Porady

Topinambur gdzie kupić, jak i kiedy sadzić?

4,7 (17 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Topinambur (Helianthus tuberosus L.), czyli słonecznik bulwiasty, jest rośliną wieloletnią, która w dobrych warunkach potrafi dorosnąć do trzech metrów wysokości. Koszyczki kwiatów o średnicy 4-8 cm mają jasnożółty kolor. Owocami są niełupki, jak u wszystkich słoneczników.

W naszych warunkach nasiona zwykle nie dojrzewają, ponieważ w okresie kwitnienia często zdarzają się już mrozy. Pochodzi z Ameryki Północnej i Centralnej, gdzie jeszcze w czasach przedkolumbijskich był uprawiany przez miejscowych Indian. Do Europy trafił na początku XVII wieku. Topinambur szybko się rozpowszechnił jako warzywo ogrodowe, ale równie szybko został zastąpiony przez bardziej wydajne w uprawie ziemniaki. Wartości odżywcze oraz lecznicze słonecznika bulwiastego zostały jednak docenione i jego popularność znowu rośnie.

Pochodzi z Ameryki Północnej i Centralnej, gdzie jeszcze w czasach przedkolumbijskich był uprawiany przez miejscowych Indian.

Wielu ogrodników-amatorów nie ma czasu, aby uprawiać w ogrodzie warzywa. Dla nich topinambur jest warzywem idealnym. Topinambur jest bowiem łatwy w uprawie, można go sadzić prawie wszędzie i na dodatek daje dobre zbiory.

Miejsce dla sadzenia topinamburu

Topinambur nie ma specjalnych wymagań, co do stanowiska. Słoneczny do półzacienionego kawałek ogrodu, pulchna i żyzna gleba – to podstawa uprawy topinamburu, a inaczej słonecznika bulwiastego. Wytwarza dużą masę łodyg i liści, dlatego musi mieć dużo składników odżywczych. A dla pomyślnego formowania bulw przyda mu się dobrze spulchniona gleba.

Topinambur nie ma specjalnych wymagań, co do stanowiska. Słoneczny do półzacienionego kawałek ogrodu, pulchna i żyzna gleba – to wszystko, czego ta roślina potrzebuje.

Ważne, aby podłoże pod tę roślinę było też dobrze przepuszczalne. Zastoju wody ten „ziemny karczoch” nie znosi. Bulwy szybko zgniją w ziemi. Optymalna wartość pH wynosi od 6,0 do 7,5. Bardzo zbite gleby, na przykład gliniaste, powinny być spulchnione dodatkiem piasku albo rozdrobnionymi zrębkami drewna.

Sadzonki topinamburu w ogrodzie

Jak i kiedy sadzić topinambur w ogrodzie?

Topinambur daje się uprawiać również z nasion, ale ta skomplikowana metoda jest rzadko stosowana. Znacznie prościej jest kupić i posadzić bulwy. Sadzenie tej rośliny prowadzi się wczesną wiosną zachowując odstępy w rzędzie 30-40 cm, a miedzy rzędami – od 60 do 80 cm. Ogólnie przyjmuje się, że im dłuższy jest sezon wegetacyjny i większa żyzność gleby, tym większe stosuje się odstępy. Bulwy sadzi się w przygotowaną glebę na głębokość do 15 cm. Posadzone rzędy przykrywa się ziemią i podlewa.

Co zrobić po posadzeniu topinamburu?

Kiedy nowe pędy osiągną wysokość 20-30 cm, można je okopać. Dadzą wtedy większą masę bulw. Ten zabieg można powtórzyć raz albo dwa razy. Topinambur potrzebuje dużo wody, zwłaszcza latem. Należy podlewać tę roślinę rano i wieczorem, zwracając uwagę na zastój wody. Na dobrze przygotowanej glebie dodatkowe nawożenie nie jest potrzebne. Jeśli ziemia jest nieco wyjałowiona, można na międzyrzędach położyć i przekopać nieco kompostu. W żadnym wypadku nie należy stosować nawozów azotowych. Spowoduje to gnicie bulw.

Topinambur daje się uprawiać również z nasion, ale ta skomplikowana metoda jest rzadko stosowana. Znacznie prościej jest kupić i posadzić bulwy.

Raz posadzony topinambur utrzymuje się w miejscu nawet przez 20 lat. Nawet po starannym zbiorze część bulw zostaje w glebie i na wiosnę rozwija nowe pędy. Jeśli topinambur został posadzony w ogrodzie nie w celach ozdobnych, ale dla zbioru bulw, dobrze jest usuwać pokazujące się pąki kwiatowe. Ma to biologiczny sens, ponieważ roślina nie wydatkuje energii na wytwarzanie nasion i gromadzi większą masę bulw. Podstawowy okres wzrostu bulw występuje od lipca do września, a w cieplejszych regionach – do października.

Bulwy topinamburu (słonecznika bulwiastego)

Gdzie kupić topinambur?

W internecie bez trudu można znaleźć adres jakiegoś gospodarstwa ekologicznego albo eco-delkatesów, które oferują do sprzedaży bulwy topinamburu. A raz posadzone w ogrodzie gwarantują własne zbiory co najmniej przez kilka lat. Mając na uwadze fakt, że topinambur ma szerokie zastosowanie i posiada wiele właściwości prozdrowotnych, jego uprawa opłaci się każdemu.

4,7 (17 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba