Porady

Jak wyhodować ananas w doniczce w domu? [WIDEO]

4,6 (5 opinii)

Ananas, bylina uprawiana w Ameryce Południowej od ponad 4000 lat, może być z powodzeniem rośliną doniczkową. W domowych warunkach można tę roślinę wyhodować z nasion, co jednak trwa bardzo długo. Prościej jest wykorzystać i ukorzenić sadzonkę wierzchołkową.

Jak przygotować sadzonkę ananasa?

Do uprawy potrzebna jest górna, ulistniona część owocu. Korona liści na szczycie owocostanu jest zawiązkiem nowego pędu. Liście muszą być koniecznie świeżo zielone i w żadnym wypadku nie mogą być na skutek długiego składowania podeschnięte. Wybrać należy owoc średnio dojrzały, z pięknie żółtym ale nie papkowatym miąższem.

Koronę liści można odciąć ostrym nożem i usunąć resztki miąższu. Lepiej jednak jest ująć liście jedną ręką i spróbować je wykręcić z owocu jak śrubę. Jeśli się powiedzie, powinny pozostać zebrane w pęczek liście i stożkowa podstawa. Można usunąć też kilka dolnych liści, aby odsłonić łodygę. Następnie należy tak przygotowaną sadzonkę wierzchołową rośliny odłożyć na dwa-trzy dni do obeschnięcia. Łodygę umieszcza się potem w naczyniu z wodą. Kiedy pojawią się pierwsze korzenie, trzeba odczekać, aż będą miały 3-5 mm długości. Ukorzenioną sadzonkę można wsadzić do doniczki i ustawić na wybranym miejscu. Głębokość sadzenia trzeba tak dobrać, aby dolny wianek liści wystawał nad podłoże. Można sadzonkę podeprzeć dookoła drewnianymi pręcikami.

Jakie wybrać stanowisko dla ananasa w doniczce?

Ananas nie jest zimoodporny i musi być uprawiany w doniczce. Ciepłe miesiące letnie może jednak spędzić na zewnątrz. Idealne stanowisko powinno spełniać następujące warunki:

  • jasne i ciepłe;
  • temperatura nie mniej niż 25°C;
  • słońce tylko rano i wieczorem;
  • parapet okienny od wschodu albo zachodu;
  • osłonięty taras albo balkon;
  • zimą nieco chłodniejsze miejsce.

Jeśli latem temperatury powietrza nie są szczególnie wysokie, lepiej jest pozostawić roślinę na słonecznym stanowisku w mieszkaniu, gdzie znajdzie wymagane warunki.

Doniczka i substrat do uprawy ananasa w domu

Ananas, który w swojej ojczyźnie przywykł do piaszczystej ziemi tropików, nie potrzebuje wiele składników odżywczych. Do doniczki nadaje się dobrze ziemia do uprawy kaktusów o wartości pH nie więcej niż 7. Aby mieć pewność, że substrat będzie wolny od szkodników i grzybów, można go przed użyciem podgrzewać przez kwadrans w piekarniku albo w mikrofalówce w temperaturze co najmniej 160°C.

Podczas sadzenia rośliny trzeba zwracać uwagę na to, że:

  • ananas nie znosi zastoju wody;
  • w doniczce konieczna jest warstwa drenażowa;
  • nad otworem odpływowym trzeba ułożyć kawałki ceramiki albo kamienia.

Jak nawozić i podlewać ananas?

Aby rosnąć i później wytworzyć kwiaty i owoc, roślina nie potrzebuje wiele nawozu. Wystarczy, jeśli latem dostarczy mu się składników pokarmowych co dwa tygodnie, a zimą co cztery. Nadaje się do tego płynny nawóz do roślin kwiatowych, który dodaje się do wody do podlewania. Nigdy nie powinno się nawozu podawać bezpośrednio na suche podłoże, ponieważ może to uszkodzić korzenie i doprowadzić do ich poparzenia.

Ananas w doniczce - uprawa i pielęgnacja
Ananas w doniczce - uprawa i pielęgnacja

Ananas potrzebuje więcej wody latem niż zimą. Poza tym nie należy podlewać go zbyt obficie. Podczas podlewania tej rośliny trzeba pamiętać:

  • używać miękkiej wody bez kamienia;
  • idealna jest woda deszczowa;
  • podłoże powinno być stale wilgotne, nie może wyschnąć;
  • potrzebna jest też wysoka wilgotność powietrza – codzienne spryskiwanie wodą albo ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza.

Jak pielęgnować ananas w domu?

Kiedy pośrodku pióropusza liści pojawią się nowe, oznacza to, że ananas ukorzenił się i zaczyna rosnąć. Do kwitnienia ananasa trzeba poczekać zwykle trzy-cztery lata. Kiedy już zakwitnie, minie około pół roku zanim pokaże się owoc. Osobliwością ananasa jest fakt, że kiedy raz zakwitnie i wytworzy owoc, z reguły po tym zamiera. Przedtem jednak tworzy dookoła odrosty z części podziemnej albo młode sadzonki w kątach liści.

Regularnie należy usuwać roślinie liście, które pożółkły albo uschły. Wyglądają one niezbyt pięknie, a poza tym zabierają roślinie siły, które może wykorzystać na tworzenie zdrowych liści.

Ananas może być od razu posadzony do odpowiednio dużej doniczki. Z powodu niezbyt długiego życia roślina nie musi być wcale przesadzana. Także wymiana ziemi nie jest konieczna.

Jak przezimować ananas?

Ananas, jako roślina tropikalna, potrzebuje ciepła przez cały rok. Także zimą temperatura nie może spaść poniżej 18°C. Należy zwrócić uwagę, aby w bezpośrednim otoczeniu rośliny panowała wysoka wilgotność powietrza.

Jak samodzielnie ukorzenić ananas w doniczce? [WIDEO]

4,6 (5 opinii)