Porady

Jak pozbyć się kuny z ogrodu? [WIDEO]

4,7 (23 opinie)

Przemykająca się między krzewami w ogrodzie kuna nie jest jeszcze powodem do paniki. Przeciwnie, tam, gdzie żyje kuna w ogrodzie, trudno spotkać jakąś mysz albo szczura. Także ślimaki i opadłe owoce zjada to zwierzątko, utrzymując teren w czystości. Niemniej jednak potrafi też wyrządzić szkody. Szczególnie jeśli koło domu przebywają małe zwierzęta, jak na przykład króliki albo drób.

Nie do zniesienia staje się też kuna na skutek nocnych hałasów pod dachem i zamiłowania do motoryzacji. Przejawia się ono głównie przegryzaniem przewodów w samochodzie.

Kuna w ogrodzie

Mówiąc o kunie mamy na myśli kunę domową (Martes foina), która w przeciwieństwie do swojej krewniaczki kuny leśnej (Martes martes) chętnie występuje w pobliżu ludzkich siedzib. Łatwo je rozróżnić, ponieważ kuna domowa ma na piersi białą rozwidloną plamę, a leśna żółtą i bez rozwidlenia. Kuny należą do tej samej rodziny łasicowatych, co maleńka łasica ważąca zaledwie 100-200 g i rosomak dochodzący do ponad 30 kg. Masa ciała kuny wynosi ok. 1,1-1,5 kg.

Obecność kuny w pobliżu domu nie oznacza, że mieszka ona w ogrodzie. Z całą pewnością mały drapieżnik wcześniej, czy później rozgości się na strychu i będzie psocił, niczym nocny „poltergeist”. W ogrodzie kuna pozostawia niewiele śladów. Przeważnie są to odchody albo odciski łap na śniegu. Czasem kuny kłócą się w nocy, wydając odgłosy podobne do kocich, tylko bardziej przenikliwe. Potrafią też rozrzucić worki ze śmieciami, poszukując pożywienia.

Dlaczego ogród jest dla kuny atrakcyjny?

Kuna bardzo lubi kryjówki w postaci stosów drewna, dziupli albo opuszczonych gniazd na drzewach. Wykorzystuje te miejsca do spania. Jeśli są takie w ogrodzie, są też duże szanse, że kuna śpi w nich w ciągu dnia. Lubi też drzewa i krzewy, ponieważ może w ich gąszczu upolować drobne zwierzęta i ptaki. Jeżeli w ogrodzie powierzchnie trawników są czyste, jest on dla kuny mało atrakcyjny i raczej przebiegnie przez niego, niż zatrzyma się na dłużej.

Kuny są doskonałymi wspinaczkami i skoczkami. Drzewa i krzewy rosnące w odległości mniejszej niż dwa metry od domu, są dla niej zaproszeniem do wejścia na dach. Także porośnięte pnączami ściany wspaniale nadają się do wspinania.

Kuna jest też pożyteczna w ogrodzie, ponieważ żywi się gryzoniami, ślimakami i opadłymi owocami
Deviantart
Kuna jest też pożyteczna w ogrodzie, ponieważ żywi się gryzoniami, ślimakami i opadłymi owocami

Kuna pod dachem

Jeżeli kuny zadomowią się w domu pod dachem, mogą domowników nieźle zdenerwować. Zwierzątka nie grzeszą delikatnością i tupią nocami nad sufitem albo wygryzają sobie przejścia przez dachową izolację. A poza tym prowadzą od czasu do czasu sprzeczki o podział rewiru, hałasują, krzyczą i prychają. Zanim kuny wejdą i zadomowią się pod dachem, dobrze jest zabezpieczyć przed nimi ewentualne drogi dostępu.

  • Drzewa rosnące w ogrodzie bezpośrednio koło domu, których gałęzie sięgają nad dach, należy odpowiednio skrócić.
  • Mury i ogrodzenia prowadzące pod dach, dobrze jest zabezpieczyć drucianymi spiralami i tym podobnymi zaporami.
  • Rynny zabezpieczyć drucianymi zaporami.
  • Otwory w dachu zasłonić siatką z drutu.
  • Rośliny pnące i ich podpory należy skrócić, aby nie ułatwiać zwierzętom wejścia.

Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

1. Pułapka na kunę

Jest to klatka, do której kuna zostaje zwabiona przynętą. Może to być jajko, kawek mięsa albo inny wabik. Odłowione zwierzę należy wypuścić daleko od ogrodu i domu. Należy koniecznie pamiętać o tym, że kuny można odławiać wyłącznie w okresie zimowym. Tylko wtedy istnieje pewność, że zwierzę nie ma pod opieką młodych.

Kiedy kuna skusi się na przynętę, należy działać szybko i pozamykać wszystkie wejścia pod dach. Z reguły opuszczony rewir zasiedli w krótkim czasie inny osobnik albo też wywieziona kuna odnajdzie drogę powrotną. Z tego powodu odławianie kun w ogrodzie raczej mija się z celem.

2. Urządzenia odstraszające kunę

Jeżeli ktoś nie chce kuny w ogrodzie, pozostaje mu właściwie jedynie odstraszanie zwierzęcia. Specjalne grodzenie ogrodu nie wchodzi w rachubę, a odławianie też jest bezcelowe. Można zastosować:

  • Urządzenie odstraszające ultradźwiękowe, najlepiej z czujnikiem ruchu. Jest całkowicie bezpieczne dla zwierząt.
  • Kuny reagują też na światło, dlatego lampa włączana czujnikiem ruchu może działać skutecznie odstraszająco.

3. Środki domowe w walce z kuną

Można również próbować wypłoszyć kunę z ogrodu przy pomocy metod domowych. W tym celu należy kłębki sierści psa albo kota umieścić w miejscach, gdzie widziana była kuna. Ten zabieg należy okresowo powtarzać. Przy odrobinie szczęścia może się okazać skuteczny – długotrwała skuteczność tej metody jest raczej wątpliwa.

W ogrodowych altanach i innych budowlach można rozkładać folię aluminiową. Powstające szmery i odblaski płoszą kuny i zniechęcają do pozostania.

Kuna w ogrodzie – wypędzić czy pójść na ugodę?

Zanim podjęte zostaną kroki w celu wypędzenia kuny, należy sobie uświadomić, że zwierzątko nie może być postrzegane wyłącznie jako szkodnik w ogrodzie. Kuna jest przede wszystkim skutecznym drapieżnikiem, który na swojej liście dań ma głównie myszy, szczury i inne rzeczywiste szkodniki ogrodowe. Tolerując kunę w swoim ogrodzie, można uniknąć poważnych szkód.

Jak odstraszyć kunę z ogrodu? SKUTECZNE SPOSOBY!

4,7 (23 opinie)