Chemiczne usuwanie chwastów w ogrodzie
Każdy ogrodnik-amator dobrze zna problem: wszędzie w ogrodzie pojawiają się rośliny, które ani na rabatach, ani na ścieżkach nie są pożądane. Chwasty w postaci roślin zielnych i mchu na trawnikach szkodzą innym roślinom, odbierając im światło i składniki odżywcze.
Wielu ogrodników sięga wtedy po herbicydy, czyli chemiczne preparaty chwastobójcze. Nieprzemyślane opryskiwanie i polewanie środkami chemicznymi może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ale uwaga: stosowanie herbicydów nie jest obojętne dla środowiska. Mało tego, aktywny składnik środków chwastobójczych o nazwie glifosat ma być zakazany w Unii Europejskiej (w niektórych krajach związkowych Niemiec już jest wycofany z użycia). Niestety w Polsce nadal stosujemy (nie tylko rolnicy, ale i ogrodnicy-amatorzy) te niebezpieczne środki. Do najpopularniejszych produktów chwastobójczych należy z pewnością Roundup.
Co to są herbicydy?
Pod tym pojęciem rozumie się szereg środków chemicznych służących do zwalczania chwastów. Ze względu na zakres działania rozróżnia się herbicydy:
- totalne – działające na wszystkie rośliny;
- selektywnie niszczące rośliny dwuliścienne (np. chwasty na trawniku);
- selektywnie niszczące rośliny jednoliścienne (m.in. trawy).
Herbicydy totalne jednakowo szkodzą roślinom pożytecznym, jak i niechcianym. Mogą być używane na przykład przed założeniem ogrodu albo trawnika. Innym rodzajem są herbicydy określane jako regulatory wzrostu. Charakteryzują się tym, że działają w roślinie jak naturalny hormon regulujący wzrost i rozwój. Są pochłaniane przez liście i korzenie i przenoszone do stożków wzrostu. Zaburzają wzrost organów rośliny oraz hamują fotosyntezę. Po kilku tygodniach następuje całkowite zniszczenie rośliny. Mechanizm działania tych syntetycznych hormonów roślinnych nie jest do końca jasny, ale rośliny dwuliścienne (nie-trawy) są bardziej wrażliwe na ich działanie. Stąd zastosowanie tych herbicydów na trawnikach i polach golfowych.
Ze względu na różne sposoby i zakres działania herbicydów, należy w każdym przypadku znaleźć odpowiednią kombinację środków aktywnych dla roślin uprawnych oraz towarzyszących im chwastów.
Opryski chwastobójcze - uważaj, są niebezpieczne
Nawet jeśli preparaty chwastobójcze są dzisiaj powszechnie dostępne, nie znaczy to, że można je lekkomyślnie używać. Jeśli ktoś zdecydował się na chemiczne oczyszczenie ogrodu z chwastów, powinien przynajmniej założyć ubranie ochronne i maskę. Trzeba też pamiętać, że trujące substancje, jakimi niewątpliwie są herbicydy, mogą poważnie zaszkodzić dzieciom i małym zwierzętom domowym.
Herbicydy szkodzą środowisku!
Preparaty chwastobójcze zagrażają nie tylko ludziom. Wszelkie żywe organizmy w glebie i w powietrzu obok opryskanych powierzchni znajdą się również w niebezpieczeństwie. Woda deszczowa spłukuje pozostałości chemicznych substancji do wód gruntowych i zatruwa je. Jeśli herbicydy przedostaną się do kanalizacji, zanieczyszczona woda powinna być w oczyszczalni koniecznie uzdatniona.
Co zamiast chemii na chwasty?
Zamiast zwalczania chwastów przy użyciu herbicydów, można zawsze chwycić za motykę, łopatkę czy wertykulator. Wiele chwastów da się łatwo wyrwać rękoma. Jeśli mniszek, stokrotka, przetacznik i ich koledzy zostaną usunięci przed wytworzeniem nasion, liczba chwastów zostanie mocno zredukowana. W przypadku perzu, podagrycznika, skrzypu polnego i innych chwastów korzeniowych, trzeba koniecznie usunąć nawet resztki ich korzeni. Mchu na trawniku można się pozbyć stosując wertykulację oraz odpowiednie nawożenie i podlewanie.
Jeśli mniszek, stokrotka, przetacznik i ich koledzy zostaną usunięci przed wytworzeniem nasion, liczba chwastów zostanie mocno zredukowana.
Ręczna walka z chwastami w ogrodzie jest niewątpliwie bardzo pracochłonna. Jednak zarówno w interesie własnego zdrowia, jak i środowiska leży zrezygnowanie z użycia herbicydów.
Komentarze
Dzień dobry, w pierwszej kolejności polecamy bardziej naturalne metody usuwania chwastów. Nasz cykl artykułów: https://twojogrodek.pl/chwasty Na rynku dostępnych jest wiele herbicydów do usuwania chwastów. Odchwaszczenia zwykle dokonuje się w okresie od kwietnia do października. Opryski najskuteczniejsze są jednak, gdy gleba jest ciepła i wilgotna, a w nocy występują łagodne temperatury powietrza. Pozdrawiamy!
Najpierw przepraszam za polszczyznę.
Na ten, co miało być nowy trawnik pojawiało się (międzi innimy) 2 rośline:
1. jarzyny, usuwałem ręcznie prawie wszystkie, trzeba było wykopać nawet 30 cm (a czasami więcej), cierpliwie znaleść korzenia i wyciągać; zostało dużo dziur ale niech tak będzie, to się da naprawić
2. druga roślina nie wiem co to jest, ma liście które przypominają pietruszkę, rośnie bardzo nisko (kilka cm), a gałędzie puśczają korenie (jak robią truskawki). Mająć jarzynę jako priorytet, nie usunąłem od razu ten drugi chwast, teraz jest prawie na całym trawniku, myślę, że będę musiał używać chemię ale nie wiek jaki i kiedy jest najlepsza pora.