Porady

Trawnik po zimie – jak pielęgnować?

4,5 (2 opinie)

Okres zimowy daje się szczególnie we znaki pięknemu niedawno trawnikowi i wpływa na ogólny wygląd ogrodu. Na trawniku widać dziury i mech, przerastają go chwasty, jest słaby, poszarzały i przerzedzony.

Niektórych właścicieli ogrodów przeraża perspektywa znacznego wysiłku, związanego z dokonaniem miejscowych napraw murawy. Najlepiej jest zaplanować prace odnowieniowe na powierzchni trawnika w przedziale od maja do września.

Uzupełnienie małych luk na trawniku

Zanim przystąpi się do odnowienia trawnika, trzeba uszkodzoną powierzchnię krótko wykosić i wygrabić wszystkie luźne fragmenty darniny. W ten sposób można uzyskać dobry ogląd miejsc wymagających naprawy. Jeśli chodzi tylko o bardzo niewielkie ubytki, należy usunąć z powierzchni mech i chwasty przy pomocy grabi. Następnie wykonuje się dosiew trawy.

Zanim przystąpi się do odnowienia trawnika, trzeba uszkodzoną powierzchnię krótko wykosić i wygrabić wszystkie luźne fragmenty darniny.

Trzeba koniecznie zwrócić uwagę, aby była to dokładnie taka sama mieszanka nasion, jak na trawniku. Uniknie się dzięki temu różnic w wyglądzie powierzchni trawnika. Zastosowanie odpowiedniego nawozu do trawnika zapewni młodym siewkom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Regularne podlewanie sprawi, że pierwsze efekty będą widoczne już po kilku dniach. Młoda trawa szybko wyrośnie i nieestetyczne dziury na trawniku przestaną być widoczne.

Trawnik z rolki po zimie

Inna możliwość naprawy trawnika po zimie polega na zastosowaniu trawy z rolki. Dostępne są różne rodzaje darniny z gruntu i z folii w rolkach o wymiarach zwykle 40 cm x 250 cm, albo 50 cm x 200 cm. Jest to sposób pewny i niekłopotliwy, jednak nie zupełnie idealny. Wadą jest to, że gotowy trawnik z rolki nie będzie dokładnie taki sam, jak trawnik już istniejący. Należy ułożyć go od marca do maja albo od września do października. Uszkodzone miejsca należy wyrównać do formy prostokąta i glebę odpowiednio nawozić. Na koniec układa się przycięte kawałki z rolki trawnika. Prowadząc naprawę trawnika poprzez wymianę jego fragmentów, trzeba zwrócić uwagę, aby nie spowodować różnic poziomów.

Układanie trawnika z rolki
Układanie trawnika z rolki

Odnowienie trawnika po zimie można przeprowadzić w kilku krokach

1. Niskie koszenie

Kosiarkę trzeba ustawić na najniższe koszenie i wykosić trawnik głęboko. Stara darń jest osłabiona i w ten sposób utworzymy przestrzeń dla młodej trawy. Ważne jest, aby dokładnie zebrać resztki po koszeniu trawnika.

2. Wertykulacja i aeracja

Po wykonaniu zabiegu koszenia trawnik jest niski i wtedy przeprowadza się kolejny zabieg wertykulacji. Polega na nacięciu darni na głębokość ok. 2 cm. Przy pomocy specjalnego narzędzia przecina się sfilcowane źdźbła traw, tworzące nieprzepuszczalną warstwę. Ostre noże rozcinają też mech i chwasty. Darń dostaje możliwość swobodnego oddychania. Odsłonięte miejsca zostaną znowu zaopatrzone w tlen i stworzą korzystne warunki dla zdrowego wzrostu wysianych nasion. Trawnik wertykuleje się wzdłuż i wszerz. Dzięki temu nowo posiane nasiona otrzymują w każdym miejscu optymalny kontakt z glebą i lepsze warunki wzrostu. W przypadku dużej powierzchni wymagającej naprawy, większej niż 20 m2, celowa może być całkowita wymiana tego fragmentu, zamiast łatania dziur.

Po wykonaniu zabiegu koszenia trawnik jest niski i wtedy przeprowadza się kolejny zabieg wertykulacji.

Trawniki założone na glebie gliniastej albo zbitej, wymagają nakłucia darni na głębokość ok. 10 cm w odstępach 10-15 cm, czyli tzw. aeracji. Zabieg ułatwia wnikanie do gleby tlenu i odprowadzanie dwutlenku węgla. Na małym trawniku można wykonać aerację przy pomocy wideł.

Wertykulacja trawnika po zimie
John Deere
Wertykulacja trawnika po zimie

3. Wysiew nawozu i nasion traw

Nawóz z udziałem fosforu oraz nasiona zostają równomiernie wysiane na przygotowanej powierzchni. Dla wygodnego i równomiernego rozłożenia siewu, zaleca się zastosowanie siewnika. Uniknie się w ten sposób drobnych luk i przegęszczeń trawy. Nawóz i nasiona należy wysiewać w prostopadłych kierunkach.

4. Okrycie nasion

Nawóz i nasiona muszą być przykryte warstwą ziemi. Wykonuje się to przez przysypanie powierzchni warstwą ok 0,5 cm torfu albo podobnego podłoża bez nawozu. Torf ma jeszcze tę zaletę, że wskazuje na niedobór wody, kiedy staje się jasny.

5. Deszczowanie trawnika

Odpowiedni efekt odnowienia trawnika można uzyskać tylko poprzez regularną pielęgnację siewu. Różne gatunki trawy w mieszance wymagają różnego przedziału czasu, aby wykiełkować. Ponieważ siewki w początkowej fazie wzrostu nie mają dostatecznie rozwiniętego systemu korzeniowego, nie są w stanie same zaopatrzyć się w wilgoć. Przez pierwsze trzy do czterech tygodni niezbędne jest regularne nawadnianie, aby siewki nie wyschły. Górna warstwa podłoża musi utrzymywać wystarczającą wilgotność.

Odpowiedni efekt odnowienia trawnika można uzyskać tylko poprzez regularną pielęgnację siewu. Różne gatunki trawy w mieszance wymagają różnego przedziału czasu, aby wykiełkować.

Jeśli w letnie miesiące trafi dłuższy okres bez opadów, młode siewki znajdują się w trudnej sytuacji. Poprawiane miejsca na trawniku muszą być regularnie deszczowane. Skutek tych wysiłków ukaże się wkrótce w postaci delikatnych, zielonych trawek. Po sześciu tygodniach od wysiewu trawnika wykonuje się nawożenie o działaniu długoterminowym. Dopływ nowych składników pokarmowych wzmocni siewki, które stworzą zieloną masę i zagęszczą darń trawnika.    

Podlewanie trawnika po zimie
Podlewanie trawnika po zimie

Regularna pielęgnacja trawnika

Kiedy naprawa trawnika po zimowych szkodach została kompletnie wykonana, pozostaje regularna pielęgnacja. Koszenie w odstępach dwóch do czterech tygodni oraz regularne usuwanie mchu i chwastów z trawnika, aby siew w naprawianych miejscach miał możliwość optymalnie się rozwijać.

4,5 (2 opinie)