Porady

Aronia czarna w ogrodzie – jak uprawiać?

5 (4 opinie)

Aronia czarna (Aronia melanocarpa), krzew z rodziny różowatych ma swoją ojczyznę na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Roślina musiała się tam przyzwyczaić do surowych warunków klimatu, co dzisiaj dla nas jest ważną zaletą. Pierwotni mieszkańcy tamtych terenów od zawsze traktowali aronię jako źródło pożywienia.

Dopiero w 1834 roku trafiła aronia do Rosji, gdzie początkowo była eksponatem w ogrodach botanicznych. Szybko odkryto zalety owoców aronii i w krótkim czasie stała się krzewem uprawnym. W połowie XX wieku dotarła do Europy Środkowej.

Aronia jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Może być rośliną ozdobną w ogrodzie, o pięknie przebarwionych na pomarańczowe i czerwono liściach w okresie jesieni.

Aronia jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Może być rośliną ozdobną w ogrodzie, o pięknie przebarwionych na pomarańczowe i czerwono liściach w okresie jesieni. Owoce aronii można przerabiać na różne sposoby – równie smaczne są soki, dżemy, galaretki, powidła, marmolady. A na dodatek świeże i suszone owoce zawierają szeroką gamę cennych składników, jak witaminy, antocyjany, garbniki, pektyny, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, jod, mangan, molibden.   

Na jakim stanowisku uprawiać aronię czarną?

Wybór stanowiska dla aronii nie jest problemem. Można sadzić ją w formie żywopłotu, łączyć w grupy albo uprawiać jako solitery. Aronia rośnie dobrze na słonecznym miejscu, ale zadowala ją też stanowisko półcieniste. Preferuje zbocza i doliny rzek. Dobrze znosi zasolenie, przez co nadaje się doskonale do uprawy na wybrzeżu.  Im bardziej słoneczne miejsce, tym bujniej kwitnie i owocuje. Szczególnie korzystnie wpływa na aronię wilgotne miejsce. W każdym razie nie znosi zastoju wody.

Aronia czarna w ogrodzie - owoce
Wikimedia Commons
Aronia czarna w ogrodzie - owoce

Jakie wybrac podłoże do uprawy aronii w ogrodzie?

Chociaż aronia zgadza się z reguły na każdą ogrodową ziemię, to jednak posiada pewne swoje wymagania, których spełnienie gwarantuje bogate zbiory owoców. Idealne dla aronii podłoże powinno być:

  • wilgotne;
  • piaszczysto-gliniaste;
  • przepuszczalne;
  • wartość pH od 5 do 6,5.

Czas sadzenia aronii w ogrodzie

Najlepiej jest sadzić tę roślinę na jesieni, kiedy właśnie zrzuciła liście. W tym czasie w sprzedaży dostępne są głównie sadzonki z nagim systemem korzeniowym. Można je sadzić do pierwszych przymrozków. Sadzonki sprzedawane w pojemnikach sadzi się przez cały rok.

Owoce aronii można przerabiać na różne sposoby – równie smaczne są soki, dżemy, galaretki, powidła, marmolady.

Jak podlewać i nawozić aronię czarną?

Szeroko rozbudowany system korzeniowy aronii ułatwia nawadnianie. Roślina zwykle radzi sobie sama i nie musi być regularnie podlewana. Jedynie podczas szczególnie suchego i upalnego lata trzeba jej od czasu do czasu dostarczyć porcję wody.

Mało wymagająca aronia czarna nie jest też nastawiona na regularne zasilanie nawozem. Wystarczy zastosować glebę kompostową jako nawóz organiczny. Odbywa się to z reguły podczas sadzenia.

Zbiory owoców aronii czarnej w ogrodzie
Zbiory owoców aronii czarnej w ogrodzie

Kiedy zbierać aronię i przycinać krzewy? Jak zimować?

1. Zbiory aronii: Od drugiego roku aronia tworzy owoce. Zbiór zaczyna się we wrześniu i trwa do października. Aby stwierdzić stopień dojrzałości owoców, oględziny zwykle nie wystarczają, ponieważ ciemnofioletowy kolor mają one już od lipca. Trzeba przekroić jagodę – czerwony miąższ na całym przekroju świadczy o pełnej dojrzałości aronii. 

2. Przycinanie krzewów: W przypadku sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym cięcie prowadzi się przed sadzeniem. Uszkodzone pędy usuwa się całkowicie, a pozostałe skraca o połowę. Sadzonki kontenerowe skraca się w drugim roku na wiosnę. Co dwa lata wykonuje się cięcie prześwietlające. Wykonuje się je zimą i służy ono również odmłodzeniu rośliny. Usuwa się wszystkie stare i zwisające pędy. 

3. Zimowanie: Aronia uprawiana w ogrodzie nie wymaga żadnej ochrony przed mrozami. Bez problemu wytrzymuje temperatury do -35°C.  

5 (4 opinie)