Dracena obrzeżona – jak o nią dbać? Uprawa krok po kroku
Kiedy mówi się o dracenie jako o roślinie doniczkowej, przeważnie ma się na myśli dracenę obrzeżoną (Dracaena marginata). Jej ojczyzną jest Madagaskar, ale dobrze czuje się też w naszych mieszkaniach i ogrodach zimowych. Dracena obrzeżona jest najbardziej popularnym gatunkiem pośród ponad stu innych dracen.
Stanowisko do uprawy draceny
Dracena potrzebuje dużo światła, ale niekoniecznie dużo słońca. Idealne do uprawy draceny jest jasne miejsce przy oknie, gdzie słońce zagląda rano i po południu. Stanowisko na południowej stronie jest do przyjęcia pod warunkiem, że inne rośliny domowe albo rosnące za oknem, ewentualnie firany stworzą osłonę przed palącymi promieniami.
Jak pielęgnować dracenę obrzeżoną?
Jako roślina ciepłolubna dracena chętnie przebywa przez cały rok w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli będzie za zimno, liście zwiędną i opadną. Przywykła do warunków tropikalnych i subtropikalnych posiada też duże wymagania, co do wilgotności powietrza. Szczególnie trzeba o tym pamiętać, kiedy doniczka z draceną stoi blisko grzejnika. Pomóc może wtedy nawilżacz powietrza. Podsumowując:
- okno wschodnie albo zachodnie;
- okno południowe ocienione;
- wysokie zapotrzebowanie na światło (co najmniej 700 lx);
- wilgotność powietrza: 50-65%;
- temperatura przez cały rok: 18-25°C;
- co dwa tygodnie obracać doniczkę (prosty wzrost).
Kiedy latem temperatura ustabilizuje się w granicach 20°C, dracena bardzo chętnie zajmie miejsce na balkonie albo na tarasie. Miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem. Poza tym roślina potrzebuje pewnego okresu przejściowego, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Nie powinno się więc wystawiać jej od razu na słońce.
Podłoże do uprawy draceny
Kto chciałby mieć wiele przyjemności i możliwie mało pracy przy swojej dracenie obrzeżonej, powinien od razu na początku dać jej odpowiednią ziemię do doniczki. Przy zakupie gotowej mieszanki trzeba na wszelki wypadek zwrócić uwagę na wartość pH. Dracena lubi lekko kwaśne podłoże. Substrat musi poza tym być żyzny i dobrze przepuszczalny dla wody. Odpowiednia mieszanka dla draceny:
- wartość pH: 5,5 – 6,3;
- 5 części ziemi do kwiatów doniczkowych;
- 2,5 części ziemi ogrodowej z udziałem gliny;
- 1 część piasku kwarcowego;
- 1 część granulatu z lawy wulkanicznej.
Podlewanie i nawożenie draceny
Poza okresem spoczynku zimą, dracena będzie wdzięczna za wilgotne podłoże. Nie znaczy to jednak, że ma chęć stać w wodzie. Najlepiej jest podlewać dracenę obficie i po pół godzinie wylewać nadmiar wody z podstawki. Dla draceny ważne jest, aby jej bryła korzeniowa nigdy nie wyschła, ani nie stała w wodzie. Za regularne spryskiwanie letnią, miękką wodą odwdzięczy się bogactwem dobrze wybarwionych liści. Suche, brązowe końcówki liści są znakiem, że wilgotność powietrza jest zbyt niska.
Od wiosny do późnej jesieni trwa okres wzrostu draceny. Obok regularnego podlewania wymaga ona również zasilania nawozem mniej więcej co dwa tygodnie.
Jak powinno się przycinać dracenę?
Nawet jako roślina doniczkowa może dracena obrzeżona osiągnąć w dobrych warunkach wysokość ok. 2,5 m. Komu nie zależy na tak dużym wzroście rośliny, albo chciałby mieć dracenę bardziej rozgałęzioną, może skrócić końcówki pędów. Nie ważne na jakiej wysokości. Najlepszą porą dla tego zabiegu jest początek fazy wzrostu na wiosnę.
Przy pomocy cięcia uzyskuje się kolejne rozgałęzienia. Na pniu, bezpośrednio pod linią cięcia, tworzą się ponownie nowe pędy. Odcięte fragmenty pędów można wykorzystać do rozmnożenia draceny. Aby roślina lżej zniosła stres wywołany przycięciem i mogła wytworzyć wiele pędów bocznych, należy:
- podać dodatkową porcję nawozu;
- zwracać szczególną uwagę na wilgotność powietrza;
- w żadnym wypadku nie przesuszyć rośliny.
Okres zimy i przesadzanie
Dracena nie potrzebuje w tym czasie żadnego chłodniejszego albo ciemniejszego miejsca. Co najwyżej można nieco ograniczyć dawki wody. Także z nawożeniem można się całkowicie wstrzymać.
Bezpośrednio po zakupie, a potem około co dwa lata powinno się dracenę obrzeżoną przesadzać. Jednak najpóźniej wtedy, gdy doniczka cała przerośnie korzeniami. Najlepszą porą jest wiosna.
Komentarze