Porady

Jak wykorzystać owoce aronii? Przepisy i przetwory

5 (2 opinie)

Jagody aronii i ich niezwykłe właściwości są już dzisiaj powszechnie znane. Ciemnogranatowe, prawie czarne owoce o aromatycznym miąższu znajdują coraz więcej fanów. Przede wszystkim pośród osób, które uprawiają tę mało wymagającą roślinę w swoich ogrodach.

Aronia jest chętnie uprawiana w ogrodach ze względu na swoje szerokie właściwości. Owoce aronii można przetwarzać na przeróżne sposoby. Poniżej przykłady wykorzystania tych wspaniałych jagód do różnych przetworów

Słodkie przetwory z aronii czarnej

1. Świeże jagody aronii

W surowym stanie owoce aronii smakują cierpko i przypominają nieco niedojrzałe borówki amerykańskie. Świeże jagody mogą być dodatkiem do likierów, sosów owocowych albo deserów. Dobrze harmonizują ze słodkimi owocami.

Jagody aronii nie tracą po zamrożeniu i rozmrożeniu ani koloru, ani formy. Rzadko występuje brązowawe przebarwienie. Po przemrożeniu stają mniej cierpkie.


2. Konfitury z owoców aronii

Aronia nadaje się na konfitury także w połączeniu z innymi owocami. Szczególnie doskonale smakuje w kombinacji z takimi owocami, jak pigwa, porzeczki, jabłka, brzoskwinie czy rokitnik.


3. Galaretki z aronii

Galaretka aroniowa składa się z mieszanki soku aroniowego z sokami innych dziko rosnących jagód (np. czarny bez, borówka) oraz środka zagęszczającego. Konsystencja jest półstała.

4. Sosy owocowe z aronii

Owoce aronii mogą być podawane w odpowiedniej formie, jako sos do potraw z dziczyzny, grillowanego mięsa, kiełbasy, sera i pasztetów. Sos aroniowy nadaje się doskonale do wzbogacenia smaku deserów, potraw z twarogu, lodów, jogurtu i wypieków.

 

5. Suszone jagody aronii

Suszona aronia znajduje zastosowanie do musli, potraw mlecznych i jako dodatek do wypieków. Suszone owoce mogą też stanowić małą przekąskę. Namoczone w alkoholu są szczególnym dodatkiem do deserów i słodkich potraw. Grubo rozdrobnione suszone jagody można pić jako herbatkę albo dodać do kakao. Nadają się też do poprawy smaku soli, octu i musztardy.

Z owoców aronii można robić przeróżne przetwory
Z owoców aronii można robić przeróżne przetwory


6. Aronia kandyzowana

Suszone owoce są kilkakrotnie oblewane gorącym roztworem cukru, aż powstanie cukrowa osłonka. Można też pokryć owoce warstwą czekolady. Taką przekąską można się delektować przez cały dzień.


Aronia – soki, syrope i alkohole 

1. Herbatka z aronii

Rozdrobnione jagody dają bardzo owocową herbatkę. Według smaku można dodać do aronii kwiat hibiskusa, kawałki jabłek lub skórkę pomarańczową.

2. Kompot z owoców aronii


Kompot z aronii sporządzony jest z gotowanych owoców. W tym celu gotuje się owoce w wodzie, syropie, soku owocowym albo winie, dodaje cukier i przyprawy do smaku. Kompot ma smak cierpko-kwaśny. Może być przygotowany z mieszanki owoców aronii na przykład z jabłkami, gruszkami albo dynią.

3. Sok z owoców aronii

Wydajność soku z jagód aronii wynosi 75-80%. Staje się o ok. 6% wyższa, jeśli wcześniej owoce były przemrożone (w temperaturze -5°C). Do wyrobu soku można użyć sokownik albo sokowirówkę. Sok ma typowy cierpko-kwaśny smak i mocny aromat. Można robić też sok z aronii zmieszanej z gruszką, jabłkiem, śliwką, granatem, rokitnikiem albo pigwą. Sok wykorzystuje się w czystej postaci albo w formie nektaru, koncentratu, syropu albo lemoniady.


4. Syrop z aronii

Przy pomocy cukru można przerobić sok aroniowy na syrop. W ciemnych butelkach zachowuje trwałość przez wiele miesięcy. Napoczętą butelkę należy przechowywać w lodówce. Syrop można pić rozcieńczony wodą. Dodany do wina musującego (sekt albo prosecco) daje orzeźwiający, kolorowy aperitif. Syrop aroniowy może być użyty do słodzenia potraw mlecznych, a herbacie, kawie i kakao nadaje owocową nutę.

5. Wino, likier i inne napoje alkoholowe z aronii

Aronia może stanowić podstawę do wyrobu wina owocowego. Rubinowa barwa przypomina ciemne wino czerwone. Z soku można też przyrządzić likier. Zmieszany z brandy i cukrem musi przez kilka tygodni dojrzewać. Następnie filtruje się likier i rozlewa do butelek.


Inne zastosowania aronii w kuchni

1. Kiełbasa aroniowa

Jagody aronii można stosować również jako dodatek smakowy do różnych wyrobów wędliniarskich.


2. Aronia – naturalny barwnik

Mocno barwiący sok z aronii jest bardzo cenionym barwnikiem naturalnym. Może być wykorzystany do przyrządzania deserów, wypieków i napojów. Doskonale wygląda ciemnoczerwona barwa glazury na ciastkach i innych wyrobach cukierniczych. Poza tym barwnik aroniowy nadaje się do barwienia wełny, tkanin i dzianin.

3. Ocet z aronii

Jagody aronii są w Kanadzie tradycyjnym surowcem do wyrobu octu. Taka przyprawa nadaje potrawom szczególną nutę smaku i barwę.

5 (2 opinie)