Jak zlikwidować żółte plamy z trawnika? [WIDEO]
Wypielęgnowany zielony trawnik to chluba ogrodu. Dodaje posesji elegancji i czaru, sprawdza się jako miejsce wypoczynku i letnich pikników. Co jednak zrobić, kiedy pojawią się na nim nieestetyczne żółte plamy? Jak je usunąć?
Żółte plamy czy suche placki obumierającej trawy na trawniku mogą mieć wiele przyczyn. Winę za powstanie tych plam można oczywiście zrzucić po prostu na suszę i wysoką temperaturę. I prawdopodobnie był to rzeczywiście ostatni czynnik powodujący nieestetyczne przebarwienia murawy. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, jakim cudem zdecydowanie większa część trawnika pozostaje nadal wspaniale zielona. Coś widocznie musi być w miejscu tych plam innego. Aby zlikwidować żółte i brązowe plamy z trawnika, trzeba najpierw postawić właściwą diagnozę.
Poparzenie słoneczne - jak wpływa na trawnik?
Trawnik może ucierpieć od nadmiaru słońca, chociaż w naszych szerokościach geograficznych właściwie tylko wtedy, gdy nałożą się na siebie również inne przyczyny jak przykładowo nadmierne nawożenie albo nieodpowiednie koszenie. Zasilanie trawnika wiosną organicznym nawozem o przedłużonym działaniu i stosowanie kosiarki, która tnie trawę, a nie strzępi, na pewno wyeliminuje szkody od słońca.
Podczas prawdziwej suszy te płytko ukorzenione trawy szybko obumierają.
Jak niedobór światła wpływa na trawnik?
W tym wypadku sprawa jest właściwie bardzo prosta: trawnik słabnie i przebarwia się, kiedy nie jest dostatecznie nasłoneczniony. W półcieniu trawnik nie będzie rósł w ogóle. Trawa pozostanie co najwyżej w tych miejscach, które w ciągu dnia dostają promienie słoneczne przynajmniej przez kilka godzin.
Susza i jej wpływ na trawnik
Dobrze utrzymanemu trawnikowi parę dni suszy nie powinno właściwie wyrządzić krzywdy. Przy dłużej utrzymującej się suchej i upalnej pogodzie należy trawnik nawodnić; nie zrosić, tylko porządnie podlać. Jeśli wciąż tylko włącza się jedynie zraszacz i to na krótko, żadna trawka nie wpadnie na pomysł, aby głębiej zapuścić korzenie. W takim wypadku gatunki traw o płytkim systemie korzeniowym będą w dłuższej perspektywie dominować i wypierać trawy głęboko ukorzenione.
Podczas prawdziwej suszy te płytko ukorzenione trawy szybko obumierają. Prawidłowe podlewanie trawnika polega więc na włączeniu zraszacza tylko co parę dni, ale za to na kilka godzin bez przerwy. Jeśli postawi się na trawniku na czas podlewania pusty słoik po dżemie, po zakończeniu podlewania powinno w nim być co najmniej 15 mm wody na dnie.
Obecność szkodników można stwierdzić wykonując badanie gleby.
Aby woda z trawnika zaraz nie odparowała, ale wniknęła głęboko w ziemię, zaleca się podlewanie wczesnym rankiem, a więc o godzinie drugiej-trzeciej nad ranem. Można wykonać prosty test, czy trawnik został dostatecznie obficie podlany: w tym celu należy stanąć przez 10 sekund na trawie i sprawdzić, czy po kilku minutach źdźbła znowu się wyprostują.
Trawnik i zastój wody
Jeśli w krótkim czasie wystąpią kilka razy wyjątkowo ulewne opady deszczu, nadmiar i zastój wody w glebie może być przyczyną brązowych plam na trawniku. Na glebie piaszczystej i przepuszczalnej bez zbitej warstwy pod trawą woda spływa w głębsze warstwy bez przeszkód. Problem z zastojem wody może mieć lokalne przyczyny, na przykład przez powierzchniowe zagęszczenie ziemi.
Dobrze utrzymanemu trawnikowi parę dni suszy nie powinno właściwie wyrządzić krzywdy.
Szkodniki zwierzęce na trawniku
Tego rodzaju szkodniki są w stanie mocno uszkodzić trawnik. Są to między innymi pędraki (larwy chrabąszcza majowego, guniaka czerwczyka, jelonka rogacza, czy rohatyńca nosorożca), drutowce (larwy sprężykowatych) oraz larwy komarnicy podgryzające korzenie. Obecność szkodników można stwierdzić wykonując badanie gleby. Do zwalczania larw, zamiast chemicznych insektycydów, zaleca się stosowanie środków przyjaznych dla środowiska.
Błędy pielęgnacji trawnika
Istnieją właściciele trawników, którzy wielokrotni w ciągu roku męczą je wertykulatorami, aeratorami i tym podobnymi narzędziami. Celem wertykulacji jest usunięcie pewnych błędów na trawniku i w pewnych przypadkach jest to uzasadnione i potrzebne. Trzeba jednak najpierw ustalić przyczyny i potem je zwalczać; skoro zdrowy ogólnie trawnik wykazuje tylko jakieś lokalne przebarwienia, nie ma potrzeby wertykulować go na okrągło.
Błędy popełniane podczas koszenia
Także koszenie trawnika może czasem prowadzić do lokalnego obumierania trawy. Może to być na przykład wyrywanie źdźbeł trawy całkowicie tępym nożem. Do koszenia należy używać ostrych narzędzi, a także zachowywać odpowiednią wysokość koszenia. Ta wysokość wynosi zwykle 3,5-5 cm, a w cieniu nawet 4-5 cm. Pod uwagę należy wziąć ewentualne miejscowe nierówności terenu.
Żółte plamy na trawniku bardzo często powstają w wyniku złego nawożenia trawy.
Kiedy niewłaściwie nawozimy trawnik?
Nie rzadko przyczyną brązowych plam na trawniku jest niewłaściwe (szczególnie zbyt obfite) nawożenie. Jeśli trawa jest zasilana wiosną odpowiednią dawką organicznego nawozu, przenawożenie takiego trawnika raczej nie grozi.
Poprawne nawożenie trawnika
Żółte plamy na trawniku bardzo często powstają w wyniku złego nawożenia trawy. Powodem może być stosowanie zbyt dużej ilości nawozów, zgodnie z zasadą „co za dużo to niezdrowo”. Problem może tkwić również w nierównomiernym rozsypaniu nawozu – jego nadmiar wypala trawę. W takiej sytuacji należy obficie podlewać takie miejsce lub zaprzestać nawożenia na kilka tygodni. Ponadto brak nawozu lub stosowanie go w zbyt małych ilościach może spowodować żółknięcie trawy, której zaczyna brakować azotu. Rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego nawozu bogatego w azot i żelazo.
Jakie choroby atakują trawnik?
Trawnik może zostać opanowany przez szereg chorób grzybowych, jak pleśń śniegowa, rozmaite rdze, mączniak, fusarium i inne.
Ryzoktonioza
Na twoim trawniku pojawiły się plamy, wstęgi lub pierścienie w kolorze od słomkowego do brązowego? Masz do czynienia z ryzoktoniozą. W czasie upałów podlewaj trawę umiarkowanie o poranku. Regularnie wygrabiaj liście. Zaprzestań lub zmniejsz nawożenie azotowe. Pomocny będzie także specjalistyczny oprysk.
Żółta plamistość traw
Przyczyna żółtej plamistości leży w zbyt niskim koszeniu trawnika. Chorobę zdradzają małe plamki o średnicy 1-2 cm widoczne tuż po skoszeniu. Żółtej plamistości traw sprzyja suche lato, dużo obumarłych liści w darni i słabe nawożenie azotowe. Pamiętaj więc o właściwej pielęgnacji swojego trawnika.
Żółte plamy na trawniku mogą mieć różne przyczyny: złe nawożenie, szkodniki żerujące w ziemi, psi mocz czy choroby traw.
Antraknoza traw
Po czym ją poznasz? Po charakterystycznych żółto-pomarańczowych plamach na trawniku. Dodatkowo w miejscu przebarwienia trawę łatwo oderwiesz od gleby. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Trawnik poddajemy aeracji i wertykulacji. Podlewamy rzadziej, ale za to obficiej. Stosujemy również nawóz wieloskładnikowy.
Zgorzel podstawy źdźbła
Jeśli na trawniku zauważysz okrągłe plamy z zielonymi środkami, a co więcej - trawę w tym miejscu łatwo oderwiesz od gleby, to znaczy, że masz do czynienia ze zgorzelem podstawy źdźbła. Co robić? Dokonujemy pomiaru pH gleby. Jeśli jego wynik będzie powyżej 7,0, stosujemy nawozy zakwaszające. Wykonujemy również aerację.
Uwaga na pędraki atakujące trawy
Kojarzycie białe larwy wygięte w podkówkę? To właśnie pędraki. Żerują w glebie i uszkadzają korzenie traw. Jak sprawdzić, że są przyczyną żółtych plam w ogrodzie? To proste! Jeśli fragment trawnika z łatwością oderwiemy, a pod spodem korzenie będą uszkodzone lub mało rozwinięte i zobaczymy tam białe larwy – na pewno to ich sprawka. Zwalczymy je za pomocą preparatów biologicznych, naturalnych lub chemicznych środków ochrony roślin.
Czworonóg na trawniku
Nasi czworonożni przyjaciele często przykładają się do szkód w ogrodzie. Żółte plamy na trawniku mogą być też ich sprawką. Chodzi o psi mocz, który wypala trawę. Najprościej byłoby nie wpuszczać psa do ogrodu, ale w praktyce jest to nierealne. Pilnujmy więc naszego czworonoga, aby więcej nie załatwiał się na trawniku, a żółte plamy obficie podlewajmy wodą.
Komentarze