Porady

Przycinanie lawendy – jak i kiedy?

4,6 (26 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Lawenda, zimozielony krzew z rodziny jasnotowatych, ma skłonność do drewnienia pędów. Dla wielu ogrodników stanowi to wizerunkową wadę rośliny. Z tego powodu, jako zabieg pielęgnacyjny lawendy, rozwinęło się przycinanie formujące.

OgrodKroton

Dlaczego trzeba przycinać lawendę?

Na prawidłową uprawę lawendy składa się także regularne przycinanie, aby uchronić ją przed zdrewnieniem i odmłodzić. W ten sposób zachowuje się też zwarty pokrój i piękną formę krzewu.

Ta fascynująca i bardzo odprężająca praca ma jedną istotną wadę. Mianowicie, roślina po cięciu wytwarza mniejszą ilość na dodatek mniej wartościowych składników. Jeśli uprawia się lawendę dla celów leczniczych, ma to istotne znaczenie. Z kolei lawenda, jako czysto ozdobna roślina w ogrodzie, powinna być regularnie przycinana.

Aby lawendę uchronić przed zdrewnieniem i odmłodzić ją, potrzebne jest regularne przycinanie. W ten sposób zachowuje się też zwarty pokrój i piękną formę krzewu.

Wiosną przycina się z reguły jedną do dwóch trzecich długości pędów. Latem tylko jedną trzecią do połowy. Młodą lawendę skraca się bardziej, a starszą – mniej radykalnie. Niektórzy specjaliści są zdania, że potrzeba mocnego cięcia lawendy jest przesadzona.

Growing Lavender - Bonnie Plants
Przycinanie lawendy

Główne błędy popełniane podczas przycinania lawendy:

  • zbyt głęboko w stare drewno;
  • zbyt późne cięcie latem;
  • zbyt wczesne albo zbyt późne cięcie wiosną.

Każdy z tych błędów daje się szybko zauważyć. Roślina słabnie i może nawet uschnąć. Jak zatem poprawnie ciąć ten krzew?

  • Powinno się przycinać cały krzew równomiernie, klasycznie formuje się lawendę kuliście.
  • W zależności od regionu i pogody w danym roku, idealny termin cięcia lawendy jest za każdym razem nieco inny.

YouTube
Cięcie lawendy w ogrodzie

Cięcie wiosenne lawendy

Cięcie to główny zabieg pielęgnacyjny i formujący. W zależności od stopnia zdrewnienia, a także wieku i odmiany lawendy, skraca się pędy nawet o dwie trzecie długości. Dzięki wiosennemu cięciu krzew lawendy przez całe lato prezentuje swoją piękną formę i zachowuje kompaktowy pokrój. Poprzez naturalne zdrewnienie lawenda nie wytwarza na tej części rośliny liści i nowych pędów. Staje się ona szara i mało efektowna. Z drugiej strony, lawenda nabiera w ten sposób siły, a jej cenne składniki intensywności. Staje się atrakcyjna jako roślina lecznicza. Decyzja zależy od interesów właściciela ogrodu: „wygląd zewnętrzny vs działanie lecznicze”. Dla większości ogrodników-amatorów ważniejszą rolę odgrywają niewątpliwie względy estetyczne.

Wiosną przycina się z reguły jedną do dwóch trzecich długości pędów. Latem tylko jedną trzecią do połowy.

Najlepszym terminem do wykonania wiosennego zabiegu jest początek kwietnia, pod warunkiem, że nie wrócą już przymrozki. Zasada ogólna jest taka: nie za wcześnie, ponieważ niespodziewany mróz może wyrządzić roślinie szkodę i nie za późno, kiedy już lawenda wytworzyła dużo pędów. Cięcie wiosenne powinno być mocne, ale nie za daleko ingerujące w stare drewno. Pędy, które nie mają żadnych odrostów albo są suche, należy bez zastanowienia usunąć.

Warto ususzyć lawendę

Cięcie letnie lawendy

Od połowy lipca i częściowo w sierpniu odbywają się zbiory lawendy uprawianej komercyjnie. Kto nie zamierza zbierać i suszyć lawendy, wystarczy, że przytnie przekwitłe pędy kwiatowe. W regionach chłodniejszych cięcie letnie jest w ogóle odradzane. Decydujący jest termin zabiegu. Jeśli zostanie wykonany zbyt późno, na przykład w sierpniu, roślina nie zdąży przygotować się do zimy. Jeśli ktoś ma wątpliwości, powinien z cięciem poczekać raczej do wiosny.

4,6 (26 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba