Porady

Ogród z recyklingu – ekologiczne podejście w Twoim ogrodzie

0 (0 opinii)

Recykling w ogrodzie to doskonały sposób na to, aby dać drugie życie wielu przedmiotom, jednocześnie urządzając ogród oszczędnie i w trosce o planetę.

Dlaczego warto wykorzystać stare przedmioty w roli ogrodowych dekoracji?

Aranżacja ogrodów z recyklingu i zainteresowanie ogrodników ekologią nie jest chwilową modą. Dając nowe życie starym przedmiotom i wpierając idee zero waste, nie tylko pozytywnie oddziałujesz na środowisko naturalne, ale przede wszystkim tworzysz ogrodową przestrzeń, która jest jedyna w swoim rodzaju i do tego ukazuje Twoją kreatywność. Recykling w ogrodzie to również sposób na oszczędność, a ponowne wykorzystanie z pozoru zużytych lub niepotrzebnych przedmiotów pozwala ograniczyć produkcję odpadów. Jeżeli więc zastanawiasz się, co zrobić np. z pękniętą konewką, kaloszami, czy zardzewiałą taczką – nie wyrzucaj, a poszukaj dla nich nowego zastosowania. To świetna alternatywa zwłaszcza dla drogich, masowo produkowanych akcesoriów ogrodowych. Zamiast sięgać po doniczki z plastiku, możesz przerobić metalowe wiadra, stare czajniki, gliniane garnki, zużyte opony czy europalety, które doskonale sprawdzą się m.in. jako pojemniki do uprawy roślin lub nieoczywiste kwietniki.

Co więcej, wykorzystanie przedmiotów z recyklingu w ogrodzie sprzyja lokalnej faunie i florze. Na przykład drewniane skrzynki mogą stać się schronieniem dla pożytecznych owadów, a karmniki z plastikowych butelek przyciągną ptaki, które pomogą w ochronie roślin przed szkodnikami.

Przeczytaj również: Jak założyć i uprawiać ekologiczny ogród?

Jak zaaranżować ogród z recyklingu? Wskazówki

Różowy rower z recyklingu w ogrodzie
Dekoracyjny, stary rower pomalowany na różowo

Projektując ogród z recyklingu, możesz nie tylko kreatywnie wykorzystać stare przedmioty, ale także wprowadzić idee zero waste i zadbać o bioróżnorodność. Zwróć więc uwagę m.in. na: użycie naturalnych materiałów, dobór różnorodnych gatunków roślin, kompostowanie, oszczędność wody i energii.

Spójność wizualna i podział na strefy

Ważne jest przede wszystkim to, aby Twoja kompozycja ogrodowa była odpowiednio przemyślana – ma łączyć ze sobą estetykę i funkcjonalność oraz tworzyć spójną całość. Pamiętaj o tym, aby znaleźć tzw. złoty środek w aranżacji. Nadmiar przypadkowych przedmiotów z recyklingu może sprawić, że ogród zacznie przypominać wysypisko śmieci. Dlatego też w sytuacji, gdy będziesz korzystać z różnych materiałów, postaraj się je wystylizować – np. pomaluj drewniane elementy jedną farbą, wybierz powtarzające się detale kolorystyczne, zastosuj podobne faktury. Dzięki temu Twój ogród będzie wyglądać na dopracowany.

Pomyśl też o podziale na strefy. Stwórz miejsca do uprawy roślin, przestrzeń do relaksu, wprowadź elementy architektury ogrodowej takie jak altanka, domek narzędziowy, a także oczko wodne czy kompostownik. Warto postawić na naturalne surowce, zwłaszcza na drewno, które jest trwałe (należy je jednak odpowiednio pielęgnować i regularnie impregnować) i z łatwością dopasuje się do ogrodu w każdym stylu aranżacyjnym. 

Elementy ogrodowe z recyklingu

Zacznij od przeglądu materiałów, które masz w domu (np. stare palety, opony, butelki plastikowe i szklane, puszki) i mogą posłużyć do budowy unikalnych elementów ogrodowych. Palety drewniane łatwo przekształcisz w nietuzinkowe meble DIY (meble z palet to np.: sofa, ława, stolik kawowy, siedzisko, narożnik), opony w kolorowe donice, puste słoiki w lampiony, a plastikowe butelki możesz przeciąć i pomalować, zamieniając je w małe doniczki na zioła lub kwiaty.

Jeżeli lubisz majsterkować, możesz samodzielnie zbudować altanę, pergolę, podwyższone grządki czy kompostownik z drewna z odzysku, a ścieżki ogrodowe – ze starych płyt chodnikowych, cegieł czy betonowych bloków (będą one nie tylko trwałe, ale także nadadzą przestrzeni rustykalnego charakteru).

Ogród wertykalny

Fioletowa paleta w ogrodzie jako kwietnik
Drewniana paleta w roli kwietnika

Jeżeli w ogrodzie brakuje Ci miejsca lub chcesz urozmaicić pustą ścianę, to wybierz pionową formę uprawy roślin. Jako materiał do budowy konstrukcji możesz wykorzystać deski ze starych mebli, palety, skrzynki po owocach. Do nasadzeń możesz użyć plastikowych butelek przeciętych wzdłuż, metalowych puszek, rynien dachowych. Ustaw je kaskadowo, zapewniając odpływ wody i dostęp do światła.

W ogrodzie wertykalnym dobrze rosną szczególnie zioła, truskawki, a także ozdobne pnącza i paprocie.

Różnorodna roślinność

Wybieraj rośliny, które są dostosowane do naszego klimatu oraz warunków panujących na Twojej działce. Gatunki rodzime, odporne na choroby i szkodniki, nie tylko lepiej się rozwijają, ale także przyciągają zapylaczy i inne, pożyteczne owady. Postaw też na różnorodność – łącz ze sobą drzewa, krzewy, byliny i rośliny wieloletnie tak, aby ogród był atrakcyjny przez cały rok. Możesz też zrezygnować z tradycyjnego, zielonego trawnika na rzecz bujnej łąki kwietnej, którą będziesz kosić tylko dwa razy do roku.

Oszczędność wody, energii elektrycznej i kompostowanie odpadów

Ważnym aspektem w ekologicznym ogrodzie jest także oszczędność wody i energii.  Zadbaj więc o energooszczędne oświetlenie, np. z użyciem lamp solarnych. Co więcej, możesz zastosować systemy nawadniania kropelkowego, które minimalizują straty wody. Pomyśl też o ogrodzie deszczowym, który gromadzi i filtruje deszczówkę, czyli wodę opadową. Do jego stworzenia użyj materiałów naturalnych lub z recyklingu: starych beczek, rynien, kamieni, rozbiórkowej cegły, skrzynek, drewnianych bali. Wówczas woda będzie zbierać się w pojemnikach.

Z kolei wspomniane już kompostowanie odpadów organicznych pozwoli nie tylko ograniczyć produkcję śmieci, ale także wzbogacić glebę naturalnym nawozem.

Materiały z recyklingu w ogrodzie – co możesz wykorzystać?

Kolorowe opony w ogrodzie
Kolorowe opony samochodowe jako ozdoba ogrodu

W aranżacji ogrodu lub tarasu dobrze sprawdzają się różne surowce i produkty z recyklingu. Poniżej przedstawiamy Ci najpopularniejsze możliwości.

  • Drewniane palety możesz przerobić na: meble ogrodowe, stoliki, wygodne siedziska, skrzynie na warzywa, kwietniki. Wystarczy je oczyścić, przeszlifować, zabezpieczyć i odpowiednio połączyć.
  • Plastikowe butelki i pojemniki także zyskują drugie życie, sprawdzając się jako doniczki lub karmniki do dokarmiania ptaków.
  • Szklane butelki i słoiki możesz zamienić w dekoracyjne lampiony – wystarczy umieścić w nich świecę lub niewielką lampkę LED.
  • W ogrodzie warto wykorzystać również stare garnki, metalowe pojemniki, beczki czy wiadra w roli donic, które nadadzą przestrzeni industrialnego charakteru, a dodatkowo są wyjątkowo trwałe.
  • Elementy takie jak ramy okienne, kratki wentylacyjne czy nawet felgi samochodowe wykorzystaj jako nietypowe podpory dla pnączy. Natomiast wozy drabiniaste lub rowery mogą posłużyć jako ozdobne detale do rustykalnej aranżacji. Równie praktyczne okazują się zużyte opony samochodowe. Po pomalowaniu mogą stać się kolorowymi donicami lub elementami przydomowego placu zabaw.
  • Drewno i cegły z rozbiórek, a także deski pochodzące ze starych, nieużywanych mebli możesz wykorzystać do budowy ścieżek ogrodowych lub niskich murków oporowych.
  • Ciekawym pomysłem jest też ponowne użycie narzędzi (np. łopaty czy grabie), które po odświeżeniu mogą pełnić funkcję ozdób albo praktycznych wieszaków na sprzęt ogrodowy.
  • Z pozoru bezużyteczne przedmioty, takie jak sztućce, mogą zamienić się w funkcjonalne etykiety do oznaczania roślin. Wystarczy je wbić w ziemię i opisać markerem.
  • Zużyte buty, walizki, torebki, skrzynki po owocach, puszki, konewki, filiżanki, dzbanki – to wszystko może posłużyć Ci jako kwietniki, które odnajdą się zwłaszcza w wiejskich aranżacjach. Wystarczy zadbać o odpowiedni drenaż np. poprzez wywiercenie otworów.

Przedmioty z recyklingu możesz wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Daj się ponieść swojej kreatywności, równocześnie wspierając środowisko.

Bibliografia

0 (0 opinii)