Kuna w samochodzie – jak ją odstraszyć? Skuteczne sposoby!
Kuna w samochodzie to problem, który często spotyka kierowców – niezależnie od miejsca zamieszkania. Jak radzić sobie z małym szkodnikiem, który przegryza kable i zostawia po sobie nieprzyjemny zapach? Odpowiadamy!
Kuna – jak rozpoznać jej obecność pod maską samochodu?
Pierwszym znakiem obecności kuny pod maską naszego samochodu jest podgryziona mata wyciszająca silnik. Jeżeli nie śledzimy często stanu rurek z płynem, przewodów elektrycznych czy spryskiwaczy, możemy zauważyć nierówną pracę silnika. W takiej sytuacji od razu należy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie kuna spłatała nam figla.
Warto zauważyć, że w Europie są dwa gatunki kun: domowe i leśne. To te drugie są bardziej niebezpieczne dla naszych ogrodów, domów czy samochodów.
Kuna w samochodzie – kiedy się pojawia?
Kuny domowe to szkodniki będące utrapieniem przez cały rok. Problem szczególnie nasila się jesienią, gdy zaczynają szukać bezpiecznego schronienia przed mrozem. To nie jedyny czas, kiedy powinniśmy szczególnie obawiać się tych małych zwierzątek. Kolejną porą jest czas od marca do późnego lata. Również wtedy kierowcy powinni mieć się na baczności.
Nie powinno dziwić, że kuny wchodzą do komór silnikowych zaparkowanych samochodów. W zimowym czasie jest tam szczególnie ciepło, więc przestrzeń pod maską może zapewnić szkodnikowi bezpieczną i przytulną kryjówkę. W ten sposób kuny wychodzą na polowanie, po czym wracają, żeby w spokoju schować się przed światem. Rozwiązanie niemal idealne… dla kuny, ale niestety – nie dla nas.
Dlaczego kuny niszczą kable w samochodzie?
Okazuje się, że niszczenie kabli w naszym aucie to sposób kuny na radzenie sobie z konkurencją. Wyobraźmy sobie taką sytuację: jedziemy na wakacje, zatrzymujemy się na rewirze obcej kuny po czym wracamy do siebie – „nasza” kuna nie będzie zadowolona z takiego obrotu spraw. W tej sytuacji do szkód może dojść zarówno na wakacjach, gdy obca kuna będzie chciała pozbyć się konkurenta, jak i po naszym powrocie – gdy zadomowiona już kuna poczuje obcy zapach. Warto wiedzieć, że szczególnie młode kuny lubią wszystko, co mamy pod maską: wygłuszenia, przewody, węże gumowe… każdy z tych elementów może stać się dla niej placem zabaw.
Jak pozbyć się kuny z samochodu? Jak zabezpieczyć auto przed pojawieniem się szkodnika?
Kuna domowa znajduje się pod ochroną gatunkową. Mimo to część osób, która musi się z nią zmagać podejmuje decyzje o przegonieniu kuny za pomocą odstraszaczy dźwiękowych czy chemicznych. Takie rozwiązania pociągają za sobą spore koszty. Dodatkowo, mogą po prostu przestać działać, gdy zwierzęta się przyzwyczają np. do obcego zapachu. Najskuteczniejszą opcją wydają się odstraszacze elektryczne, jednak boleśnie krzywdzą kuny. Ich ceny zaczynają się od około 90 złotych za sztukę.
Jeżeli zauważyliśmy oznaki zamieszkania kuny pod maską naszego auta, w pierwszej kolejności warto dokładnie umyć komory silnika. Poleca się skorzystać przy tym z usług profesjonalistów. Specjalista nie tylko pozbędzie się zanieczyszczeń, ale też nieprzyjemnych zapachów.
To warto wiedzieć! Zapachy pozostawiane przez kunę skłaniają je do ponownego odwiedzenia auta. Czują się wówczas bezpieczne i wiją gniazdo. Takie jednorazowe mycie da nam spokój tylko na jakiś czas, lepszą opcją jest zawieszanie pod maską kostek toaletowych lub rozpylanie innych środków czystości. Co jakiś czas lepiej jest zmienić zapach, by szkodnik nie mógł się do niego przyzwyczaić.
Jakie jeszcze preparaty mogą się nam przydać? Istnieją dedykowane płyny w spreju, które nie należą do rozwiązań drogich, ich cena to około 25 złotych za sztukę. Niektórzy polecają również zawieszenie woreczka z sierścią psa.
Kuna a koszt naprawy samochodu
Gdy już pozbędziemy się kuny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka nas naprawa pojazdu. W zależności od modelu samochodu możemy ponieść koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Po naprawie warto pamiętać, że kuny lubią wracać w to samo miejsce – są zwierzętami terytorialnymi.
Podsumowanie
Eksperci twierdzą, że nie ma jednego właściwego środka na kuny. To zwierzęta sprytne i inteligentne. Trzeba potrafić je przechytrzyć (np. wspomnianym już częstym zmienianiem zapachów). Popularna jest też teoria, że kuny wybierają te samochody, których przewody czy elementy plastikowe i gumowe wykonano ze środków roślinnych. Mówi się jednak, że to tylko przypuszczenie i nie należy traktować go całkowicie poważnie.
Na jakiekolwiek rozwiązanie się zdecydujemy, należy pamiętać, że kuna to żywe stworzenie, które da się przepędzić nie robiąc jej przy tym krzywdy.
KUNA W AUCIE - WIDEO
Źródło: Kanał Youtube AutoPRZEWODNIK
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.