Porady

Jak założyć trawnik?

4,8 (5 opinii)

Trawnik zakładamy dopiero wtedy, gdy reszta ogrodu jest już zorganizowana. Wynika to z faktu, że młoda trawa jest delikatna i wrażliwa na uszkodzenia. Nie można więc po niej chodzić, jeździć czy też wykorzystywać w inny sposób.

Trawnik może służyć różnym celom. Mieszanki traw dobieramy w zależności od potrzeb użytkowych.

Rodzaje trawników: 

  • rekreacyjny i sportowy, po którym często się chodzi i który wymaga dużej wytrzymałości,
  • uniwersalny - pełni rolę dekoracyjną i spacerową,
  • wolno odrastający - stosowany na polach golfowych,
  • kwiatowo-łąkowy - pełniący rolę dekoracyjną i przypominający naturalną łąkę,
  • dywanowy, gazonowy,
  • do powierzchni zacienionych. Trawa lubi słońce i dużo światła, dlatego do miejsc zacienionych należy wybierać specjalne mieszanki dobrze znoszące zacienienie,
  • regeneracyjny - szybko rosnący i uzupełniający braki. 

Przy planowaniu trawnika warto pamiętać, że wymaga on koszenia. Należy tak go zaprojektować, aby kosiarka miała łatwy dostęp. Trzeba zachować odstęp od grządek, parkanów i ścian domu, gdzie trudno jest wjechać kosiarką.

Na polu golfowym sadzi się mieszanki traw odpornych na intensywne użytkowanie
Na polu golfowym sadzi się mieszanki traw odpornych na intensywne użytkowanie

Przygotowanie gruntu 

Grunt pod trawnikiem powinien zapewniać optymalne warunki dla rozwoju korzeni. Musi gwarantować odprowadzanie nadmiaru wody, co zmniejszy ryzyko gnicia. Teren powinien zapewniać dopływ powietrza do korzeni, gdyż jego brak hamuje wzrost traw. Najlepsza jest gleba piaszczysto-gliniasta o grubości 20-30 cm.

Pierwszy etap prac polega na oczyszczeniu gruntu ze śmieci, gruzu i kamieni oraz wyrównaniu go. Ziemię należy przekopać szpadlem i usunąć resztę chwastów i starych korzeni. Ważne jest, aby ziemi nie odwracać, by jałowe podglebie nie znalazło się na powierzchni. Bryły ziemi następnie rozbijamy przy pomocy grabi lub wideł amerykańskich. Wyrównujemy teren i usuwamy większe kamienie, które pojawiły się na powierzchni. Niwelujemy górki i dołki. Następnie dodajemy piasek i torf, w zależności od rodzaju ziemi. Do gleby gliniastej dobrze jest dodać żwir, aby poprawić swobodne rozrastanie się korzeni. Glebę słabą i piaszczystą dobrze jest uzupełnić torfem oraz ziemią kompostową, aby zwiększyć zawartość próchnicy.

Podczas zakładania trawnika trzeba pamiętać o tym, że trawa wymaga koszenia. Lokalizację trawnika warto więc tak zaplanować, aby w przyszłości nic nie utrudniało koszenia. Trzeba w tym celu zachować odpowiedni odstęp od grządek, parkanów czy ścian domu.

Ziemię pod trawnik należy też odpowiednio użyźnić. Jeśli nie mamy czasu, można użyć nawozów mineralnych, które szybciej zadziałają. Jeśli mamy czas, lepiej zastosować nawożenie naturalne, które poprawi strukturę gleby. Nawozy naturalne najlepiej wyłożyć jesienią, przed założeniem trawnika. Można przekopać ziemię z obornikiem. Dobrym sposobem jest także zasianie wcześniej takich roślin jak łubin lub gorczyca, które stanowią nawozy zielone. Rośliny te kosi się przed ich kwitnieniem i zostawia na gruncie przez kilka dni. Następnie przekopuje się ziemię wraz z nimi. Trawnik najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej (5,5–6,5 pH). Glebę nie dość kwaśną należy wapnować. 

Następnym krokiem jest ubicie ziemi. Teren można zostawić na okres 3-8 tygodni, aby ziemia się ubijała. Należy wtedy pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów przy pomocy grabi lub motyki.

Trawnik przy domu - idealne miejsce na kącik wypoczynkowy
Trawnik przy domu - idealne miejsce na kącik wypoczynkowy

Trawnik z siewu

Trawnik można założyć, wysiewając nasiona traw do gruntu. W odróżnieniu od trawnika zakupionego w rolkach, uzyskanie trawnika z siewu trwa znacznie dłużej. Trawa wzrasta kilka tygodni. Piękną murawę, po której można swobodnie chodzić, uzyskuje się dopiero po kilku miesiącach. Siew wykonujemy w kwietniu lub od połowy sierpnia do września. W tych okresach z reguły nie ma upałów, a ziemia jest wystarczająco wilgotna. Nasiona traw są bardzo wrażliwe na wysychanie, dlatego nie należy ich wysiewać w okresie upałów i suszy.

Trawa wysiana z nasion wzrasta kilka tygodni. Piękną murawę, po której można swobodnie chodzić, uzyskuje się dopiero po kilku miesiącach.

Trawnik wysiewamy z mieszanki traw. Mieszanka różnych gatunków traw jest znacznie trwalsza i łatwiej się odradza. Dlatego nie zaleca się wysiewania nasion jednego gatunku. W sprzedaży są dostępnemieszkanki, które mają różne zastosowanie w zależności od intensywności użytkowania terenu. Korzystny jest wysiew na glebę wilgotną, najlepiej po deszczu. Jeśli zraszamy ziemię, należy poczekać aż woda wsiąknie w głębsze warstwy, aby nasiona nie przylepiały się do wilgotnych grudek ziemi. Można siać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Trawa wysiana ręcznie zawsze będzie nierównomiernie rozłożona. Przy brzegach i przy ścieżkach trawnik obsiewamy gęściej, gdyż w tych miejscach trawa jest narażona na uszkodzenia. Po wysianiu nasiona należy przykryć ziemią, używając grabi, i pokryć cienką warstwą ziemi kompostowej.

Młodą trawę, która jeszcze się nie ukorzeniła, należy traktować bardzo ostrożnie. Nie można po niej chodzić przynajmniej przez pierwszych kilka tygodni. Dopiero po kilku miesięcach można po niej biegać i grać w piłkę. Aby trawa utworzyła silną darń, należy ją podlewać tak, aby ziemia była stale wilgotna. Podlewamy ją więc rano lub późnym popołudniem, uważając aby strumień wody był delikatny i rozproszony. Koszenie trawy sprzyja jej rozrostowi. Pierwszego koszenia dokonujemy kilka tygodni po wysianiu.

Trawa zwinięta w rolki szybko zaczyna gnić. W takim stanie można ją przechowywać najwyżej dwa dni
Trawa zwinięta w rolki szybko zaczyna gnić. W takim stanie można ją przechowywać najwyżej dwa dni

Trawnik z rolki

Trawnik można również założyć, rozkładając na powierzchni gotowe rolki trawy. Najlepiej rozkładać je wczesną wiosną lub późnym latem. Taki trawnik jest odporny na mrozy, więc można go układać nawet w listopadzie. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie szybsze uzyskanie pięknej użytkowej murawy. W zależności od rodzaju rolek, z trawnika można korzystać niemal od razu. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje trawnika z rolki: z gruntu i z folii. Trawnik pozyskiwany z gruntu jest zbierany z pola, wskutek czego jego system korzeniowy jest lekko uszkodzony. Wygląda pięknie i okazale, jednak może żółknąć i dłużej się ukorzenia. Po takim trawniku możemy chodzić dopiero około dwa tygodnie po jego położeniu.

Trawnik z rolki jest odporny na mrozy, można go więc układać nawet w listopadzie. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie krótszy czas oczekiwania na piękną murawę użytkową. Z trawnika można korzystać niemal od razu.

Trawnik z folii jest uprawiany na cienkiej warstwie gleby położonej na folii. Jego wygląd jest mniej okazały, za to system korzeniowy nie jest uszkodzony. Po takim trawniku można chodzić od razu po jego położeniu, zaś po kilku dniach można go intensywnie eksploatować. Rolki kupujemy i przywozimy dopiero wtedy, gdy teren jest przygotowany do ich położenia. Trawy zwinięte w rolki nie mają dostępu do światła i powietrza i szybko zaczynają gnić. Jeśli musimy przywieźć trawę wcześniej, należy ją umieścić w zacienionym miejscu, zdjąć z niej folię i zraszać wodą. W takim stanie trawa może przetrwać do dwóch dni. Jeśli musimy czekać dłużej, należy ją rozwinąć i zraszać. 

Trawę rozwijamy na wilgotną ziemię. Samo rozwijanie rolek wymaga pewnej wprawy i dbałości, aby uzyskać równomierny trawnik. Warto zwracać uwagę, by źdźbła były skierowane w jedną stronę. Pasy trawy nie mogą na siebie zachodzić, zaś łączenia nie mogą się stykać. Dzięki temu uzyskamy równomierną murawę bez przerw, szpar i wybrzuszeń. Przez dwa tygodnie po ułożeniu trawnik codziennie podlewamy, aby darń była stale wilgotna. Ma to szczególne znaczenie dla trawnika z gruntu. Jeśli pozbawi się go wilgoci, trawa zżółknie, a pasy darni skurczą się i wybrzuszą, powodując nierówności.

4,8 (5 opinii)