Porady

Sposoby na europalety w ogrodzie [WIDEO]

0 (0 opinii)

Europaleta została tak zaprojektowana, aby w optymalny sposób ułatwiać transport towarów, wykorzystując możliwości techniczne kontenerów, pojazdów ciężarowych i urządzeń przeładunkowych.

Ile waży europaleta?

Znormalizowane wymiary palety wynoszą 1200 x 800 x 144 mm i wynikają z wielokrotności standardowych powierzchni załadunkowych w samochodach ciężarowych i kontenerach morskich.

Europaleta waży 25 kg, co pozwala jej zachować ładowność roboczą 1500 kg i maksymalną nośność statyczną do 4000 kg. Z kolei wysokość palety 144 mm pozwala na łatwy transport wózkami widłowymi przy jednoczesnym minimalnym wpływie na przestrzeń ładunkową. Europalety są stabilne, wytrzymują znaczne obciążenia i nadają się idealnie do majsterkowania w ogrodzie.

Przykładowe meble z palet
Przykładowe meble z palet

Moda na meble z palet

Moda na meble z drewnianych palet ma już 10 lat i coraz bardziej zakorzenia się w naszej świadomości. O popularności mebli z europalet może świadczyć chociażby fakt, jak wielu producentów zaczęło projektować i sprzedawać meble wykonane właśnie z tego surowca.

Ideą mebli ogrodowych z wykorzystanych palet była oszczędność i ekologia, a także kreatywność. Początkowo paletom nadawano nowe życie, tworząc z nich stoliki i proste ławki do ogrodu, rzadziej do domu. Dziś, gdy stają się coraz bardziej popularne, coraz trudniej dostać darmową europaletę dobrej jakości. Warto jednak popytać w składach budowlanych i na dużych budowach – być może akurat znajdą się darmowe lub w niższej cenie. Jeśli nie trzeba będzie liczyć się z wydatkiem:

  • 35 zł za europaletę I jakości,
  • 25 zł za europaletę II jakości
  • i około 15 zł za zwykłą paletę (o znacznie gorszej jakości).

Pomysły na meble z palet do ogrodu

Pierwszym krokiem do wykonania dowolnego mebla z palet jest jego dokładne oczyszczenie oraz pozbycie się wierzchniej, nierównej warstwy za pomocą papieru ściernego. Następnie drewno należy pomalować na dowolny kolor (bejcą lub farbą) i specjalnym preparatem zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można śmiało powiedzieć, że dalej liczy się już tylko pomysł.

Zanim przystąpimy do wykonania mebla z palet, musimy go dokładnie oczyścić
Zanim przystąpimy do wykonania mebla z palet, musimy go dokładnie oczyścić

Jak zrobić stolik z palet?

Najprostszy w wykonaniu jest stolik. Właściwie można spokojnie położyć pomalowaną i wygładzoną paletę na trawie lub tarasie. Taki niski kawowy stolik zdecydowanie przyda się podczas biesiad ze znajomymi. By uzyskać wyższy stolik można połączyć ze sobą dwie palety za pomocą metalowych wkrętów. Jeżeli nie chcecie otrzymać ogromnego stołu, użyjcie dwóch „połówek”. Niemal równie łatwe jest wykonanie ogrodowych ław. Tutaj zazwyczaj wystarczy pół palety na siedzisko i pozostałe pół na oparcie. Takie drewniane ławy dobrze wyłożyć dużą liczbą poduszek, a najlepiej – dopasowanym materacem. Dzięki temu siedzenie w ogrodzie okaże się znacznie bardziej komfortowe. Takie proste projekty to dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z meblami do ogrodu DIY.

By uzyskać wyższy stolik można połączyć ze sobą dwie palety za pomocą metalowych wkrętów.

Jak zrobić doniczkę z palet?

Bardziej doświadczeni i ambitni właściciele ogrodu mogą skupić się na trudniejszych projektach. Wertykalny ogród, czyli mówiąc inaczej doniczka z europalety, to świetny sposób by ozdobić nie tylko ogród, ale również np. niewielki balon. Jak sama nazwa wskazuje, paletę (oczyszczoną i pomalowaną), stawia się pionowo i za pomocą grubej folii lub jutowego worka przygotowuje się kieszonki, w których później sadzi się rośliny. Mogą być to kolorowe ozdobne kwiaty lub jadalne zioła. Dodatkową ozdobą może być farba tablicowa lub tablica samoprzylepna, na której można zapisać nazwy roślin.

Doniczka z europalety to świetny sposób by ozdobić nie tylko ogród, ale również np. niewielki balon.

Do doniczki z palet musimy przygotować jutowe kieszonki na rośliny
Do doniczki z palet musimy przygotować jutowe kieszonki na rośliny

Przydomowy warsztat z europalet

Inny pomysł, idealny dla ogrodnika lub majsterkowicza, to wiszący stół do pracy z miejscem na narzędzia. Dwie połówki palet łączy się ze sobą za pomocą dużych zawiasów i następnie przytwierdza do ściany za pomocą łańcucha. Drugi łańcuch jest potrzebny do połączenia obu części palety, by stół zachowywał poziom. Tutaj uwaga! Ściana, do której przywieszony zostanie stół z palet, musi być mocna, ciężar samej palety wynosi około 25 kg.

Wielofunkcyjny domek dla jeży i owadów

Do budowy wielopiętrowej kwatery dla pożytecznych zwierząt w ogrodzie potrzeba sześć palet. Dolną paletę trzeba położyć wierzchnią stroną do gruntu, tworząc podstawę domu, a następną już normalnie. Dzięki temu powstanie parter z kryjówką dla jeży. Tę przestrzeń można wypełnić jesienią suchymi liśćmi, aby zwierzęta dobrze się czuły. 

Górne cztery piętra tworzą hotel dla owadów. W tym celu puste w przestrzenie między paletami należy poupychać materiał dostępny ogólnie w ogrodzie: trawę, słomę, grube puste łodygi roślin, starą cegłę dziurawkę, nawiercone kawałki drewna. Na przedostatnim piętrze rozkłada się arkusz folii, a na to kładzie odwróconą paletę z czterema deskami przykręconymi po bokach. Folia chroni resztę hotelu przed wilgocią. Na koniec górną paletę wypełnia się ziemią ogrodową. Na dno dobrze jest wcześniej położyć izolacyjną włókninę. Na dachu można posadzić rośliny chętnie odwiedzane przez wady, na przykład facelię błękitną (Phacelia tanacetifolia). 

Domek dla jeża z palet to świetne rozwiązanie
Domek dla jeża to świetny pomysł na wykorzystanie palet

Podpora dla roślin pnących

Europalety idealnie nadają się do budowy podpór pod takie rośliny jak przykładowo ogórki albo fasola. Wystarczy w tym celu do palety przymocować dwie podpory i ustawić ją skośnie. Rośliny mogą się po tej konstrukcji wspinać, a podczas zbiorów ogrodnik nie musi się nisko schylać. 

Do samodzielnego zbudowania skrzynki na rośliny potrzebne są dwie palety.

Zasłona z palet

Płot z europalet daje się szybko zbudować i nie tylko chroni przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale też tworzy nową przestrzeń do kompozycji ogrodu. W tym celu trzeba po prostu połączyć ze sobą palety i wypełnić ziemią ogrodową. Można palety pomalować na odpowiedni kolor – granice kreatywności tutaj nie istnieją. 

Skrzynka na rośliny do ogrodu albo na balkon

Do samodzielnego zbudowania skrzynki na rośliny potrzebne są dwie palety. Łączy się je, aby tworzyły otwarty trójkąt. Ponieważ boczne krawędzie palet są otwarte, trzeba zamknąć je dodatkowymi deskami. Skrzynkę wykłada się następnie włókniną i napełnia podłożem. Małe rośliny jak truskawki, kwiaty albo zioła znajdą tutaj wystarczająco dużo miejsca, kiedy paletę napełni się ziemią. Dla roślin o głębokim systemie korzeniowym można zbudować z palet rodzaj podniesionej rabaty. 

Wiszące łóżko z palet
Wiszące łóżko z palet

Stojak na narzędzia ogrodowe

Po skończonej w ogrodzie pracy narzędzia mogą trafić do nowego stojaka. Można go łatwo zbudować z palety. Wystarczy ustawić ją dłuższym bokiem na ziemi i przymocować na przykład w szopie. Szpadle, motyki, grabie i inne narzędzia będą wtedy zawsze pod ręką i uporządkowane.  

Wiszące łóżko z palet

Ogród powinien sprzyjać nie tylko pracy, ale również dobremu wypoczynkowi i relaksowi. Dlaczego by więc nie wykonać z palet wiszącego łóżka? Tworzenie łóżek z palet do sypialni jest bardzo modne, podobne rozwiązanie można przenieść też do ogrodu. Palety na podstawę łóżka muszą być ze sobą solidnie połączone, by utrzymać ciężar swój oraz materaca, pościeli i osoby, która się na nim położy. Całość dodatkowo trzeba zawiesić na grubym sznurze, no i znaleźć dobry punkt oparcia dla całej konstrukcji, która sama może ważyć ponad 50 kg, a doliczyć trzeba przecież jeszcze wagę jej użytkownika. Z drugiej strony, warto podjąć ten wysiłek, ponieważ efekt jest naprawdę zachwycający.

Tworzenie łóżek z palet do sypialni jest bardzo modne, podobne rozwiązanie można przenieść też do ogrodu.

Prosta w wykonaniu doniczka z palet
Prosta w wykonaniu doniczka z palet

Jak ozdobić meble z palet?

Meble z palet potrafią zachwycać swoim wyglądem i pomysłowością. Warto jednak pamiętać o dodatkach. Proste, drewniane ławy skorzystają na kolorowych poduszkach i wygodnych materacach. Prosty, drewniany stolik będzie znacznie lepiej prezentował się zastawiony kolorową zastawą w kwiaty, a dodatki w stylu boho nadadzą wszystkim meblom niezwykłego charakteru.

Przy tworzeniu mebli z palet do ogrodu trzeba pamiętać też o cierpliwości. Dokładne wykonywanie wszystkich etapów, szlifowanie tak, by nikomu nie wbiła się drzazga i dokładne zabezpieczenie drewna sprawi, że meble będą służyć domownikom przez wiele lat. Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem będzie wyniesienie ich z ogrodu w czasie jesieni i zimy, gdy i tak nie będą przydatne. Jeżeli nie można schować ich wewnątrz domu, warto pomyśleć chociaż o niewielkim zadaszeniu, dzięki któremu opady i promienie słoneczne nie będą bezpośrednio padać na drewno.

Meble z palet do ogrodu - sposób na tanią aranżację! [WIDEO]

0 (0 opinii)