Porady

Jak uprawiać ziemniaki na balkonie? Tajniki pielęgnacji

0 (0 opinii)

Wiele rodzajów warzyw znajduje na balkonie albo na tarasie dobre warunki do wzrostu. Wśród nich są również ziemniaki. Całkiem prosto i bez zajmowania dużej powierzchni można uprawiać ulubione bulwy we własnym zakresie bez konieczności zakładania dużego ogrodu. A kto już w lutym zadba o dobry start roślin, ten może liczyć na zbiory już na początku lata.

Do uprawy ziemniaków na balkonie szybko można znaleźć potrzebne dodatki: odpowiedni pojemnik, kilka bulw ziemniaka, ziemia do warzyw, woda, później nawóz i słoneczne miejsce na otwartej przestrzeni – może być na balkonie. Do tego ewentualnie parę pożytecznych wskazówek.

Pojemnik do uprawy ziemniaków

Może być okrągły albo wielokątny – wybór pojemnika jest dowolny, byle tylko miał odpowiednie rozmiary. W końcu chciałoby się zebrać jak najwięcej ziemniaków, a roślina potrzebuje do tego sporo przestrzeni. Ważne jest, aby pojemnik miał wiele otworów odpływowych w dnie, przez które spłynie nadmiar wody, ponieważ zastoju wody w uprawie ziemniaków trzeba koniecznie unikać. W razie potrzeby można szybko pospieszyć z wiertarką.

Do balkonowej uprawy ziemniaków na większą skalę można zastosować worki.

Idealny jest wysoki garnek albo wiadro. Jeśli jest czarnego koloru, trzeba zachować ostrożność: w półcieniu roślina skorzysta z pochłanianego ciepła, ale w pełnym słońcu może doznać poparzeń. Dlatego pojemnik w ciemnym kolorze dobrze jest ustawić na południowym balkonie w bezpiecznym drugim rzędzie. 

Szczególnie praktyczna może być kombinacja dwóch garnków. Jako wzór może służyć dostępna w handlu doniczka do uprawy ziemniaków, znana też jako „potato pot”. Wewnętrzna, wyjmowana część doniczki posiada wycięcia na ściankach, przez które można łatwo wyjąć pojedyncze bulwy niczym z okna wystawowego. Zewnętrzna doniczka służy do tego, aby ziemia się nie wysypywała na zewnątrz. 

Uprawa ziemniaków w doniczce
Uprawa ziemniaków w doniczce

Zalety uprawy ziemniaków w doniczkach

  • „Okienka” w wewnętrznym pojemniku umożliwiają komfortowy podgląd wzrostu bulw.
  • Otwarty pojemnik wewnętrzny pozwala na wygodne podbieranie dojrzałych ziemniaków.
  • Podczas zbioru roślina nie jest uszkadzana i może dalej tworzyć nowe bulwy.
  • Obserwacja tworzenia i wzrostu bulw ziemniak może stanowić rozrywkę dla dzieci. 

Na jedną doniczkę typu „potato pot” potrzeba trzy średniej wielkości bulwy do posadzenia.

Do balkonowej uprawy ziemniaków na większą skalę można zastosować worki. Są wykonane z mocnej tkaniny z włókien sztucznych, uchwyty umożliwiają łatwe przenoszenie. W dolnej części worka musi znajdować się odpływ wody; w razie potrzeby można sięgnąć po ostry nóż i wykonać kilka nacięć. Zbiór ziemniaków odbywa nieco inaczej niż w pojemnikach. Sięga się ostrożnie ręką w głąb ziemi i wybiera większe bulwy. 

Z dwóch dużych doniczek plastikowych można samemu wykonać „potato pot”. Oprócz doniczek o pojemności około 12 litrów potrzebny jest ostry nóż oraz wiertarka. Potrzebne trzy okienka w wewnętrznej doniczce należy z zachowaniem ostrożności po prostu wyciąć. Nie należy zapomnieć o otworach odpływowych w dnie tej doniczki. Zastoju wody nie lubi większość roślin, a już na pewno ziemniaki.

Uprawa ziemniaków na balkonie nie musi być trudna
Uprawa ziemniaków na balkonie nie musi być trudna

Ziemniaki do uprawy na balkonie

Jeśli ktoś ceni sobie oryginalne odmiany ziemniaków, własna uprawa na balkonie będzie szczególnie pożyteczna. Dla amatorów niezwykłych odmian ziemniaka wybór może być rzeczywiście trudny. Weźmy na przykład:

  • ‘Heiderot’ – podłużnie owalne bulwy o czerwonej skórce i czerwonym miąższu.
  • ‘Blaue Anneliese’ – podłużnie owalne bulwy o niebieskiej skórce i niebieskofioletowym miąższu.
  • ‘Laura’ – podłużnie owalne bulwy o czerwonej skórce i żółtym miąższu.
  • ‘Shetland Black’ - skórka fioletowa do czarnej, fioletowy pierścień w jasnym miąższu.
  • 'Annabelle’ – żółta skórka i żółty miąższ bulw.
  • ;Highland Burgundy Red’ – brązowoczerwona skórka i miąższ w kolorze czerwonego wina.
Poznaj zalety uprawy ziemniaków w doniczkach
Amazon
Poznaj zalety uprawy ziemniaków w doniczkach

Aby uprawa się udała, dobrze jest sięgnąć po certyfikowane sadzeniaki. Są one zdrowe (wolne od bakterii, wirusów i grzybów), czyste pod względem odmiany i nietraktowane środkami chemicznymi. Wczesne odmiany potrzebują krótkiego okresu dojrzewania i są gotowe do zbioru po około 100 dniach. Posadzone na początku kwietnia wykazują pierwsze duże bulwy już w czerwcu. Odmiany późne natomiast, do ziemi trafiają dopiero na przełomie kwietnia i maja, a zbiór zaczyna się jesienią

Otwarty pojemnik wewnętrzny pozwala na wygodne podbieranie dojrzałych ziemniaków.

Na jedną doniczkę typu „potato pot” potrzeba trzy średniej wielkości bulwy do posadzenia. Na koniec można oczekiwać z jednej rośliny 10-15 ziemniaków. 

Ziemia do pojemników pod ziemniaki

Ziemniaki, podobnie jak ich krewniacy pomidory, potrzebują dużo składników odżywczych szczególnie w fazie wzrostu. Substrat powinien więc być odpowiednio żyzny. Można wziąć dostępną w handlu ziemię do warzyw i domieszać do niej jedną trzecią część piasku. Jako alternatywa dobra będzie mieszanka dojrzałego kompostu z ziemią ogrodową – 70% ziemi ogrodowej i 30% kompostu. 

Jak sadzić ziemniaki w pojemnikach?
Jak sadzić ziemniaki w pojemnikach?

Sadzenie ziemniaków w pojemniku

  • Ułożyć w doniczce, pojemniku albo worku najpierw warstwę drenażową o grubości ok. 10 cm. Można użyć żwiru, kawałków ceramiki albo keramzytu.
  • Dodać warstwę substratu ok. 15 cm.
  • W zależności od wielkości pojemnika układa się na środku trzy (albo więcej) bulwy. Przykrywa się je całkowicie ziemią. Między bulwami powinien być odstęp ok. 10 cm. Jeśli sadzi się wykiełkowane bulwy, pędy są skierowane do góry.
  • Pojemnik trzeba wystawić w ciepłym, słonecznym miejscu i ziemię utrzymywać w stanie wilgotnym. Na stałe miejsce na balkonie można przenieść pojemnik z posadzonymi ziemniakami dopiero po ostatnich przymrozkach. Jeśli chłód jeszcze powróci, młode rośliny trzeba owinąć włókniną, a pojemnik postawić na płycie z drewna albo styropianu.
W zależności od wielkości pojemnika układa się na środku trzy (albo więcej) bulwy
W zależności od wielkości pojemnika układa się na środku trzy (albo więcej) bulwy
  • Kiedy tylko delikatne rośliny ziemniak wyrosną ok. 10 cm nad ziemię, trzeba dosypać substratu. Wierzchołki pędów powinny jednak wystawać nad powierzchnię. Z czasem pojemnik (worek, doniczka) napełni się po brzegi. Oczekiwane bulwy będą się w ten sposób tworzyć w różnych warstwach. W gruncie w ogródku praktykuje się metodę „okopywania” ziemniaków.
  • W doniczce albo worku napełnionym ziemią nawozi się ziemniaki nawozem płynnym co dwa tygodnie. W drugiej połowie okresu uprawy należy jednak zredukować dawkę azotu, ponieważ rośliny stają się podatne na choroby i szkodniki, a poza tym pogarsza się jakość bulw. Jako bionawóz można zastosować gnojówkę z pokrzywy albo żywokostu. Przed użyciem trzeba ją jednak rozcieńczyć wodą przynajmniej w proporcji 1:10.      
0 (0 opinii)