Porady

Jak wydawać mniej na ogród? Eko rozwiązania

0 (0 opinii)

Ekologiczny ogród to miejsce, w którym wypoczniesz i zajmiesz się uprawną własnych warzyw bez dodatku chemii, stosowania sztucznych nawozów czy ciężkich środków ochrony roślin. Co więcej, często ekologiczne rozwiązania są dobre nie tylko dla środowiska, ale również Twojego portfela. Prowadzenie ekologicznego ogrodu to korzystanie z rozwiązań, które natura sama Ci proponuje.

Dlaczego więc - można by zapytać - nie wszyscy stosują ekologiczne rozwiązania, skoro są dobre i dla naszych finansów, i dla planety? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Po pierwsze: tak jest wygodniej. Korzystanie z deszczówki wymaga więcej wysiłku niż podlewanie ogrodu za pomocą węża ogrodowego doczepionego do kranu. Po drugie, przyzwyczajenie - prawdopodobnie gdzieś w głowie masz obraz ogrodnika właśnie tak podlewającego swój ogród. Obraz ten może pochodzić od Twoich rodziców, sąsiadów, a nawet tego, co oglądasz w telewizji. Po trzecie - darmowych rozwiązań nikt nie reklamuje. Oglądając reklamy słuchasz o tym, jaki wąż ogrodowy kupić, jaki filtr do wody zamontować itp. O darmowych rozwiązaniach do ogrodu nikt w czasie najlepszej oglądalności nie mówi.

Projektując swój ekologiczny ogród, spróbuj otworzyć się na nowe pomysły i zastanów, ile rzeczy robisz wyłącznie z przyzwyczajenia. Pomyśl też, ile czasu i pracy możesz realnie przeznaczyć na to, by uprawiać ekologiczny ogród.

Woda deszczowa w ogrodzie

Rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest woda w ogrodzie. Polskie zapasy wody pitnej na mieszkańca są o około połowę mniejsze niż wynosi europejska norma (stan na wiosnę ubiegłego roku). Dbanie o wystarczającą ilość czystej wody jest naszym wspólnym problemem. Z drugiej strony, podlewanie średniej wielkości ogrodu wodą z rurociągu może w ciągu sezonu generować koszty rzędu czterech tysięcy złotych. A w porównaniu do darmowej deszczówki, woda ta jest znacznie gorszej jakości (jest twarda w przeciwieństwie do miękkiej deszczówki).

Zbieranie wody deszczowej najlepiej zacząć od zamontowania rynien przy wszystkich dachach oraz ustawienie pojemników na deszczówkę pod rynnami. W tym celu można kupić gotowy pojemnik w sklepie lub wykorzystać coś starego. Najlepiej sprawdzą się pojemniki z tworzywa sztucznego, ewentualnie drewniane beczki. Pojemniki nie powinny być przezroczyste i powinny stać w cieniu. To spowolni procesy psucia się wody i pojawiania w nich glonów. Jeżeli rynna kończy się w miejscu nasłonecznionym, rozwiązaniem może być postawienie drewnianej pergoli. Najwygodniej, jeżeli pojemnik na deszczówkę będzie miał zamontowany kranik, z którego wygodnie nalejesz wodę do konewki lub do którego podłączysz wąż ogrodowy. I nagle okazuje się, że podlewanie wodą deszczową może być równie wygodne jak korzystanie z węża ogrodowego.

Drugim sposobem jest zaplanowanie ogrodu tak, by jak najwięcej wody zostawało w ziemi. Nadmiar wody z pojemników na deszczówkę możesz odprowadzać pod ziemię, by tam łączyła się z podziemnymi zasobami wód lub pod duże drzewo - jego korzenie zatrzymują wodę na dłużej. Wszędzie tam, gdzie są rabaty kwiatowe i grządki warzywne, powinieneś przykryć ziemię korą. Dzięki temu woda nie będzie tak łatwo odparowywać.

Zasadzenie grzybów mikoryzowych ma wiele plusów
Zasadzenie grzybów mikoryzowych ma wiele plusów

Mikoryza dla zachowania wody, lepszych plonów i ładniejszych roślin w ogrodzie

Sposobem na zatrzymanie większej ilości wody w gruncie jest zasadzenie grzybów mikoryzowych. Grzyby te łączą się z korzeniami roślin i pomagają im w pozyskiwaniu wody z gruntu oraz składników odżywczych. Dla grzyba symbioza z rośliną to źródło pożywienia, dba więc o nią, pomagając jej zwalczać choroby i dbając o jej dobrą kondycję. Związek ten bardzo powszechnie występuje w dzikiej przyrodzie, np. w lasach i łatwo go rozpoznać jesienią - kozaki rosnące w pobliżu brzóz to właśnie grzyby mikoryzowe.

Różne rośliny łączą się z różnymi grzybami, dlatego szukając odpowiednich w sklepie należy zwrócić uwagę na gatunek, z którymi będą się łączyć. Właściwie nie ma przeciwwskazań do używania grzybów w całym ogrodzie, choć najczęściej poleca się używanie ich w uprawie wrzosów, a także borówki amerykańskiej (korzenie tych roślin są dość słabe i mogą mieć problemu z pobieraniem wody). Można je stosować zarówno w przypadku uprawy w ziemi, jak i w doniczce. Wystarczy je zaaplikować raz - roślina wiąże się z nimi na zawsze. Grzyby są bardzo wrażliwe na chemię, dlatego decydując się na nie, należy zrezygnować jednocześnie z ostrych środków ochronnych. Koszt opakowania to około 20 zł w ilości odpowiedniej dla niewielkiego ogrodu.

Czym jest permakultura? To życie zgodnie z naturą. Przeczytaj artykuł

Ekologiczny ogród w doborowym sąsiedztwie

Różnorodność biologiczna jest kluczem do przetrwania wielu gatunków roślin i zwierząt. Dziś wiemy, jak ważna jest współpraca roślin i jak bardzo może ona pomóc w ich uprawie. Szczególnie w amatorskich ogrodach łatwo odejść od monohodowli, w których sadzi się tylko jeden gatunek roślin. Dowiedz się, jakie sąsiedztwo roślin jest pożyteczne, a jakie - szkodliwe. Np. aksamitki usunąć z gleby nicienie, które mogą zaatakować grządki warzywne. Ich posadzenie w bliskim sąsiedztwie pozwoli Ci więc zaoszczędzić na środkach ochrony roślin lub po prostu uratuje Twoje zbiory przed zniszczeniem przez szkodniki.

Różnorodność biologiczna jest kluczem do sukcesu
Różnorodność biologiczna jest kluczem do sukcesu

Ważne jest nie tylko sąsiedztwo, ale także następstwo roślin. Sadzenie co roku tych samych warzyw w jednym miejscu szybko wyjaławia ziemię ze specyficznych związków odżywczych. Fasola nie wyrośnie dobrze dwa razy na tym samym miejscu, ale pozostawiony przez nią w glebie azot pozytywnie wpłynie na warzywa kapustne. Prowadź więc notatki, w których zapiszesz co i kiedy uprawiałeś i wykorzystaj tę wiedzę w kolejnym sezonie.

Naturalne nawozy w ogrodzie

Jeżeli chcesz mieć naprawdę piękne rośliny ozdobne i/lub obfite plony, nie obejdzie się bez nawozów. Zwiększają one ilość materii organicznej w glebie i uzupełniają ją o brakujące elementy. Możesz w dość prosty sposób za darmo pozyskać dwa rodzaje znakomitych nawozów.

Pierwszy z nich to kompost. Zamiast wyrzucać ściętą trawę, liście i inne odpadki roślinne (jak chociażby obierki warzyw i owoców, pod warunkiem że są krajowe i nie były “pryskane”), możesz rzucać je na pryzmę kompostową lub do specjalnego kompostownika. Po około roku zaczniesz otrzymywać kompost, zwany “czarnym złotem” ogrodników. Jest to substancja organiczna, którą możesz wzmacniać wszystkie typy roślin.

Drugą opcją jest “zielony nawóz”, czyli rośliny zielone, charakteryzujące się szybkim wzrostem. Kiedy wzejdą już na kilkanaście centymetrów, przekopuje się je razem z ziemią. W ten sposób można przygotować odpowiednie stanowisko dla grządek warzywnych oraz roślin ozdobnych. W internecie można kupić specjalne mieszanki nasion na nawóz zielony. Koszt opakowania to kilkanaście złotych.

Ekologiczny ogród nie jest drogi w utrzymaniu
Ekologiczny ogród nie jest drogi w utrzymaniu

Odpowiednie gatunki roślin do eko ogrodu

Dziś na rynku ogrodowym istnieje tak dużo odmian, zarówno roślin ozdobnych, jak i użytkowych, że ciężko wybrać tylko jeden. Warto jednak poza kwestiami estetycznymi lub smakowymi zwrócić specjalną uwagę na te odmiany roślin, które są wyjątkowo odporne na najczęstsze choroby. To właśnie w uprawie takich gatunków wielu ekologów upatruje sposobu na zmniejszenie ilości wykorzystywanych pestycydów, a co za tym idzie - poprawę jakości środowiska.

Istnieją także odmiany wyjątkowo odporne na suszę, dzięki którym unikniesz konieczności częstego podlewania roślin latem. Warto jeszcze przypomnieć, że posadzenie rośliny na właściwym dla niej stanowisku sprawi, że będziesz musiał poświęcić jej mniej czasu, rzadziej nawozić i podlewać.

Założenie ekologicznego ogrodu wymaga posiadania pewnej wiedzy na temat roślin, środowiska i ich wzajemnego oddziaływania. To cenna wiedza, dzięki której będziesz mógł cieszyć się zdrowymi plonami, uroczymi kwiatami i to bez uciążliwego podlewania, nawożenia i obecności chemii w ogrodzie. A większość z tych rozwiązań jest dostępna za darmo lub za niewielkie pieniądze.

0 (0 opinii)