Porady

Co zrobić, żeby awokado z pestki wykiełkowało?

4,7 (13 opinii)

Wiele tropikalnych roślin można uprawiać w doniczkach. Najważniejsze, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Awokado jest jednym z najbardziej popularnych i wartościowych owoców.

W naturalnych warunkach, czyli ciepłych i wilgotnych lasach deszczowych, jest awokado mocnym i dosyć wysokim drzewem. Awokado uprawiane w doniczce wykazuje szereg specyficznych cech:

  • W naturalnym środowisku dorasta do 20 m wysokości, a w domowych warunkach osiąga co najwyżej 2,5-3 m.
  • Owocuje bardzo rzadko i nawet, jeśli na drzewku pojawią się kwiaty, nie oznacza to, że będą z nich owoce. Wynika to m.in. ze złożonego sposobu zapylania kwiatów awokado.
  • Jeśli powiedzie się zapylenie kwiatów (które pojawią się nie wcześniej, niż po 6-8 latach), owoce będą w pełni jadalne.
  • Jako drzewko wiecznie zielone, nawet bez owoców stanowi oryginalną ozdobę mieszkania.

Jak posadzić pestkę awokado?

Są dwa sposoby, dzięki którym można wyhodować w domowych warunkach drzewko awokado.

1. Sposób zakryty sadzenia awokado

Ten wariant uzyskania awokado z pestki jest prosty i naturalny. Należy wziąć doniczkę średniej wielkości z otworem odpływowym. Napełnić ją przepuszczalną ziemią kwiatową i ulokować w niej pestkę tępym końcem do dołu. Nasiona nie zasypuje się całkowicie ziemią, pozostawiając 2/3 odkryte. Zaleca się wsadzić kilka nasion. W dobrych warunkach powinny wykiełkować po 2-3 tygodniach.

2. Sposób otwarty sadzenia awokado

Wiele osób wybiera ten wariant, chociaż w zasadzie ma on wyłącznie wady i żadnej zalety. Polega on na wbiciu w nasiono trzech albo czterech patyczków (wykałaczek) i ustabilizowania go w szklance. Woda w szklance powinna sięgać do 1/3 wysokości pestki. Ciągle trzeba kontrolować poziom wody. Po pewnym czasie pojawią się małe korzenie, a między liścieniami utworzy się szczelina wskazująca na tworzenie się kiełków. Do wad tego sposobu należy nakłuwanie nasiona (możliwość infekcji) oraz konieczność ciągłego uzupełniania poziomu wody (parowanie z małego naczynia).

Wybór pestki awokado do posadzenia w doniczce
Wybór pestki awokado do posadzenia w doniczce

Jaka pestka do sadzenia awokado w doniczce?

Sadzenie pestki awokado w domowych warunkach najlepiej wykonać wiosną, jako że w tym okresie obserwuje się aktywny wzrost roślin. Dla przygotowania materiału sadzeniowego trzeba wybrać zdrowe i dojrzałe owoce. Jeśli awokado nie jest dojrzałe, należy przechować je przez 2-3 dni razem z jabłkami, bananami albo pomidorami. Te owoce wydzielają etylen, przyspieszający dojrzewanie (owoce klimakteryczne). Nasiono wyjęte z miękkiego miąższu ma mniej więcej wielkość przepiórczego jaja.

Kiełkowanie i przesadzanie siewki awokado

Jeśli nasiono było zdrowe, po pewnym czasie jego skorupka pęknie i pokaże się korzeń, a w górnej części kiełek. Do tego, by z pestki powstała siewka potrzeba od trzech tygodni do miesiąca (albo i więcej). Kiedy długość korzeni siewki osiągnie co najmniej 30 mm, można młodą roślinę przenieść do doniczki. Podłoże do uprawy w doniczce powinno być pulchne i przepuszczalne. Nie może być zakwaszone.

Jak podlewać awokado? Jaką zapewnić temperaturę?

Dla normalnego wzrostu awokado w mieszkaniu trzeba zapewnić:

  • Regularne nawilżanie podłoża, w zależności od wysychania. Przeciętnie podlewa się roślinę raz na 10 dni, a zimą rzadziej. Awokado lepiej zniesie krótki okres suszy, niż zastój wody.
  • Utrzymanie podwyższonej wilgotności powietrza.
  • Zapewnienie w pomieszczeniu właściwej temperatury powietrza, która powinna wynosić od 16 do 21ºC.
  • Nawożenie rośliny w doniczce powinno być umiarkowane i dopiero po ok. 4 miesiącach.

Awokado wyhodowane z pestki w donicze
Pinterest
Awokado wyhodowane z pestki w donicze

Formownie drzewka awokado w doniczce

Zanim rozpocznie się uprawę awokado z pestek w domu, dobrze jest przemyśleć docelową formę drzewka.

  • Jednym z wariantów jest posadzenie do jednej doniczki kilku roślin. W przyszłości ich łodygi (pnie) można splatać, otrzymując oryginalną kompozycję.
  • Dla uzyskania pokroju wysokiego drzewa, zaleca się przesadzać awokado raz w roku. Odpowiedni termin dla tego zabiegu, to koniec lutego, kiedy roślinna zaczyna aktywny wzrost.
  • Aby zmniejszyć intensywność wzrostu awokado, należy uszczykiwać końcówki pędów. Pobudza się w ten sposób wzrost pędów bocznych. Korona staje się rozłożysta i efektowna. Po raz pierwszy można usunąć pączek szczytowy, kiedy młody pęd wytworzy cztery liście. Spowoduje to rozgałęzienie drzewka na małej wysokości.

Uwaga! Awokado może być niezbezpieczne

Awokado zawiera związek chemiczny zwany persinem, który działa toksyczne na grzyby, bakterie i owady. Największa koncentracja związku występuje w niedojrzałych owocach, liściach, korze i nasionach. Podczas dojrzewania owoców, poziom persinu w nich spada. Dla zwierząt spożycie którejkolwiek części awokado może być niebezpieczne. U ludzi persin może wywołać reakcję alergiczną.

4,7 (13 opinii)