Porady

Hortensja pnąca – kompendium uprawy krok po kroku!

4,5 (2 opinie)

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) jest pnączem z rodziny hortensjowatych. W naszych ogrodach rośnie na ścianach, fasadach, pergolach i płotach. Jest zimoodporna i łatwa w uprawie. O jej pielęgnacji krok po kroku przeczytasz w naszym artykule!

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) jest pnączem z rodziny hortensjowatych. Według nowszych opisów jest traktowana jako podgatunek Hydrangea anomala i ma nazwę Hydrangea anomala D. Don subsp. petiolaris. Jej ojczyzną są lasy na Wyspach Kurylskich, Sachalinie, Tajwanie, w Japonii i Korei Południowej.

Jak wygląda hortensja pnąca? 

Pędy hortensji pnącej tworzą korzenie czepne i potrafią osiągnąć na kratach, ścianach i murach wysokość do 15 m, jednak rosną raczej powoli. Kora na starszych gałęziach jest czerwonobrązowa i łuszczy się. Bez podpór hortensja pnąca wyrasta na szeroki, półkulisty krzew i może służyć jako roślina okrywowa.

Liście hortensji pnącej są połyskująco zielone, jajowate do okrągławych i mają 6 do 10 cm długości. Siedzą na długich ogonkach liściowych, a jesienią stają się jaskrawo żółte. U niektórych odmian w czasie łagodnej zimy liście pozostają na pędach aż do następnej wiosny.

Sadząc hortensję pnącą należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ta niezwykła roślina odwdzięcza się morzem kwiatów dopiero po co najmniej pięciu latach. Słodki pachnące kwiaty pojawiają się od maja do lipca. Płaskie kwiatostany mają średnicę do 25 cm. Na obrzeżu płaskiej wiechy rozwijają się, tworząc wieniec, sterylne białe kwiaty, pełniące rolę wabika dla owadów. Niepozorne, pozbawione efektownych płatków kwiaty wewnątrz kwiatostanu, są zdolne do tworzenia nasion.

Przeczytaj także: Hortensje – rodzaje, odmiany, poradnik pielęgnacji

Hortensja w ogrodzie - idealnie zdobi mury i pergole
Baseline Nurseries
Hortensja w ogrodzie - idealnie zdobi mury i pergole

Jak sadzić hortensję pnącą?

  • Hortensja pnąca rośnie w miejscu półcienistym do zacienionego, z wilgotną, przepuszczalną i próchniczną ziemią. Lubi odczyn lekko kwaśny, nie znosi nadmiaru wapnia i jest wrażliwa na zbitą, zwartą glebę.
  • Ponieważ ta roślina wymaga gleby lekko kwaśnej do kwaśnej, należy do dołka podczas sadzenia dodać nieco ziemi do różaneczników. Odpowiednią porą do sadzenia hortensji pnącej jest czas od marca do połowy maja.
  • Dołek do sadzenia powinien mieć średnicę dwa razy większą od średnicy bryły korzeniowej sadzonki. Dno dołka trzeba spulchnić i dobrze podlać roślinę po posadzeniu. Suchą bryłę korzeniową można dodatkowo zanurzyć na kilka minut w wodzie. Warstwa ściółki wokół świeżo posadzonej hortensji pnącej pomoże utrzymać równomierną wilgotność gleby.
  • Podobnie jak bluszcz, hortensja pnąca również potrafi się utrzymać na gołej ścianie, jeśli ta nie jest zbyt gładka. Jest to możliwe dzięki specjalnym korzeniom czepnym. W przypadku młodych roślin zaleca się jednak stosowanie podpór, aby skierować pędy do góry i wspomóc ich wzrost. Do muru albo płotu należy pędy hortensji przymocować drutem.
Liście hortensji pnącej są połyskująco zielone, jajowate do okrągławych i mają 6 do 10 cm długości.
Liście hortensji pnącej są połyskująco zielone, jajowate do okrągławych i mają 6 do 10 cm długości.

Jak podlewać i nawozić hortensję pnącą?

Hortensja pnąca potrzebuje dużo wody i powinna być regularnie i obficie podlewana. Nie należy jednak dopuścić do zastoju wody, którego roślina również nie znosi.

Wiosną należy podać roślinie liściasty kompost i dodatkowo stosować zasilanie nawozem do różaneczników.

Przycinanie hortensji pnącej

Hortensje pnące są wprawdzie w stanie znieść przycinanie, jednak z reguły nie jest to konieczne, jak długo roślina ma dosyć miejsca, aby się rozrastać. Pędy młodej hortensji można bezpośrednio po posadzeniu skrócić o około jedną trzecią, aby pobudzić roślinę do rozgałęziania.

W przypadku starszych roślin cięcie aż do starego drewna jest również bez problemu możliwe. Idealnym czasem do wykonania tego zabiegu jest luty i marzec.

Hortensja pnąca,  jak ją uprawiać?
Amazon
Hortensja pnąca, jak ją uprawiać?

Zastosowanie w ogrodzie

Hortensje pnące nadają do ozdoby murów, pergoli i parkanów. Wtedy najlepiej mogą prezentować urodę swoich kwiatów i liści. Piękną kompozycję na murze albo fasadzie tworzy hortensja pnąca wraz z klematisem.

Hortensja pnąca na tarasie i balkonie

Bardzo atrakcyjne, bujnie pnące się hortensje z pięknymi kremowobiałymi talerzami kwiatostanów nadają się nie tylko do ozdoby ścian i murów, ale również – z zastosowaniem odpowiednich podpór – do uprawy w pojemnikach.

Na balkonie albo na tarasie o wiele przyjemniej jest usiąść, kiedy jakaś zasłona zapewnia odrobinę prywatności. Znacznie efektowniej wyglądają zielone parawany z roślin, niż płyty i ściany. Do tworzenia takich zielonych zasłon doskonale nadaje się hortensja pnąca, którą wystarczy tylko posadzić w odpowiednio dużym pojemniku i zapewnić podpory.

Ważne jest, aby pojemnik był dostatecznie duży i głęboki – w tym wypadku żaden nie jest zbyt duży. Naczynie powinno też posiadać otwór odpływowy w dnie, aby nie powstawały groźne dla hortensji zastoje wody.

Po posadzeniu należy ostrożnie przymocować poszczególne pędy do podpór. Trzeba przy tym uważać, aby nie zranić rośliny. Hortensje są roślinami zawsze spragnionymi wody, a uprawiane w pojemnikach potrzebują szczególnie obfitego i regularnego podlewania. Nie wolno dopuścić ani do wyschnięcia ziemi, ani do przelania rośliny.

Hortensja pnąca potrzebuje dużo wody i powinna być regularnie i obficie podlewana.
Hortensja pnąca potrzebuje dużo wody i powinna być regularnie i obficie podlewana.

Najpiękniejsze odmiany hortensji pnącej

  • ‘Miranda’ – kwiaty duże, kremowobiałe, liście żółto paskowane, wysokość i szerokość ok. 3 m.
  • ‘Silver Lining’ – kwiaty białe, liście biało-zielono paskowane, wysokość i szerokość ok. 1,5 do 2 m. Odpowiednia do uprawy w pojemniku.
  • ‘Cordifolia’ – kwiaty kremowobiałe, liście sercowate, wysokość ok. 60 cm, przy murze do 2 m, odmiana karłowa.
  • ‘Semiola’ – kwiaty białe, wysokość i szerokość ok. 2,5 m, podczas łagodnych zim zachowuje swoje liście do wiosny.

Jak rozmnażać hortensję pnącą?

Hortensje pnące mogą być łatwo rozmnażane od wiosny do późnego lata poprzez odkłady bocznych pędów, rosnących blisko ziemi. W tym celu w środkowej części pędu usuwa się liście i lekko nacina pęd, zdejmując nożem na jego dolnej części wąski pasek kory. Ten środkowy odcinek pędu zakopuje się płytko w próchnicznej ziemi i utrzymuje miejsce równomiernie i stale wilgotne. W ciągu sezonu wegetacyjnego odkład ukorzeni się i jesienią albo na wiosnę może być oddzielony od rośliny macierzystej i posadzony w nowym miejscu.

Hortensje pnące mogą być łatwo rozmnażane od wiosny aż do późnego lata
Charlie Nardozzi
Hortensje pnące mogą być łatwo rozmnażane od wiosny aż do późnego lata

Jeśli ktoś chce zaopatrzyć się w większą liczbę sadzonek hortensji pnącej, może je wyhodować z odcinków pędów. Najlepiej nadają się do tego celu w czerwcu i lipcu młode, lekko zdrewniałe pędy bez kwiatów. Ta metoda jest taka sama, jak metoda rozmnażania hortensji ogrodowej.

Szkodniki i choroby hortensji

Hortensje pnące są mocnymi pnączami, które rzadko ulegają opanowaniu przez choroby i szkodniki. Czasem zdarza się im chloroza. Wtedy liście żółkną, pokazując zielone żyłki na blaszkach liściowych. Zapobiec temu może dawka ziemi dla różaneczników albo torfu. Od czasu do czasu bywa też widoczny mączniak prawdziwy albo rzekomy.

4,5 (2 opinie)