Porady

Rośliny pnące zimozielone – podstawowa wiedza i pielęgnacja

0 (0 opinii)

Klasycznymi roślinami pnącymi są róże i powojniki. Niestety, nie są one zimozielone i ich uroda przemija z nadejściem zimy. Odporne na mróz pnącza są w naszej strefie klimatycznej raczej rzadkością.

Większość tego typu roślin bywa zimozielona jedynie teoretycznie, ponieważ jest w stanie zachować liście przez cały rok tylko podczas łagodnych zim. Nie mamy niestety wpływu na pogodę, ale istnieje mimo wszystko kilka gatunków pnączy, które są w stanie przetrwać zimę. O kilku piszemy poniżej.

Większość tego typu roślin bywa zimozielona jedynie teoretycznie, ponieważ jest w stanie zachować liście przez cały rok tylko podczas łagodnych zim.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Najodpowiedniejszy jest nasz rodzimy, dziki podgatunek bluszczu. Jest doskonałym wspinaczem, bardzo odpornym na mróz i niezawodnie zimozielonym. Bluszcz nie musi koniecznie wspinać się po ścianach. Tworzy też gęste dachy na pergolach i szczelne zasłony na ogrodzeniach. Naliczono łącznie około 700 odmian tej rośliny. Odmiany często różnią się między sobą barwą liści – od jasnej do ciemnozielonej. Liście miewają też czasem jaśniejsze plamy albo obwódki.

Bluszcz nie musi koniecznie wspinać się po ścianach. Tworzy też gęste dachy na pergolach i szczelne zasłony na ogrodzeniach.

Bluszcz należy do roślin o najsilniejszym wzroście. Potrafi osiągnąć wysokość 25 m i wyżej. Roczny przyrost wynosi ok. 2 m. Jedna roślina potrafi zakryć powierzchnię 500 m2. Jeśli ktoś nie ma tyle miejsca do dyspozycji, powinien wybrać odmianę mniej ekspansywną, na przykład bluszcz kolchidzki. Bluszcz nie znosi długotrwającej suszy, musi być podlewany również zimą. Podobnie jak krzewy zimozielone wyparowuje zimą poprzez liście wodę, którą musi uzupełnić. Warto pamiętać, że cała roślina (zwłaszcza owoce) jest trująca dla ludzi i zwierząt.

Bluszcz pospolity jest rośliną odporną na mróz
Bluszcz pospolity jest rośliną odporną na mróz

Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera Henryi)

Zimozielony wiciokrzew może być alternatywą dla bluszczu. Ta odmiana, o strefie 6B, może mieć problemy z zimozielonością tylko we wschodniej części Polski. Podczas bardzo mroźnych zim może dojść do tego, że liście wiciokrzewu opadną, ponieważ korzenie nie są w stanie dostarczać roślinie wody z zamarzniętej gleby. Wiosną jednak, najczęściej niezawodnie, wiciokrzew wypuści nowe pędy. Oznaką braku wody jest zwijanie się liści. Jest to naturalny mechanizm obronny, który ratuje roślinie życie. Parowanie wody zostaje zredukowane, a wiciokrzew nie schnie.

Zimozielony wiciokrzew może być alternatywą dla bluszczu. Ta odmiana, o strefie 6B, może mieć problemy z zimozielonością tylko we wschodniej części Polski.

Zimozielony wiciokrzew jest jedną z najlepszych roślin pnących do osłony murów, pergoli i ogrodzeń. Pędy osiągają wysokość do 8 m. Roślina oplata nimi podpory, dlatego nie należy jej pozostawiać przy gładkim murze bez kratek lub innych konstrukcji pomocniczych. Jedna roślina może zająć do 4,5 m szerokości. Rocznie przyrasta ok. 30-60 cm, nie jest więc tak szybka, jak bluszcz. Lubi słoneczne, a najbardziej półzacienione stanowiska.

Wiciokrzew Henry'ego może być alternatywą dla bluszczu
Wiciokrzew Henry'ego może być alternatywą dla bluszczu

Trzmielina Fortune'a ‘Radicans’ - Euonymus fortunei

Niski, ścielący się krzew, o raczej małych przyrostach (ok. 20-30 cm w ciągu roku). Tworzy gęste, zimozielone kobierce również pod koronami dużych drzew. Nadaje się doskonale do zakrywania niskich murków. Ta odmiana jest odporna na mróz (bez problemu wytrzymuje -25ºC). Nie jest tak ekspansywna jak bluszcz, dlatego nadaje się szczególnie do małych ogrodów. Roślina potrzebuje tylko lekko wilgotnego podłoża, najlepiej w półcieniu.

Nadaje się doskonale do zakrywania niskich murków. Ta odmiana jest odporna na mróz (bez problemu wytrzymuje -25ºC).

Trzmielina Fortune'a bez problemu wytrzymuje bardzo niską temperaturę
Trzmielina Fortune'a bez problemu wytrzymuje bardzo niską temperaturę
0 (0 opinii)