Porady

Uprawa kaki w domu. Jak wyhodować w doniczce z pestki?

4,6 (7 opinii)

Kaki, szaron, persymona, hurma i hebanek – to tylko niektóre nazwy drzewa z rodziny hebankowatych. Dorasta ono do 12 m i pokrojem przypomina jabłoń. Owoce kaki mają kolor pomarańczowoczerwony, wyglądają jak pomidory i smakują niczym śliwki.

Uprawa kaki w ogrodzie jest możliwa tylko w regionach o bardzo łagodnym klimacie. W naszych warunkach miłośnicy tej egzotycznej rośliny mogą ją pielęgnować w doniczce. Przy odrobinie znajomości wymagań kaki, jest to całkowicie możliwe.

Gdzie zdobyć i jak przygotować nasiona kaki?

Owoce kaki dostępne w supermarketach z reguły nie mają nasion. Zostały tak wyhodowane dla wygody konsumentów. Jednak od czasu do czasu trafi się jednak jakieś ziarno. Prościej jest, planując uprawę kaki w doniczce, zaopatrzyć się w pestki w sklepie ogrodniczym albo zamówić przez Internet. Wyglądają one następująco:

  • mają kolor kasztanowobrązowy;
  • są w kształcie migdałów;
  • mają wielkość 1-2 cm.

Nasiona kaki znalezione w owocu albo zakupione w sklepie powinny jak najprędzej trafić do ziemi. Pestki ze sklepu są już gotowe do sadzenia, a z tych znalezionych w owocach trzeba dokładnie usunąć resztki miąższu. Potem trzeba wykonać następujące czynności:

  • napełnić miskę ciepłą wodą;
  • włożyć pestki kaki;
  • moczyć przez jeden dzień;
  • dopiero wtedy włożyć do podłoża.

Nasiona w pojemniku nie powinny być posadzone zbyt gęsto. Korzenie siewek mogłyby się w przyszłości splątać i ulec uszkodzeniu podczas przesadzania. Pestki wciska się na głębokość ok. 1 cm i lekko okrywa substratem kokosowym.

Podłoże i stanowisko do kiełkowania pestek kaki

Do kiełkowania pestek kaki potrzebne jest specjalne podłoże. Tylko na okres kiełkowania, dopóki nie powstaną pierwsze korzenie. Dobrze nadaje się do tego substrat kokosowy. Aby zlikwidować ewentualne zarodniki, grzyby i szkodniki znajdujące się w gotowym podłożu, należy:

  • włożyć substrat do żaroodpornego naczynia;
  • podgrzewać przez co najmniej 15 minut w piekarniku albo mikrofalówce (temperatura co najmniej 160°C), substrat powinien być lekko wilgotny;
  • nie zamykać szczelnie naczynia (aby para wodna nie go nie rozerwała), ale lekko przykryć.

Kiedy pestki zostaną umieszczone w podłożu, pozostaje tylko czekać. Pojemnik potrzebuje przede wszystkim miejsca ciepłego, które nie musi być koniecznie jasne. Jeśli nie ma do dyspozycji ogrzewanego inspektu albo miejsca w kotłowni, można pomóc sobie lampą skierowaną bezpośrednio na pojemnik z posadzonymi pestkami.

Owoce kaki mają kolor pomarańczowoczerwony, wyglądają jak pomidory i smakują niczym śliwki
Owoce kaki mają kolor pomarańczowoczerwony, wyglądają jak pomidory i smakują niczym śliwki

W zależności od temperatury podłoża kiełkowanie nasion kaki trwa od 2 do 4 tygodni. Aby małe drzewka mogły się rozwijać, podłoże musi być stale utrzymywane w stanie równomiernie wilgotnym, ale bez nadmiaru wody. W przeciwnym razie może nastąpić gnicie nasion. W tym okresie należy:

  • pojemnik z kiełkującymi nasionami przykryć folią, aby lepiej zatrzymać wilgoć;
  • pojemnik codziennie wietrzyć – inaczej powstanie na podłożu warstwa pleśni.

Uprawa kaki w doniczce w warunkach domowych

Kiedy pestki kaki pomyślnie wykiełkują, można przystąpić do uprawy rośliny. Aby móc dobrze rosnąć i rozwijać się, siewka persymony potrzebuje innego podłoża niż to, w którym kiełkowała. Potrzebna jest luźna i niezbyt żyzna ziemia. Także w tym wypadku należy ją podgrzać, aby usunąć zarodniki grzybów i szkodniki. Błędem byłoby pozostawienie siewek w podłożu do kiełkowania. Po stwierdzeniu pojawienia się pierwszych korzeni należy:

  • małe doniczki napełnić ziemią do uprawy kaki;
  • pestki z korzeniami ostrożnie wyjąć z substratu kokosowego;
  • wykonać małą jamkę w świeżej ziemi;
  • ułożyć pestkę korzeniem do dołu i przykryć cienką warstwą ziemi.

Jeśli pestka będzie umieszczona głębiej niż centymetr w ziemi, może się zdarzyć, że siewka nie zdoła wydostać się na powierzchnię.

Do uprawy znowu potrzeba ciepłego miejsca, podobnie jak do kiełkowania. Tym razem byłoby idealnie, gdyby doniczka stała nie tylko w ciepłym, ale i w jasnym miejscu.

  • Nie stawiać doniczki na grzejniku; tam może być za gorąco.
  • Nigdy nie wystawiać siewki na bezpośrednie działanie słońca – szybko ulegnie poparzeniu.
  • Dopiero kiedy drzewko kaki podrośnie, można je powoli przyzwyczajać do słońca.

Jak podlewać i nawozić kakę hodowaną z pestki?

Siewka kaki potrzebuje dużo wilgoci, ale nie znosi zastoju wody. Aby uniknąć uszkodzenia młodych roślin, dobrze jest ziemię tylko spryskiwać. W żadnym wypadku nie należy lać wody bezpośrednio na siewkę albo tuż obok.

Młode rośliny można zasilić nawozem dopiero po dwóch miesiącach. Stosuje się nawóz płynny dodawany do podlewania w ilości jednej czwartej zalecanej dawki. Inaczej nastąpi przenawożenie młodej rośliny.

 

4,6 (7 opinii)