Porady

Jak zlikwidować żółte plamy z trawnika? [WIDEO]

5,0 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Wypielęgnowany zielony trawnik to chluba ogrodu. Dodaje posesji elegancji i czaru, sprawdza się jako miejsce wypoczynku i letnich pikników. Co jednak zrobić, kiedy pojawią się na nim nieestetyczne żółte plamy? Jak je usunąć?

Żółte plamy czy suche placki obumierającej trawy na trawniku mogą mieć wiele przyczyn. Jakich? Wśród nich należy wymienić przede wszystkim złe nawożenie, szkodniki żerujące w ziemi, psi mocz czy różne choroby traw. Nie zawsze łatwo zidentyfikować właściwą przyczynę. Najważniejsze to być czujnym i regularnie pielęgnować trawnik.

Poprawne nawożenie trawnika

Żółte plamy na trawniku bardzo często powstają w wyniku złego nawożenia trawy. Powodem może być stosowanie zbyt dużej ilości nawozów, zgodnie z zasadą „co za dużo to niezdrowo”. Problem może tkwić również w nierównomiernym rozsypaniu nawozu – jego nadmiar wypala trawę. W takiej sytuacji należy obficie podlewać takie miejsce lub zaprzestać nawożenia na kilka tygodni. Ponadto brak nawozu lub stosowanie go w zbyt małych ilościach może spowodować żółknięcie trawy, której zaczyna brakować azotu. Rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego nawozu bogatego w azot i żelazo.

Na zadbanym, regularnie pielęgnowanym trawniku nie mają prawa pojawić się żółte plamy

Ryzoktonioza

Na twoim trawniku pojawiły się plamy, wstęgi lub pierścienie w kolorze od słomkowego do brązowego? Masz do czynienia z ryzoktoniozą. W czasie upałów podlewaj trawę umiarkowanie o poranku. Regularnie wygrabiaj liście. Zaprzestań lub zmniejsz nawożenie azotowe. Pomocny będzie także specjalistyczny oprysk.

Żółta plamistość traw

Przyczyna żółtej plamistości leży w zbyt niskim koszeniu trawnika. Chorobę zdradzają małe plamki o średnicy 1-2 cm widoczne tuż po skoszeniu. Żółtej plamistości traw sprzyja suche lato, dużo obumarłych liści w darni i słabe nawożenie azotowe. Pamiętaj więc o właściwej pielęgnacji swojego trawnika.

Żółte plamy na trawniku mogą mieć różne przyczyny: złe nawożenie, szkodniki żerujące w ziemi, psi mocz czy choroby traw.

Antraknoza traw

Po czym ją poznasz? Po charakterystycznych żółto-pomarańczowych plamach na trawniku. Dodatkowo w miejscu przebarwienia trawę łatwo oderwiesz od gleby. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Trawnik poddajemy aeracji i wertykulacji. Podlewamy rzadziej, ale za to obficiej. Stosujemy również nawóz wieloskładnikowy.

Zgorzel podstawy źdźbła

Jeśli na trawniku zauważysz okrągłe plamy z zielonymi środkami, a co więcej - trawę w tym miejscu łatwo oderwiesz od gleby, to znaczy, że masz do czynienia ze zgorzelem podstawy źdźbła. Co robić? Dokonujemy pomiaru pH gleby. Jeśli jego wynik będzie powyżej 7,0, stosujemy nawozy zakwaszające. Wykonujemy również aerację.

Zdrowy zielony trawnik może cieszyć oczy przez całe lato

Uwaga na pędraki

Kojarzycie białe larwy wygięte w podkówkę? To właśnie pędraki. Żerują w glebie i uszkadzają korzenie traw. Jak sprawdzić, że są przyczyną żółtych plam w ogrodzie? To proste! Jeśli fragment trawnika z łatwością oderwiemy, a pod spodem korzenie będą uszkodzone lub mało rozwinięte i zobaczymy tam białe larwy – na pewno to ich sprawka. Zwalczymy je za pomocą preparatów biologicznych, naturalnych lub chemicznych środków ochrony roślin.

Czworonóg na trawniku

Nasi czworonożni przyjaciele często przykładają się do szkód w ogrodzie. Żółte plamy na trawniku mogą być też ich sprawką. Chodzi o psi mocz, który wypala trawę. Najprościej byłoby nie wpuszczać psa do ogrodu, ale w praktyce jest to nierealne. Pilnujmy więc naszego czworonoga, aby więcej nie załatwiał się na trawniku, a żółte plamy obficie podlewajmy wodą.

Jak zlikwidować żółte plamy z trawnika? [WIDEO]

5,0 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba