Jak uprawiać ziemniaki w workach? Porady ekspertów
Dla wielu osób ziemniaki są nieodzownym dodatkiem w garnku i na talerzu. Nie wszyscy jednak może wiedzą, że ziemniaki można uprawiać na najmniejszej nawet powierzchni balkonu albo tarasu. A do tego w worku.
Co jest potrzebne do uprawy ziemniaków w workach?
- Słońce – tylko na naprawdę słonecznym stanowisku można liczyć na obfite zbiory ziemniaków.
- Worek – może być jutowy, z plecionki polipropylenowej albo specjalny do uprawy ziemniaków, zaopatrzony w zamek błyskawiczny, umożliwiający łatwy dostęp do bulw.
- Podłoże – ok. 40 litrów mieszanki ziemi ogrodowej z kompostem albo ziemi do warzyw z domieszką piasku.
- Sadzeniaki – dobrze jest zastosować specjalne bulwy do sadzenia (dostępne są rozmaite odmiany, także o różnej barwie miąższu). Na jeden worek trzeba liczyć około pięciu sztuk.
- Podkiełkowanie ziemniaków – zabieg, który pomaga roślinom szybciej się rozwijać. Około 6-8 tygodni przed planowanym sadzeniem ziemniaków umieszcza się je płaskim pojemniku w pomieszczeniu, gdzie jest bardzo jasno, chłodno do maksymalnie 15°C, i gdzie panuje możliwie duża wilgotność powietrza.
- Od końca kwietnia ziemniaki mogą już trafić do worka. Gdyby zapowiadane były nawroty przymrozków, worki trzeba ustawić pod ścianą i okryć dodatkowo przed mrozem.
Zalety uprawy ziemniaków w workach
- Metoda jest nieskomplikowana i wymaga mało miejsca do uprawy.
- Uprawa ziemniaków jest możliwa na działce z glebą bardzo słabej jakości; wystarczy tylko żyzne podłoże do napełnienia worków. Worek umożliwia zastosowanie substratu o optymalnym składzie, dostosowanym do wymagań ziemniaków.
- Przy tej metodzie praktycznie nie występuje zachwaszczenie gruntu. Zabiegi pielenia roślin są całkowicie zbędne.
- Worek hamuje odparowanie wilgoci z podłoża.
- Szkodniki, które zagrażają bulwom albo korzeniom, są w dużym stopniu powstrzymane przez worek.
- Worki zapewniają dobry wzrost korzeni. Przy tej metodzie uprawy zgnilizna korzeni rzadko się zdarza.
- Zbiory ziemniaków są łatwe. Unika się uszkodzenia bulw, co zdarza się często przy uprawie gruntowej.
- Worki do uprawy ziemniaków wykazują dużą mobilność. W razie potrzeby można je łatwo przestawić z miejsca na miejsce.
Podkiełkowanie ziemniaków – zabieg, który pomaga roślinom szybciej się rozwijać.
Sadzenie ziemniaków w workach – w 5 krokach
Istnieje wiele odmian ziemniaków, które różnią się między sobą nie tylko pod względem smaku i wyglądu, ale też terminu zbioru. Można wybierać odmiany wczesne i późne. Odpowiednią porą do sadzenia ziemniaków jest kwiecień.
Temperatura podłoża powinna być ustabilizowana i wynosić 7-10°C. Jeśli ktoś spóźnił się z sadzeniem do maja, powinien zastosować tylko wczesne odmiany. Może się zdarzyć, że zbyt późno posadzone późne odmiany ziemniaka nie zdążą do jesieni wytworzyć dojrzałych bulw. Sadzenie odbywa się następująco:
1. Worek należy zwinąć i dno wyłożyć kawałkami ceramiki albo keramzytem, aby później woda nie tworzyła zastoju. Na tę warstwę drenażową trzeba wsypać około 15 litrów ziemi.
2. Podkiełkowane ziemniaki ułożyć na ziemi pędami do góry. W końcu przykryć je cienką (ok. 5 cm) warstwą ziemi. Tyle, aby bulwy nie wystawały na zewnątrz. Teraz można je podlać.
Odpowiednią porą do sadzenia ziemniaków jest kwiecień.
3. W zależności od warunków pogodowych już po 14 dniach może pojawić się parę zielonych listków. W tym momencie trzeba wykonać zabieg, który u wielu osób może budzić skrupuły: świeże liście trzeba przykryć nową warstwą ziemi. Właśnie tak, aby skryły się pod powierzchnią. Ten krok trzeba w kolejnych tygodniach powtarzać, aż worek napełni się ziemią po brzegi.
4. Kiedy po około sześciu tygodniach worek będzie napełniony ziemią, a zielone liście znowu się pojawią, należy pozwolić uprawie się rozwijać. Zieleń liści ziemniaków, a później subtelne kwiaty w białym, różowym albo fioletowym kolorze, wyglądają pięknie i stanowią ozdobę balkonu.
5. Późnym latem albo jesienią, w zależności od odmiany, liście ziemniaków brązowieją i schną. Oznacza to porę zbiorów. Stara rolnicza zasada mówi, że ziemniaki powinny jeszcze pozostać w ziemi 2-3 tygodnie, zanim zostaną wykopane.
Podlewanie ziemniaków
Aby ziemniaki pomyślnie rozwijały się do zbiorów, potrzebują pewnej pielęgnacji, a przede wszystkim podlewania. Przy uprawie ziemniaków właśnie podlewanie jest niezwykle ważne. Rośliny ziemniaka nie znoszą suszy. Ich aparaty szparkowe zamykają się przedwcześnie, synteza nie może się normalnie odbywać, co odbija się na późniejszych zbiorach.
Podkiełkowane ziemniaki ułożyć na ziemi pędami do góry.
Podlewać najlepiej jest wieczorem, wtedy woda nie odparowuje zbyt szybko. Kiedy rosną bulwy, roślina potrzebuje szczególnie dużo wilgoci. Przy optymalnym nawadnianiu tworzą bulwy doskonałej jakości bez żądnych deformacji i pęknięć. W żadnym wypadku nie powinno się ziemniaków podlewać w godzinach południowych, ponieważ upał mógłby im wyrządzić szkody. Wodę należy podawać zawsze na bryłę korzeniową, zachowując suche liście, ponieważ wilgoć liści sprzyja rozwojowi rożnych patogenów. Nawet przy obfitym i regularnym podlewaniu nigdy nie należy dopuszczać do powstawania zastoju wody – ziemniaki tego nie znoszą.
Porównanie metod uprawy ziemniaka
Na ulotkach reklamowych dostępnych w handlu worków do uprawy ziemniaków albo specjalnych doniczek widać często, jak po posadzeniu 3-5 bulw, wyrastają setki nowych. Rzeczywistość wygląda, jak zwykle, znacznie skromniej, niemniej jednak amatorów ziemniaków, którzy dysponują tylko balkonem albo tarasem można uspokoić. Niektóre odmiany posadzone w workach dają często większe zbiory, niż uprawiane w pojemnikach. Wynika to z dodatkowych bulw, które rozwijają się w górnej części worka.
Znaczenie ma również wielkość worka albo pojemnika. Większość odmian, z nielicznymi wyjątkami, czuje się w małych workach o pojemności 12-15 litrów mało komfortowo. Za duże worki można uważać te o pojemności ok. 60 l. Doświadczenie wykazuje, że lepsze wyniki, czyli większe zbory, daje posadzenie jednego sadzeniaka w worku, niż czterech.
Niektóre odmiany posadzone w workach dają często większe zbiory, niż uprawiane w pojemnikach.
Podsumowując można stwierdzić, że najlepsze wyniki daje uprawa ziemniaków na ogrodowych rabatach. Kiedy jednak do dyspozycji pozostaje tylko balkon albo taras, warto sadzić odpowiednio wybrane odmiany zarówno w pojemnikach, jak i w workach.
Przeczytaj również: Jak uprawiać ziemniaki na balkonie? Tajniki pielęgnacji
Jak uprawiać ziemniaki w worku? Wideo
Źródło: Youtube, kanał Kasia In
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.