Porady

Które kwiaty kwitną latem w ogrodzie?

0 (0 opinii)

Wiosną przyroda budzi się do życia, lato jest okresem najwspanialszego jej rozkwitu. Wtedy właśnie możemy najintensywniej cieszyć się ogrodem. Najbujniejszego kwitnienia możemy spodziewać się w lipcu. Sierpień jest miesiącem, kiedy rośliny zaczynają przygotowywać się już do spoczynku zimowego i niewiele z nich rozpoczyna okres kwitnienia.

Początek lata stanowi okres najbardziej obfitego kwitnienia róż. Róża jest królową kwiatów i kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. W zależności od odmiany, jedne kwitną przez cały sezon, inne zaś 2-3 razy w ciągu sezonu. Większość odmian lubi stanowiska słoneczne. Aby zapewnić sobie wspaniały wygląd tych kwiatów, należy podlewać je rzadziej i unikać ich zraszania.

Liliowiec kwitnie tylko jeden dzień, lecz ciągle rozwijające się pąki sprawiają, że długo możemy cieszyć się jego urokiem.

Jednymi z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów lipcowych są lilie. W Polsce najbardziej popularne są lilie białe, lecz ich kolorystyka obejmuje wszystkie barwy z wyjątkiem niebieskiej. Tworzą duże kwiaty w kształcie kielichów lub dzwonków.

Lilie są jednymi z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów lipcowych
Lilie są jednymi z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów lipcowych

Nieco podobny do lilii jest liliowiec, który kwitnie w różnych odcieniach pomarańczu i żółci. Niektóre odmiany zaczynają kwitnienie już w maju. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Ma małe wymagania co do gleby i jest odporna na szkodniki. Liliowiec kwitnie tylko jeden dzień, lecz ciągle rozwijające się pąki sprawiają, że długo możemy cieszyć się urokiem tych pomarańczowych piękności.

Ostróżki, malwy i dzwonki

Do połowy lipca kwitnie ostróżka, która ubarwi ogród rożnymi odcieniami niebieskiego koloru. Tworzy ona wysokie kwiatostany osiągające do 180 cm wysokości. Jest rośliną dość wymagającą. Lubi stanowiska słoneczne, lecz osłonięte. Może zagłuszać inne rośliny.

Barwy niebieskie w ogrodzie zapewni dzwonek karpacki, kwitnący od lipca do września. Jest silnie rosnącą, krzaczastą byliną, która lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dzwonek karpacki szczególnie sprawdza się w ogródkach skalnych i w szczelinach między kamieniami.

Popularne w naszych ogrodach malwy kwitną od końca czerwca do października. Ich kwiaty mają kolory białe, różowe i różne odcienie czerwieni, niemal aż do czerni. Są roślinami łatwymi w uprawie i niewymagającymi.

Dzwonek karpacki szczególnie sprawdzi się w ogródkach skalnych
Dzwonek karpacki szczególnie sprawdzi się w ogródkach skalnych

Podobnie jak ostróżka i malwa, rośliną tworzącą wysokie kwiatostany jest naparstnica. Jej pędy osiągają do 1 m wysokości. Rozpoczyna kwitnienie w czerwcu a kończy w sierpniu. Kwiaty zwisające w kształcie dzwonków kwitną w różnych odcieniach różu i fioletu.

W lipcu kwitną także floksy o pięciopłatkowych kwiatach w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu i czerwieni. Należą do roślin łatwych w uprawie, które lubią stanowiska słoneczne.

Jeżówki, odętki i astry

Popularną byliną kwitnącą od lipca do października jest jeżówka. Przypomina nieco astry, lecz jest wysoka i osiąga do 100 cm wysokości. Jej intensywnie różowe płatki otaczają wypukły, ciemnopomarańczowy środek. Jeżówka ma właściwości lecznicze. Wymaga dość żyznej gleby i słonecznego miejsca.

Silnie rosnącą byliną jest odętka o kwiatach fioletowych, różowych lub białych. Jej niewielkie kwiatki zebrane są w kwiatostany w kształcie kłosa. Kwitnie od lipca do października. Odętka osiąga do 80 cm wysokości i dobrze się sprawdza na rabatach kwiatowych. W ogrodzie trzeba przeznaczyć dla niej dużo miejsca, gdyż silnie się rozrasta i może zagłuszyć inne rośliny.

Astry są roślinami jednorocznymi, które kwitną przez całe lato
Astry są roślinami jednorocznymi, które kwitną przez całe lato

Rośliną przypominającą nieco kwiaty polne jest kosmos. Jego płatki w różnych odcieniach różu komponują się z żółtym środkiem. Jest rośliną jednoroczną, która kwitnie od lipca do października. Jej liście przypominają koper. Lubi stanowisko słoneczne.

Popularną byliną kwitnącą od lipca do października jest jeżówka. Przypomina nieco astry, lecz jest wysoka i osiąga do 100 cm wysokości. Jeżówka ma właściwości lecznicze. 

Roślinami jednorocznymi kwitnącymi przez całe lato są astry. Kwitną bardzo obficie w wielu kolorach. Jednak są to kwiaty wymagające i nieco trudniejsze w uprawie.

Nasturcje, dalie, hortensje

Do roślin jednorocznych należą również nasturcje o intensywnie pomarańczowych kwiatach i okrągłych liściach. Są to kwiatki łatwe w uprawie, o niewielkich wymaganiach.

W lipcu zaczynają kwitnąć dalie, które tworzą okazałe krzewy. Ogrodnicy wyhodowali ogromną liczbę odmian dalii w rożnych kształtach i kolorach. Kwiaty występują we wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego. Dalie lubią stanowiska słoneczne i przepuszczalną glebę.

Jeśli chcemy stworzyć kompozycje i obsadzić grządkę niskimi, drobnymi kwiatkami, możemy wybrać lobelię. Ma ona intensywnie niebieskie, małe kwiatki. Spotyka się również odmiany fioletowe, różowe lub białe. Jest roślinką jednoroczną, łatwą w uprawie i niewymagającą.

Dalie w ogródku
Dalie w ogródku

Nieco później zaczynają kwitnienie hortensje o dużych, kulistych kwiatostanach. Hortensje tworzą duże krzewy, które można posadzić w grupach lub pojedynczo. Istnieją również odmiany pnące, które pięknie wyglądają na pniach drzew lub murach. Najbardziej popularna hortensja ogrodowa kwitnie w czerwcu i lipcu. Hortensja bukietowa, o białych kwiatach, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Hortensja wymaga ziemi żyznej, bogatej w próchnicę oraz stanowiska słonecznego o dużej wilgoci.

Lato jest nie tylko okresem, w którym podziwiamy kolorowe kwiaty, lecz także czasem prac ogrodowych. Aby przedłużyć okres kwitnienia, należy usuwać przekwitłe kwiaty. Niektóre rośliny warto przyciąć po przekwitnięciu, aby wypuściły nowe pędy i zakwitły ponownie.

0 (0 opinii)