Cyprysik – uprawa i pielęgnacja w doniczce
Cyprysiki (Chamaecyparis) należą do tej samej rodziny co cyprysy i są do nich bardzo podobne. Pochodzące z Ameryki i Azji krzewy i drzewa są często spotykane w patkach i ogrodach. Wiecznie zielone cyprysiki są szczególnie chętnie sadzone w formie żywopłotu, którego wysokość można bez problemu regulować. Istnieją na szczęście również takie gatunki cyprysika, które umożliwiają uprawę tej rośliny również w doniczce.
Warto na wstępie wspomnieć, o czym może niewielu ogrodników-amatorów wie, że cyprysiki są trujące. Zawarte w nich olejki eteryczne drażnią skórę i śluzówkę i mogą wywołać problemy żołądkowe, kiedy zostaną zjedzone. Z tego powodu cyprysiki należy trzymać z dala od małych dzieci.
Jaką wybrac doniczkę do uprawy cyprysiku?
Niektóre nisko rosnące gatunki i odmiany cyprysika jak na przykład Chamaecyparis obtusa ‘Pygmaea’, nadają się doskonale do uprawy doniczkowej. W tym celu trzeba na początek wybrać dla rośliny mocną i w żadnym wypadku nie za małą doniczkę. Cyprysiki rozwijają z czasem mocny system korzeniowy, który osiąga znaczne rozmiary. Formy drzewiaste rosnące w gruncie są w stanie uszkodzić korzeniami fundamenty budynków albo drogi. Zbyt mała doniczka również z czasem nie wytrzyma naporu korzeni.
Doniczka powinna mieć co najmniej podwójny obwód bryły korzeniowej sadzonego cyprysika. Poza tym musi być na tyle duża, aby zmieściła się w niej warstwa drenażowa. Na otworem odpływowym trzeba ułożyć drenaż z kawałków ceramiki, tłucznia, perlitu albo grubego żwiru, aby uniknąć zastoju wody. Nadmiar wilgoci prowadzi do zgnilizny korzeni i przedwczesnego obumarcia rośliny.
Stanowisko i substrat dla cyprysika
Cyprysiki reagują na niedobór światła zahamowaniem wzrostu i szybkim przerzedzaniem dolnych partii rośliny. Trzeba więc dla cyprysika wybrać stanowisko słoneczne do półzacienionego. Co do podłoża natomiast nie ma żadnych specjalnych wymagań. Czy to bogata w próchnicę gleba, czy piaszczyste podłoże, dla tych krzewów nie ma to większego znaczenia. Co najwyżej należy unikać zbyt zasadowej gleby o pH ponad 7, albo poprawić jej kwasowość większą dawką torfu.
Jak podlewać i nawozić cyprysik?
Starsze i dobrze wyrośnięte cyprysiki rosnące w ogrodzie są w stanie swoim rozbudowanym systemem korzeniowym same zaopatrzyć się w wodę. Wymagają podlewanie jedynie podczas dłuższego okresu letniej suszy albo zimą w dni odwilżowe. Natomiast cyprysiki doniczkowe muszą być regularnie podlewane miękką wodą i zasilane płynnym nawozem. Substrat nie może całkowicie wyschnąć nawet zimą. Podlewać należy wtedy, gdy górna warstwa ziemi w doniczce jest kompletnie sucha.
Ponieważ ziemia w doniczce, nawet przy dostatecznym nawożeniu i odlewaniu, stosunkowo szybko się wyjaławia, ważne jest, aby cyprysiki doniczkowe co dwa lata przesadzać.
Cyprysik – przycinanie i zimowanie
Pod względem szybkości wzrostu cyprysiki całkowicie dorównują swoim krewniakom cyprysom. Ten czynnik jest niestety często przez miłośników zimozielonych krzewów niedoceniany. Jedynie przez celowe i zaplanowane cięcie można zapanować nad wysokością i szerokością rośliny. A na dodatek przezornie uniknąć mało estetycznego przerzedzenia rośliny w dolnych partiach, jeśli dociera tam za mało światła, powietrza i słońca.
- W zależności od odmiany krzewu przycina się raz albo dwa razy w roku.
- Zabieg wykonuje się wiosną albo jesienią. W żadnym wypadku nie tnie się starego drewna, ponieważ roślina nie rozwinie tam nowych pędów.
- Należy staranie oczyszczać krzew z martwego drewna i zbędnych pędów.
Dzięki niewątpliwej zdolności do znoszenia cięcia, cyprysik wybaczy nawet niezamierzone skrócenie pędu przez pomyłkę i szybko wypełni niechcianą lukę. Mimo wszystko taki przykry wypadek jest stresujący i dobrze jest wcześniej zaplanować kolejne kroki. Dla uzyskania artystycznej formy piramidy, kuli stożka, czy innej figury, można użyć szablonu.
Cyprysiki dobrze znoszą nasze warunki, jednak uprawiane w doniczkach wymagają lekkiej zimowej osłony. Pozostające na balkonie albo na tarasie w doniczkach trzeba zabezpieczyć:
- Młode cyprysiki można otulić ogrodową włókniną albo przykryć jutowym workiem.
- Doniczkę należy owinąć grubą folią, aby nie przemarzła bryła korzeniowa.
- Ustawić doniczki na drewniane podstawki.
Jeśli zdarzy się, że przemarzną końce pędów cyprysika, nie oznacza to wcale tragedii. Uszkodzone przez mróz części rośliny zostaną wiosną po prostu odcięte. Więcej o zabezpieczaniu roślin przed zimą, przeczytasz TUTAJ.
Komentarze