Porady

Cebula dymka – jak uprawiać?

4,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Cebula jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Nadaje smak wielu potrawom, a jej brak w kuchni jest nie do pomyślenia. Znana i używana była już w Starożytności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć ją pod ręką we własnym ogrodzie.

Cebulę można uprawiać na trzy sposoby: z siewu do gruntu, z rozsady wcześniej wyhodowanych siewek oraz z sadzenia małych cebul, czyli dymki.

Cały cykl uprawy cebuli trwa dwa lata. W pierwszym roku chodzi o uzyskanie z nasion małych cebulek, w drugim zaś – dużej cebuli i szczypioru na bieżące potrzeby.

Pod nazwą „cebula dymka” kryje się nie jakaś specjalna odmiana Allium cepa, ale po prostu zwykła, mała cebulka gotowa do posadzenia na grządce. Druga część nazwy pochodzi od stosowanego kiedyś zabiegu zadymiania cebuli. Miało to na celu zahamowanie wytwarzania pędów kwiatowych. Zabieg okazał się nieskuteczny, ale „dym” w nazwie pozostał.

Uprawa cebuli z dymki posiada kilka zalet:

  • Cebula dymka jest bardziej niezawodna od siewu – młode siewki są podatne na choroby i działanie chwastów.
  • Przez cały sezon dostarcza świeżego szczypioru, a na koniec dorodne cebule.
  • Na terenach o krótszym okresie wegetacyjnym, gdzie siew się nie sprawdza, może być jedyną metodą uprawy cebuli.
  • Dymkę można kupić w sklepie ogrodniczym albo wyhodować ją we własnym zakresie.

Cebula dymka rzez cały sezon dostarcza świeżego szczypioru, a na koniec dorodne cebule.

Jak samemu wyhodować dymkę?

Cały cykl uprawy cebuli trwa dwa lata. W pierwszym roku chodzi o uzyskanie z nasion małych cebulek, w drugim zaś – dużej cebuli i szczypioru na bieżące potrzeby. Trzeba zauważyć, że najbardziej przydatna do dalszej uprawy jest dymka o średnicy 11-20 mm. Mniejsza daje słabsze zbiory, a duża ma skłonność do tzw. pośpiechowatości, czyli wytwarzania pędu kwiatowego już w pierwszym roku, co obniża wartość cebuli. Z tego wynika, że gleba do siewu nasion na dymkę nie powinna zawierać zbyt dużo składników odżywczych. Najlepiej wybrać miejsce słabo albo w ogóle nienawożone. Poza tym ograniczenie wzrostu cebulek można uzyskać poprzez zagęszczenie siewu.

Nasiona wysiewa się od kwietnia do maja. Pod koniec czerwca, kiedy rośliny są już podrośnięte, następuje formowanie się cebul. Bodźcem do tego procesu jest oddziaływanie długiego dnia (ok. 16 godzin) i ciepła (temperatury powyżej 15ºC).

Gleba do siewu nasion na dymkę nie powinna zawierać zbyt dużo składników odżywczych. Najlepiej wybrać miejsce słabo albo w ogóle nienawożone.

Kiedy pod koniec lipca cebula zaczyna żółknąć, należy ją wyrwać, obciąć szczypior i wysuszyć. Suche cebulki trzeba posortować według wielkości. Nadmiernie wyrośnięte, o średnicy ponad 25 mm, nie nadają się na dymkę i trzeba je potraktować, jak zwykłą cebulę do spożycia.

Przesortowaną i wysuszoną dymkę należy przechować do następnego sezonu w suchym i przewiewnym miejscu w temperaturze 0-1ºC.

Ograniczenie wzrostu cebulek można uzyskać przez zagęszczenie siewu

Uprawa cebuli dymki – sadzenie

Wyhodowaną samodzielnie albo kupioną dymkę sadzi się w ogrodzie wczesną wiosną w marcu. Tym razem nie chodzi o celowe ograniczanie wzrostu cebuli, jak to miało miejsce w przypadku dymki, ale wręcz przeciwnie – o jak największe plony. Miejsce musi być nasłonecznione, a gleba żyzna, przepuszczalna o neutralnym albo lekko kwaśnym odczynie. Zupełnie nie nadaje się do sadzenia dymki gleba ciężka, bardzo uboga piaszczysta oraz miejsca wilgotne z płytką wodą gruntową.

Cebulki sadzi się rzędami co 30-40 cm. Odległość między roślinami w rzędzie – 5-15 cm. Gęściej sadzi się cebulę przeznaczoną do przerywania ze szczypiorem. Głębokość sadzenia cebulek – równo z gruntem.

Miejsce musi być nasłonecznione, a gleba żyzna, przepuszczalna o neutralnym albo lekko kwaśnym odczynie.

Poprzednicy i sąsiedztwo odpowiednie dla dymki

W uprawie roślin ważną rolę odgrywa zarówno rotacja gatunków, jak i najbliższe ich sąsiedztwo. Każdy gatunek cebuli posiada inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a poza tym niektóre rośliny negatywnie oddziałują na inne rosnące w pobliżu. Znajomość tych zależności zwiększa szanse na dobre plony cebuli.

  • korzystna uprawa poprzednia: groszek, roszponka, szpinak, ziemniaki;
  • korzystne sąsiedztwo: ogórki, marchew, rzodkiewka, chrzan, pomidory, sałata;
  • niekorzystne rośliny sąsiadujące: rośliny strączkowe, kapusta.

Cebula dymka najlepiej rośnie w towarzystwie marchwi, ogórków, chrzanu, pomidorów i rzodkiewki

Pielęgnowanie i nawożenie cebuli dymki

Cebula dymka jest bardzo łatwa w uprawie. Trzeba tylko dbać o to, aby gleba była spulchniona i bez chwastów. Cebula ma stosunkowo płaski system korzeniowy, dlatego prace należy prowadzić z uwagą. Chociaż potrzebuje sporo składników odżywczych, to nadmiar azotu jest dla niej szkodliwy. W późniejszej fazie rozwoju może być podlewana wieloskładnikowym nawozem dla warzyw.

4,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba