Porady

Cyprysik – odmiany i pielęgnacja krzewu ozdobnego w ogrodzie

5 (2 opinie)

Cyprysiki, bardzo podobne do cyprysów, często znajdują miejsce w ogrodach. Wiecznie zielone iglaki dają się dobrze przycinać i wykazują gęsty wzrost. Z tego powodu nadają się doskonale na żywopłoty.

Odmiany cyprysika do ogrodu

Oprócz pięciu do ośmiu gatunków, znanych jest dzisiaj ponad 100 różnych odmian cyprysika. Oto kilka przykładów:

  • Cyprysik Lawsona 'Imbricata Pendula'. Piękna odmiana o zwisających pędach. W ciągu 10 lat dorasta do ok. 2 m wysokości. Gałęzie początkowo uniesione, zaczynają potem zwieszać się ku dołowi. Łuski ciemnozielone. Jest mało wymagający, lubi słoneczne stanowisko.
    Cyprysik Lawsona 'Alumii'. Pokrój stożkowaty. W ciągu 10 lat osiąga wysokość 3 m. Łuski srebrzystoniebieskawe.
  • Cyprysik Lawsona ‘Bautchensis’. Odmiana wolno rosnąca o ciekawym pokroju: młody cyprysik tworzy najpierw formę kuli, aby z wiekiem przekształcić się w szeroki, nieco jajowaty stożek. Po 10 latach osiąga zaledwie 1 m wysokości.
  • Cyprysik groszkowy ‘True Blue’. Rośnie bardzo wolno, po 10 latach osiąga wysokość i średnicę ok. 40 cm. Tworzy koronę kulistą albo jajowatą. Intensywny, srebrzystoniebieski kolor igieł tworzy ciekawy kontrast z ciemnozielonymi iglakami.
  • Cyprysik nutkajski 'Aureovariegata'. Po 10 latach dorasta do 2 m wysokości. Korona stożkowa, dwukolorowa. Kawałki pędów bez chlorofilu mają kolor kremowożółty. Rozrzucone na zielonym tle korony cyprysika jasne plamy dają specjalny efekt.

Stanowisko do uprawy cyprysika w ogrodzie

Podobne do cyprysów cyprysiki lubią miejsca nasłonecznione. Nadmiar cienia kwitują wątłym wzrostem i przerzedzaniem dolnych partii korony. Te krzewy najlepiej rosną na próchnicznej i lekko kwaśnej glebie. Przy wartości pH powyżej 7 lepiej zrezygnować z sadzenia cyprysików. Wrażliwe są też na zastoje wody. Dlatego podłoże powinno mieć dobrą przepuszczalność. Glebę o zbitej strukturze trzeba głęboko przerobić i spulchnić. Na glebach wapiennych cyprysiki w ogóle nie rosną albo bardzo słabo.

Kiedy i jak sadzić cyprysiki?

Najlepiej jest sadzić cyprysiki jesienią podczas bezmroźnej pogody. Podczas sadzenia trzeba pamiętać, że niektóre odmiany mogą osiągać wysokość normalnych drzew i dorastają do 15 m. Także szerokość korony bywa często znaczna. Z tego względu należy zachować odpowiednie odległości między roślinami, a także od budynków i granicy z sąsiadem.

Jeśli cyprysiki mają utworzyć żywopłot, zaleca się sadzić je co ok. 0,5 m. Dołek do sadzenia powinien być co najmniej dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonki. W zwięzłej glebie dobrze będzie wykopać jeszcze większy dołek i dno głęboko spulchnić. Do ziemi, którą będzie obsypana bryła korzeniowa, można dodać trochę kompostu albo długo działającego nawozu. Zapewni to roślinie dostatek składników pokarmowych.

Najlepiej jest sadzić cyprysiki jesienią podczas bezmroźnej pogody
Najlepiej jest sadzić cyprysiki jesienią podczas bezmroźnej pogody

Cyprysik – jak pielęgnować ten krzew ozdobny?

1. Podlewanie i nawożenie cyprysika

Dobrze ukorzenione cyprysiki potrzebują podlewania jedynie podczas dłuższych okresów suszy. Nowe nasadzenia trzeba w pierwszych tygodniach regularnie nawadniać. Cyprysiki rosnące w doniczkach potrzebują wody co dwa-trzy dni. Dobrym wskaźnikiem potrzeby podlania jest lekko wysuszona górna warstwa ziemi. Najlepsza do podlewania cyprysików jest woda deszczowa albo odstana z wodociągu.

Cyprysiki nie wykazują szczególnie dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Aby zapewnić im mocny i zdrowy wzrost, można wiosną i jesienią rośliny zasilać je kompostem. W handlu dostępny jest też specjalny nawóz do iglaków. Cyprysiki w doniczkach, ze względu na ograniczoną objętość podłoża, trzeba nawozić co cztery tygodnie.

2. Jak przycinać cyprysiki?

Większość odmian cyprysików odznacza się stosunkowo mocnym wzrostem. Regularnego przycinania wymagają przede wszystkim cyprysikowe żywopłoty. W zależności od wzrostu trzeba je przycinać 1-2 razy w roku. Odpowiednią porą do wykonania tego zabiegu jest wiosna i jesień. Podczas mrozów nie należy wykonywać żadnych cięć. Należy też zwrócić uwagę, czy w krzewach nie ma gniazd ptasich.

W przeciwieństwie do innych krzewów żywopłotowych, jak na przykład ligustr czy berberys, cyprysiki nie znoszą zbyt głębokiego cięcia. Zachowując formę, trzeba skracać pędy tak, aby pozostała na nich zieleń. Po cięciu wykonanym do starego drewna roślina nie rozwinie tam nowych pędów i pozostanie przerzedzona.

Uwaga: Cyprysiki zawierają olejki eteryczne szkodliwe dla zdrowia. Nie nadają się do ogrodu, w którym bawią się małe dzieci.

5 (2 opinie)