Porady

Czy difenbachia może stać w sypialni? Sprawdzamy

0 (0 opinii)

Czy difenbachia może stać w sypialni? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników roślin doniczkowych. Niestety, nie istnieje na nie jednoznaczna odpowiedź. Dlaczego? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Difenbachia – stanowisko, podłoże i zasady pielęgnacji

Difenbachia to popularna roślina doniczkowa, która wyróżnia się przede wszystkim dużymi, dekoracyjnymi liśćmi. W zależności od odmiany zielone liście difenbachii mogą mieć białe lub żółte ornamenty. Przyjmuje się, że difenbachia maksymalnie osiąga do 110 centymetrów wysokości.

Difenbachia to roślina o egzotycznym pochodzeniu, dlatego też szczególnie ceni sobie stanowisko ciepłe i nasłonecznione. Należy unikać jednak bezpośredniego nasłonecznienia z uwagi na możliwość poparzenia liści. Doniczkę warto również regularnie obracać, aby zapewnić równomierne oświetlenie i wzrost liści. 

Wiosną, latem i jesienią difenbachia preferuje temperaturę powietrza od 21 do 30 stopni Celsjusza, a zimą – od 15 do 18 stopni Celsjusza. Nie poleca się stawiania jej w pobliżu kaloryfera, ponieważ roślina nie toleruje suchego powietrza. Co więcej, źle znosi również wahania temperatur oraz zimne przeciągi. 

Difenbachia najlepiej rośnie na podłożu żyznym, próchniczym. Dobrze sprawdzi się gleba o pH od 4,5 do 5,5, a także torf w połączeniu z ziemią kompostową. Na dnie donicy warto ułożyć natomiast warstwę drenażową. Ważne jest również, aby podłoże było wilgotne, ale nie przesycone wodą, ponieważ nadmiar wilgoci może z kolei prowadzić do zgnilizny korzeni difenbachii.

Młode rośliny warto przesadzać wiosną co dwa lata, natomiast starsze osobniki – nawet co trzy lata. Ważne jest natomiast, aby nowa doniczka była jedynie nieznacznie większa od starej. Dla lepszego wzrostu roślinę można nawozić dwa razy w miesiącu w okresie od wiosny do jesieni. Zimą zalecane jest umiarkowane nawożenie – raz w miesiącu. Difenbachia nie wymaga zabiegów przycinania. 

Przeczytaj również: Szkodniki difenbachii – jak je rozpoznać i zwalczać?

Czy difenbachia może stać w sypialni?

Difenbachia często ustawiana jest w sypialni ze względu na jej dekoracyjny wygląd. Zieleń okazałych liści może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz sprzyjać relaksowi. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie gatunki roślin doniczkowych są odpowiednie do umieszczenia w sypialni, a kwestia, czy difenbachia może stać w tym pomieszczeniu, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Przede wszystkim jest to związane z tym, że difenbachia uchodzi za roślinę toksyczną dla ludzi i zwierząt. Difenbachia w swoim soku zawiera niebezpieczne substancje (przede wszystkim kryształy szczawianu wapnia), które w kontakcie z naskórkiem oraz w razie spożycia (na przykład przez małe dziecko) mogą powodować:

  • podrażnienia skóry (pieczenie, świąd, zaczerwienienie), 
  • podrażnienie błon śluzowych,
  • podrażnienie oczu,
  • problemy z oddychaniem, 
  • paraliż strun głosowych,
  • biegunki, 
  • wymioty, 
  • bóle brzucha,
  • drgawki,
  • zaburzenia rytmu serca.

Zjedzenie lub nadgryzienie przez dziecko którejkolwiek z części tej rośliny będzie więc zagrażać nie tylko zdrowiu, ale również i życiu. Natomiast kontakt zwierząt z sokiem difenbachii może skutkować: ślinotokiem, obrzękiem pyska, trudnościami w oddychaniu, apatią, biegunkami, wymiotami, bólami brzucha, zaburzeniami rytmu serca. Co więcej, zaleca się, aby prace pielęgnacyjne przy difenbachii wykonywać zawsze w rękawiczkach ochronnych, ponieważ kontakt substancji toksycznych ze skórą może skutkować objawami alergicznymi i wspomnianymi wyżej podrażnieniami naskórka.

Difenbachia wyróżnia się ozdobnymi liśćmi. Z uwagi na to, że mają one dużą powierzchnię, to dość szybko osadza się na nich kurz. Jeżeli więc nie będziemy regularnie przemywać rośliny (najlepiej za pomocą zwilżonej, miękkiej szmatki), to roztocza kurzu domowego mogą wywoływać lub nasilać objawy alergiczne.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że w nocy rośliny wykonują proces fotosyntezy – absorbują one tlen i wydzielają dwutlenek węgla. Chociaż ta ilość dwutlenku węgla nie jest zazwyczaj szkodliwa dla naszego zdrowia, to może niekorzystnie oddziaływać w przypadku osób zmagających się na przykład z astmą. 

Wśród zalet umieszczania difenbachii w sypialni, prócz kwestii wizualnych, można wymienić pozytywny wpływ na nasze ogólne samopoczucie, ale również i zdolność rośliny do oczyszczania powietrza. Difenbachia może pomóc w oczyszczaniu powietrza poprzez absorbowanie szkodliwych substancji chemicznych i toksyn (formaldehyd, benzen i amoniak), które mogą być obecne w pomieszczeniach zamkniętych.

Podsumowując, decyzja o umieszczeniu difenbachii w sypialni zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ta dekoracyjna roślina doniczkowa zawiera szkodliwe dla naszego zdrowia substancje i nie powinna być ustawiana w zasięgu dzieci i zwierząt. Oczywiście w każdym przypadku ważne jest, aby dobrze się zastanowić i być świadomym zarówno korzyści (estetycznych i tych związanych z oczyszczaniem powietrza), jak i potencjalnych zagrożeń związanych z umieszczeniem difenbachii w sypialni.

0 (0 opinii)