Porady

Altana ogrodowa - budowa, pozwolenia, materiały

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Niezastąpionym elementem ogrodu jest altana, gdzie można wypocząć i miło spędzić czas. Altana przyda się szczególnie w ogrodach słonecznych. Może być wyposażona w ławeczki, stół, a nawet kominek zewnętrzny.

Zadaszone altany buduje się przede wszystkim po to, aby móc schronić się przed słońcem czy deszczem. Najlepszym miejscem na altanę jest zaciszne miejsce w głębi ogrodu, z dala od hałasu ulicy. Altana powinna być tak zbudowana, aby roztaczał się z niej widok na cały ogród lub jego najpiękniejsze miejsca. Szczególnie uroczo wygląda altana opleciona pnączami i wkomponowana w roślinność. Można ją udekorować donicami z kwiatami. Jeśli ogród jest widoczny z ulicy, warto obsadzić altanę wysokimi krzewami, które zasłonią widok i stworzą atmosferę intymności. Ponadto krzewy wyciszą otoczenie, osłonią od wiatru i zapewnią przyjemne zacienienie.

Najlepszą lokalizacją na altanę jest zaciszne miejsce w głębi ogrodu, z dala od hałasu ulicy

Materiał do budowy altany

Altany najczęściej buduje się z drewna. Drewno musi być okorowane, gdyż pod korą bytują szkodniki, które mogą je uszkodzić. Tanim rozwiązaniem jest drewno sosnowe lub świerkowe, które jednak nie należy do najbardziej trwałych. Jeśli chcemy, aby altana przetrwała dłużej, warto zastosować trwalsze i droższe drewno dębowe, jodłowe lub modrzewiowe. Możemy kupić drewno impregnowane lub samodzielnie je zaimpregnować. Drewno można następnie pomalować bejcą i lakierem.

Altany buduje się również z kutej stali lub prętów, które powinny być pomalowane w celu zabezpieczenia przed korozją. Takie altany najbardziej pasują do niewielkich ogrodów. Spotyka się również altany murowane, które składają się z ceglanej podmurówki i dużych okien. Tego rodzaju budyneczki mogą przydać się również zimą jako składziki na narzędzia.

Konstrukcja altany musi być przymocowana do podłoża. Duże altany buduje się na fundamentach betonowych, mniejsze - na punktowych.

Do pokrycia dachu altany najczęściej stosuje się deski. Aby uzyskać lepsze zabezpieczenie przed deszczem, na wierzchu kładzie się papę, strzechę, gont bitumiczny lub drewniany, blachę cynkową lub miedzianą. Dach pokryty dachówką wymaga mocniejszej konstrukcji. 

Ażurowe konstrukcje mogą zostać na tyle gęsto obsadzone pnączami, że zabezpieczą przed słońcem i deszczem. Takie altany różnią się od pergol tym, że posiadają ścianki, a nie ażurowe zadaszenie porośnięte pnączami. Te ostatnie chronią od słońca, lecz nie od deszczu. Podłogę altany można pozostawić ziemną. Można również zbudować ją z desek lub z takich samych elementów jak ścieżki ogrodowe.

Altana to dobre miejsce na kuchnię letnią

Konstrukcja i zgłoszenie

Tradycyjnie altanka ma kształt okrągły lub wieloboczny. Ma lekką, ażurową konstrukcję wystarczającą do uniesienia dachu. Najprostsze do zbudowania są altanki na planie kwadratu lub prostokąta. Niekiedy altanki swoją formą przypominają domki z dużymi oknami.

Jeśli chcemy, aby altana była porośnięta pnączami, unikajmy lakierowania. Elementy altany powinny być na tyle szorstkie, aby rośliny mogły się do nich przyczepiać.

Kontrowersje budzi zagadnienie, czy na budowę altany w ogrodzie potrzebne jest zezwolenie. Niestety, w prawie nie zostało określone, czym jest altana. Jeśli organ administracji uzna altanę za obiekt małej architektury, to nie będą wymagane żadne formalności. Obiekty małej architektury służą do rekreacji (piaskownice, fontanny czy posągi) lub do utrzymania porządku (śmietniki). Niektóre urzędy traktują altany jako obiekty budowlane. Małe, parterowe budynki gospodarcze nie wymagają pozwolenia na budowę. Budowę altany wystarczy zgłosić, jeśli zostaną spełnione dwa warunki: powierzchnia zabudowy altany nie przekroczy 35 m² i nie powstaną więcej niż dwa takie obiekty na 500 m².

Romantyczny zakątek - drewniana konstrukcja z pnączami i ażurowym zadaszeniem

Zrób to sam

W sprzedaży są dostępne gotowe altany do własnoręcznego montażu. Altanę można również wykonać samemu. Konstrukcja musi być przymocowana do podłoża, aby oparła się naporowi wiatru. Duże altany buduje się na betonowych fundamentach, do których poszczególne elementy przymocowuje się za pomocą kotew. Mniejsze altany i zadaszenia ogrodowe mogą posiadać fundamenty punktowe. Należy wykopać doły o głębokości do 80 cm i szerokości trzykrotnie większej niż słupy altany. Doły te należy wypełnić gruzem i zalać betonem, a następnie umieścić w nich kotwy do zamocowania słupów.

Zarówno metalowe jak i drewniane elementy altany powinny być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Jeśli chcemy, aby altana była porośnięta pnączami, unikajmy lakierowania. Elementy altany powinny być na tyle szorstkie, aby rośliny mogły się do nich przyczepiać. Dach altany powinien być odpowiednio lekki (wykonany np. z blachy lub strzechy). Jeśli dach ma być pokryty papą lub gontem, musi posiadać odpowiednie deskowanie.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba