc cieszyć się jej wyjątkową urodą. W naszych warunkach klimatycznych jest rośliną doniczkową, ponieważ w gruncie nie przetrwałaby mroźnej zimy. Wymaga ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej o kwaśnym odczynie pH. Nie toleruje wapnia zarówno w glebie, jak i w wodzie. Możemy wykorzystać podłoże specjalnie dedykowane do kamelii lub do azalii czy różaneczników. Na dnie doniczki konieczna jest warstwa drenażowa z keramzytu albo z drobnego żwiru. 

Stanowisko powinno być jasne, jednak nie w bezpośrednim słońcu, ponieważ mogłoby dojść do poparzenia liści. W zimie najlepiej wybrać dla niej miejsce blisko okna. Musimy pamiętać, że kamelia nie lubi, gdy zmienia się kierunek padania światła, dlatego powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę i ustawiać ją tak, by zawsze była zwrócona do słońca tę samą stronę.

Zobacz: Kamelia w ogrodzie – jak dbać o ten krzew ozdobny?

W uprawie tej rośliny bardzo ważne jest to, żeby zapewnić jej odpowiednią temperaturę, Może to być trudne w mieszkaniach, zwłaszcza w okresie grzewczym. W okresie zimowym i podczas kwitnienia temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 10 do 15 stopni Celsjusza i nie może być wyższa, ponieważ wtedy kwiaty szybko opadną. Gdy roślina przekwitnie, możliwe jest podniesienie temperatury do 20 stopni w okresie letnim i aż do jesieni. Jesienią temperaturę stopniowo obniżamy. Od grudnia nie powinna być wyższa niż 5-10 stopni Celsjusza, bo w takich warunkach stymulowane jest kwitnienie. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, to roślina może gubić liście i zasychać.

​Kamelia – pielęgnacja

Kamelia wymaga troskliwej pielęgnacji, dlatego jej uprawa nie jest polecana początkującym ogrodnikom. Nie lubi zmiany miejsca, źle znosi również zmianę wilgotności powietrza. Najczęściej kupić ją możemy zimą, dlatego bardzo ważne jest, żeby była odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, ponieważ nawet krótkotrwałe przemarznięcie może być dla niej bardzo niekorzystne. Po przyniesieniu do domu nie rozpakowujemy jej od razu, należy z tym poczekać przez około 2 godziny, a później przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Kamelia powinna mieć stale wilgotne podłoże, nie może być ono jednak zbyt mokre ani za suche. Zalewanie jest szkodliwe, a zalegająca woda może prowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny, którą trzeba będzie wyrzucić. Do podlewania używamy miękkiej, odstanej wody w temperaturze pokojowej. Częstotliwość zależna jest od pory roku, ponieważ im chłodniej, tym mniej wody potrzebuje. Jesienią i wiosną nawadniamy regularnie i umiarkowanie, a latem nieco ograniczamy, pamiętając jednak, by nie doszło do przesuszenia. Zimą podlewamy rzadziej. W czasie kwitnienia konieczne jest dość częste zraszanie, dzięki czemu wilgotność powietrza będzie większa. To pozwoli stworzyć warunki podobne do tych, jakie występują w środowisku naturalnym.

Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie za pomocą nawozu do roślin kwasolubnych albo azalii i różaneczników. Rozcieńczamy go nieco bardziej, niż jest to podane na opakowaniu. Zasilamy regularnie w okresie kwitnienia oraz wiosną i latem. Jesienią rezygnujemy z nawożenia.

Kamelii nie trzeba często przesadzać, zwykle robi się to co 2-3 lata. Najlepszą porą jest późna wiosna, tuż po przekwitnięciu. W tym celu ostrożnie wyjmujemy roślinę ze starej doniczki i przenosimy do nowej, która powinna być nieco większa i wypełniona świeżym podłożem. 

Co kilka lat przeprowadzamy cięcie odmładzające. Wycinamy wtedy krzyżujące się pędy boczne, które nadmiernie zagęszczają roślinę. Formujące cięcie należy przeprowadzić tuż po kwitnieniu.

0 (0 opinii)