Porady

Bataty w ogrodzie – instrukcja uprawy słodkich ziemniaków [WIDEO]

4,5 (23 opinie)

Pieczone, smażone jako frytki albo gotowane – słodkie ziemniaki dają się przygotować na różne sposoby i smakują przyjemnie słodkawo. Są wszechstronnie utalentowane: nad ziemią pną się długie pędy z wielkimi liśćmi i delikatnymi kwiatami, podczas gdy pod ziemią tworzą się odżywcze, apetyczne bulwy.

Batat, patat lub słodki ziemniak to bylina z rodziny powojowatych, nosząca botaniczną nazwę wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas). W Ameryce Południowej  i Środkowej bataty znane są od tysięcy lat. Nie są spokrewnione ani z ziemniakami, ani z topinamburem. Żeglarze w czasach prekolumbijskich przewieźli je na wyspy Pacyfiku. Dzisiaj są uprawiane we wszystkich prawie cieplejszych krajach w tropikach, subtropikach i strefach umiarkowanych. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być uprawiane także u nas w ogrodach.

Stanowisko i gleba dla batatów

Najlepiej rosną bataty na  miejscu ciepłym, jasnym i osłoniętym. Idealny byłby słoneczny do półcienistego zakątek ogrodu z temperaturą ok. 24°C. W niższych temperaturach i w większym ocienieniu rosną wolniej. Jeśli ochłodzi się do 10°C i niżej, słodki ziemniak przestaje rosnąć, a przymrozek powoduje jego obumieranie.

Kiedy nadziemna część batatu zwiędnie i pożółknie, można przystąpić do zbioru. To powinno nastąpić we wrześniu albo październiku przed pierwszymi przymrozkami.

Batat preferuje piaszczyste, przepuszczalne i żyzne podłoże. W ogrodzie ziemia powinna być przed posadzeniem batatów wymieszana z kompostem. Trzeba pamiętać, że roślina zagłębia się do 30 cm w głąb ziemi. Warstwa żyznego substratu musi być odpowiednio gruba. 

Jak i kiedy sadzić słodkie ziemniaki?

Bataty są bardzo wrażliwe na mróz i mogą być sadzone w ogrodzie dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach. Można sadzić całe albo pokrojone bulwy bezpośrednio na grządkach. Między rzędami zachowuje się odstęp 50-60 cm.

Jeśli ktoś ma możliwości, może przygotować sadzonki znacznie wcześniej. W tym celu powinien:

  • napełnić pojemnik substratem albo mieszanką kompostu i piasku;
  • ułożyć na ziemi bulwy batatu;
  • ustawić pojemnik w jasnym i ciepłym pomieszczeniu albo w inspekcie, gdzie panuje temperatura powietrza co najmniej 18°C;
  • zapewnić stałą i równomierną wilgotność podłoża.
Słodkie ziemniaki w ogrodzie - uprawa batatów
Słodkie ziemniaki w ogrodzie - uprawa batatów

Po kilku tygodniach bulwy batatów zaczną wypuszczać pędy. Przed użyciem bulwy należy dokładnie umyć, ponieważ mogą być na nich pozostałości środka hamującego rozwój pędów. Kiedy młode łodygi uzyskają długość 20-30 cm, należy je oderwać od bulwy i ukorzenić. Bataty dają się też pędzić na podobieństwo pestek awokado:

  • napełnia się pojemnik wodą;
  • bulwy słodkich ziemniaków zawiesza się tak, aby były zanurzone na ok. 1 cm;
  • do stabilizacji bulwy w pojemniku na właściwej wysokości można posłużyć się wykałaczkami;
  • wodę wymienia się co kilka dni;
  • każdy batat potrzebuje oddzielnego naczynia;
  • naczynia ustawia się w jasnym i ciepłym miejscu.

Kiedy bulwy rozwiną liczne pędy, można przygotować z nich ukorzenione sadzonki batatów, gotowe do posadzenia w gruncie.

Jak podlewać i nawozić bataty w ogrodzie?

Bataty potrzebują przede wszystkim w upalne lato obfitego i regularnego podlewania. Należy pilnować, aby podłoże było wciąż równomiernie wilgotne. W celu ograniczenia odparowywania wody z gleby, można rabaty przykryć warstwą ściółki.  Nadaje się do tego kompost, liście albo ścięta na trawnikach trawa. Roślina nie znosi zastoju wody.

W okresie wzrostu między marcem i wrześniem bataty trzeba zasilać nawozem co trzy tygodnie.

Pielęgnowanie i zbiory batatów (słodkich ziemniaków)

Słodki ziemniak nie potrzebuje żadnej szczególnej pielęgnacji. Jeśli grządka została dobrze przygotowana i miejsce odpowiednio wybrane, roślina rośnie samodzielnie. Jedynie na początku, kiedy cała powierzchnia nie została jeszcze pokryta płożącymi się pędami, trzeba od czasu do czasu usunąć konkurencję w postaci chwastów. W pełni sezonu przez masę liści batatu nie przebije się już żadna obca roślina.  

Bataty potrzebują przede wszystkim w upalne lato obfitego i regularnego podlewania. Należy pilnować, aby podłoże było wciąż równomiernie wilgotne.

Pod koniec okresu wegetacyjnego roślina gromadzi zapasy składników odżywczych w korzeniach, które grubieją tworząc bulwy. Kiedy nadziemna część batatu zwiędnie i pożółknie, można przystąpić do zbioru. To powinno nastąpić we wrześniu albo październiku przed pierwszymi przymrozkami.

W ciemnym i suchym pomieszczeniu o temperaturze nie wyższej niż 14°C dają przechowywać przez kilka miesięcy.

Uprawa batatów w szklarni [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Robert Rudnik

Przeczytaj też o sposobach uprawy zwykłych ziemniaków.

4,5 (23 opinie)