Trawa w rolce – czy warto? Zalety, wady, zastosowanie
Jakie są zalety i wady trawy w rolce? Gdzie można zastosować sztuczną trawę? Jak przygotować podłoże? Jak pielęgnować trawnik z rolki? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w naszym artykule.
Przemiana kawałka działki w gęsty, zielony dywan trawnika w ciągu kilku godzin jest możliwa, jeśli zastosuje się trawę z rolki. Producenci trawy w rolce obsiewają duże powierzchnie różnymi mieszankami traw. Takie trawniki są przez 14 miesięcy po wysiewie utrzymywane i pielęgnowane, aż powstanie gęsty dywan z trawy z solidną warstwą darniny. Wtedy maszyny do zbioru tną trawnik w pasy i zwijają w rolki. Wystarczy trawę w rolkach przenieść na przygotowaną powierzchnię, ułożyć – i trawnik gotowy. Dokonując zakupu, należy zdecydować, czy ma być to tylko dostawa rolek trawy, czy też transport gotowego trawnika połączony z układaniem. Druga wersja jest droższa, ale pozwala zaoszczędzić mnóstwo pracy. Poza tym mamy pewność, że trawa została prawidłowo ułożona i będzie dobrze rosła.
Sztuczna trawa – zastosowanie
Sztuczna trawa w rolkach jest wykonana z wysokiej jakości włókien i doskonale imituje naturalny trawnik. Jest dobrym rozwiązaniem na taras, balkon albo do ogrodowej altany. Można ją stosować wszędzie tam, gdzie nieodpowiednie albo trudne podłoże uniemożliwia założenie naturalnego trawnika.
Sztuczna trawa jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu ma zastosowanie przy basenach, placach zabaw i na boiskach. Poza odpornością mechaniczną jest też elastyczna i amortyzuje upadki. Do zalet można zaliczyć też brak konieczności podlewania i pielęgnacji sztucznego trawnika.
Zalety trawy z rolki
Poniżej opisujemy najważniejsze zalety trawy z rolki.
- Największą zaletą trawy z rolki jest fakt, że piękny trawnik może powstać w zaledwie kilka godzin. Już po dwóch tygodniach po ułożeniu można po trawniku swobodnie chodzić. Jest to bardzo istotne, kiedy w domu są małe dzieci.
- W przypadku trawnika z rolki nie trzeba długo wyczekiwać, aż nasiona w końcu wzejdą – już sam okres kiełkowania nasion trawy jest dłuższy niż czas potrzebny na ukorzenienie się darniny z rolki. Nie trzeba też czekać, aż delikatne siewki wzmocnią się i można będzie po nich deptać, ponieważ trawę z rolki tworzą dorosłe rośliny.
- Trawnik z rolki można zakładać praktycznie o każdej porze roku – jedynie zimą nie da się tego zrobić.
- Kolejną zaletą trawy w rolce jest od razu gęsty wzrost roślin. Dzięki temu mchy i chwasty nie mają żadnych możliwości rozwoju. Zdarza się jednak, że małej liczbie niepożądanych roślin uda się utrzymać jedynie na szwie między pasami trawy. Mimo wszystko trawnik z rolki nie jest z definicji odporny na chwasty i wymaga takiej samej pielęgnacji jak ten ręcznie siany.
Wady trawnika z rolki
Mimo wielu zalet trawnik z rolki ma również istotne wady. Jakie?
- Pierwszą wadą trawnika z rolki jest niewątpliwie dość wysoka cena. Za rolkę o powierzchni 20 m2 trzeba zapłacić ok. 300-400 zł. Koszt zakupu 100 m2 trawnika może wynieść więc ponad 3000 zł.
- Przed ułożeniem trawnika z rolki trzeba podłoże odpowiednio zasilić w składniki pokarmowe. Dodatkowe nawożenie generuje oczywiście koszty.
- Rolki trawy trzeba oczywiście przetransportować, co wcale nie jest łatwe. Poza tym zakupiona trawa w żadnym wypadku nie może czekać na ułożenie dłużej niż 36 godzin, ponieważ z czasem traci jakość. Maleje również prawdopodobieństwo, że równomiernie i pięknie rozrośnie się na całej powierzchni.
- Trawnik pochodzi z obcego stanowiska i może mieć problemy z przystosowaniem się do nowych warunków.
- Trawnik z rolki jest mniej ekologiczny od zwykłego trawnika z siewu, ponieważ wymagał intensywnego nawożenia i nawadniania, a także mechanicznego przygotowania i transportu.
- Konieczne jest dobre zaplanowanie trawnika z rolki. Nie da się tak po prostu kupić kilku rolek trawy w sklepie i złożyć w ogrodowej szopie. Trawa musi być szybko wykorzystana, co wymaga wcześniejszego przygotowania sił i środków na dzień dostawy.
- Układanie trawnika nie jest specjalnie trudne technicznie, niemniej jednak na dużej powierzchni może być wyczerpujące, jako że pojedyncze rolki ważą 15-20 kg.
Przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki
W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do samodzielnego układania trawnika. Wprawdzie fachowcy w tej dziedzinie wykonają pracę znacznie szybciej, jednak efekty nie powinny zbytnio się różnić. Trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad. Do najważniejszych należy właściwe przygotowanie gruntu.
Po usunięciu ewentualnie jeszcze rosnących roślin i przekopaniu przyszłej powierzchni trawnika bardzo ważne jest zadbanie o jego potrzeby. Wprawdzie jest to jednorazowy znaczny wysiłek, ale może w przyszłości zaoszczędzić wielu zmartwień.
Zbyt gliniastą, nieprzepuszczalną dla wody ziemię trzeba wymieszać z piaskiem. Idealne jest podłoże, które ma lekko ziarnistą strukturę. Nadmiar piasku też nie jest korzystny, jako że nie zatrzymuje większej ilości wody. Bardzo przepuszczalną glebę należy wzbogacić dodatkiem żyznej gleby. W miarę możliwości należy wybrać kamienie, korzenie i inne części roślin. W ten sposób już na starcie minimalizuje się konkurencję dla nowego trawnika i stwarza lepsze warunki wzrostu. Na koniec zagęszcza się podłoże walcem w równomierny sposób. Jest to ważne, ponieważ zapobiega powstawaniu nierówności na skutek późniejszych obciążeń powierzchni.
Idealne przygotowanie powierzchni pod przyszły trawnik wymaga jej nawożenia. W zależności od pierwotnego użytkowania ziemia może być wyjałowiona i uboga w składniki odżywcze. Ułożony trawnik rósłby wtedy słabo i szybko pokryłby się żółtymi albo brązowymi plamami. Zapobiega temu nawóz organiczny zasobny w azot.
Uwaga: Wartość pH gleby można określić przy pomocy testu i powinna ona wynosić dla trawnika ok. 5,5 do 6,5
Rozkładanie trawnika z rolki
Kiedy podłoże jest idealnie przygotowane pod gotowy trawnik, można przystąpić do właściwych prac. Trzeba cały proces dokładnie zaplanować, ponieważ kiedy już rolki trawy zostaną przywiezione, muszą być jak najprędzej wykorzystane. Producenci trawników przygotowują zwykle rolki tylko na zamówienie i dostarczają je w ściśle określonym terminie. Trzeba na ten dzień przygotować narzędzia i pomoc. Im prędzej trawa trafi na podłoże, tym łatwiej ukorzeni się i lepiej będzie rosła.
W zależności od stanu podłoża przed rozłożeniem trawnika może być wskazane nawodnienie ziemi – ziemia powinna być dobrze wilgotna, aby korzenie mogły zacząć pobierać wodę.
Przed położeniem poszczególnych pasów darniny dobrze jest powierzchnię gleby lekko spulchnić, aby ułatwić kontakt roślin z podłożem.
Układanie należy rozpocząć od prostej krawędzi trawnika, a następnie układać kolejne pasy bez szwów. Można dociskać je do siebie długą deską, a nadmiary skracać nożem o ząbkowanym ostrzu. Aby uniknąć pozostawiania śladów, zaleca się rozkładanie desek na ułożonym trawniku.
Nowo ułożoną powierzchnię trawnika trzeba ucisnąć walcem po przekątnej, aby trawa miała dobry kontakt z glebą. Na zakończenie nowy trawnik wystarczy obficie podlać – ok. 15-20 litrów wody na metr kwadratowy.
Jak pielęgnować trawnik z rolki?
Szczególnie latem woda szybko odparowuje z gleby w godzinach południowych. Dlatego zaleca się podlewać trawnik rano albo wieczorem. W zależności od pogody darnina trawnika wrasta w podłoże po 2-4 tygodniach. W tym celu można wykonać próbę wyrywania, pociągając lekko za źdźbło trawy. Jeśli nie daje się łatwo wyrwać z dywanu, to znaczy to, że trawa dobrze się w nowym miejscu ukorzeniła.
Po ułożeniu nowego trawnika najlepiej jest nie chodzić po nim przed pierwszym koszeniem. Pierwszy zabieg koszenia wykonuje się zwykle po 10-14 dniach, a źdźbła trawy powinny mieć wysokość co najmniej 6-10 cm. Trzeba też pamiętać o naostrzeniu noży kosiarki, ponieważ tępe mogą świeżą darninę wyrywać z korzeniami.
Optymalna wysokość koszenia wynosi 4 cm dla trawników sportowych i zabawowych oraz co najwyżej 6 cm w przypadku trawników zacienionych. Intensywne, początkowe podlewania trzeba stopniowo ograniczać do normalnych ilości, czyli do dwóch razy w tygodniu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.