Porady

Derenie na żywopłot – polecane gatunki

0 (0 opinii)

Barwna kora, bujny wzrost, ładne kwiaty oraz interesujące owoce (często jadalne) – różne derenie (Cornus) spełniają właśnie takie warunki idealnego krzewu na żywopłot. Poznaj polecane przez nasz gatunki!

Derenie rosną – w zależności od gatunku – w pierwszych latach raczej powoli, osiągają jednak wysokość do 8-10 m i prawie taką samą szerokość.

Mówiąc o dereniach mamy na myśli rodzaj botaniczny obejmujący ponad 50 gatunków. Są wśród nich krzewy, małe drzewa, krzewy kwiatowe, a nawet byliny. Tylko nieliczne gatunki derenia są zimozielone. Liście są ustawione naprzeciwlegle na gałązkach, na których wierzchołkach rozwijają się kwiatostany. Składają z pojedynczych kwiatów tworząc grona, baldachy albo główki. Kwiaty są przeważnie obupłciowe, powstają z nich późnym latem pestkowce, niektóre jadalne.

Jaką glebę preferują derenie?

Do zalet derenia pod względem wizualnym należy doliczyć również inne cenne cechy. Większość gatunków derenia jest uważana za mało wymagające, mocne, a na dodatek bardzo dobrze znoszące formowanie. Można powiedzieć, że na każdą glebę znajdzie się odpowiedni dereń: niektóre z nich preferują lekko kwaśną i wilgotną glebę, podczas gdy inne lepiej rosną na wapiennym podłożu. Wiele dereni czuje się komfortowo w jasnym półcieniu, ale znajdą się też gatunki znoszące cień. Kolejnym punktem, który przemawia za dereniem, jako za rośliną żywopłotową przemawia fakt, że nie szkodzi mu nawet bardzo radykalne cięcie.

Najpiękniejsze gatunki derenia na żywopłot

Spośród około 55 gatunków derenia występujących w umiarkowanych strefach klimatycznych półkuli północnej nie wszystkie, oczywiście, nadają się na żywopłoty. Do najpiękniejszych gatunków i odmian tworzących żywopłoty na pewno należą:

Dereń biały (Cornus alba L.)

Dereń biały, nazywany czasem tatarskim, należy do najmniej wymagających krzewów ogrodowych. Jego pierwotna ojczyzna rozciąga się od Syberii do Mandżurii i północnej Korei. Z czasem zadomowił się też w Europie Północnej, szczególnie na wilgotnych siedliskach w pobliżu wód tworzy często gęste zarośla.

Krzew osiąga wysokość 2-3 metry. W młodości rośnie mocno w szerz i z wiekiem wyrasta na gęsty krzew. Gałęzie rosną łukowato i mając kontakt z gruntem łatwo się ukorzeniają.

Dereń biały zimą przedstawia bardzo efektowny widok: wyraźnie rzuca się w oczy jego jaskrawoczerwone, intensywne zabarwienie pędów. Im więcej słońca ma dereń biały, tym kolor pędów jest silniejszy.

Liście są eliptyczne do jajowatych, ustawione przeciwlegle. Na górnej stronie są świeżozielone, pod spodem zaś białawe do sinawych. Długość wynosi od 4 cm do 8 cm. Jesienią przybierają zabarwienie żółte do pomarańczowego.

Kwiaty są żółtawe, zebrane w płaskie baldachogrona o średnicy do 5 cm. po przekwitnieniu tworzą się białawe do jasnoniebieskich, okrągłe wielkości grochu owoce.

Na żywopłoty szczególnie polecane są odmiany:

  • Cornus alba ‘Sibirica’ – z czerwonymi pędami,
  • Cornus alba ‘Kesselringii’ – pędy ciemne z połyskiem,
  • Cornus alba ‘Elegantissima’ – zimączerwona kora pędów.
Dereń biały - wyjątkowy w każdym ogrodzie
Dereń biały - wyjątkowy w każdym ogrodzie

Dereń rozłogowy (Cornus sericea)

Jest całkowicie odporny na mróz i bardzo mało wymagający. Rośnie jako rozłożysty krzew do wysokości 1,5-3 m i szerokości do 4 m. Ma bardzo dekoracyjne pędy, szczególnie zimą, które przybierają kolor żółty albo jaskrawozielony. Lubi stanowisko półzacienione albo słoneczne na glebie wilgotnej, nawet bagiennej i czasowo zalewanej. Do odmian należą:

  • Cornus sericea 'Flaviramea' – zimą żółte pędy,
  • Cornus sericea 'Silver and Gold' – żółte pędy i dwubarwne liście,
  • Cornus sericea 'Budd's Yellow' – efektowne, żółte pędy zimą.
Dereń rozłogowy jest całkowicie odporny na mróz
Dereń rozłogowy jest całkowicie odporny na mróz

Dereń świdwa (Cornus sanguinea L.)

Dorasta do 2-5 m wysokości. Jajowate zielone latem liście przebarwiają się jesienią na kolor jaskrawoczerwony. Kwiaty białe zebrane w podbaldachy. Dojrzałe jagody mają kolor niebieskoczarny i są jadalne. Dereń świdwa jest odporny na mrozy i mało wymagający.

  • Cornus sanguinea 'Midwinter Fire' – pędy w słońcu są jaskrawoczerwone, roznące w cieniu – zielonożółte lub pomarańczowe,
  • Cornus sanguinea 'Winter Beauty' – młode pędy zimą mają jaskrawy kolor pomarańczowożółty.
Dereń świdwa dorasta do nawet 5 m wysokości
Dereń świdwa dorasta do nawet 5 m wysokości

Dereń właściwy (Cornus mas L.)

Rozłożysty krzew o wysokości 3-10 m. drobne, żółte kwiaty są zebrane w kuliste baldachy i rozwijają się przed rozwojem liści. Owoce są czerwone, cierpkie ale jadalne.

  • Cornus mas 'Aurea' – odmiana o złocistych liściach, wolno rosnąca.
Dereń właściwy to rozłożysty krzew o wysokości do 10 m
Dereń właściwy to rozłożysty krzew o wysokości do 10 m

Czy owoce derenia są jadalne? Jak smakują?

Wprawdzie tylko nieliczne gatunki derenia mają owoce zawierające szkodliwe substancje, to jednak w stanie surowym mało które nadają się do spożycia. Mają bardzo kwaśny smak i nikt dobrowolnie nie zje większej ich ilości. Liczne ptaki i małe ssaki znajdują jednak w nich ważne źródło pożywienia. Wyjątek stanowi azjatycki dereń kousa, którego podobne do malin owoce można jeść na surowo.

Dereń jadalny – jak wykorzystać owoce? Właściwości i zastosowanie - TUTAJ

0 (0 opinii)