Porady

Inspekt a rozsadnik – czym się różnią?

0 (0 opinii)

Inspekt to prosta konstrukcja, składająca się z wieka i ścianek wykonanych najczęściej z folii lub drewna, która pozwala uzyskać optymalne warunki do uprawy roślin. Rozsadnikiem z kolei nazywamy odpowiednio przygotowane miejsce w ogrodzie, służące do rozsady roślin, które mają krótki okres wegetacji lub wymagają wczesnego wysiewu. Czym się różnią i co w nich uprawiać?

Inspekt

Inspekt przypomina nieco miniszklarnię oraz pełni podobne do niej funkcje – chroni rośliny przed przemarznięciem, pozwala utrzymać temperaturę dostosowaną do potrzeb roślin i wydłuża czas ich wegetacji. Chroni rośliny przed zimnem oraz działaniem zjawisk atmosferycznych takich jak deszcz i wiatr oraz umożliwia pielęgnowanie młodych sadzonek kwiatów i wcześniejszą uprawę nowalijek, takich jak na przykład:

  • rzodkiewka,
  • sałata,
  • szczypiorek,
  • rzeżucha.

W inspekcie możemy przygotować także rozsady:

  • dyni,
  • papryki,
  • cukinii,
  • ogórków, 
  • pomidorów.

Konstrukcja inspektu jest jednak mniej skomplikowana, niż w przypadku miniszklarni, a jego funkcjonalność – nieco niższa. Mimo to inspekt cieszy się dużą popularnością ze względu na:

  • kompaktowość – inspekt zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu możemy zdecydować się na niego mając niewielki ogród czy działkę,
  • niską cenę – budowa inspektu jest tania ze względu na małą ilość potrzebnych materiałów; jeśli użyjemy materiałów z recyklingu, uzyskamy inspekt bez żadnych nakładów finansowych,
  • łatwość w budowie – prosta konstrukcja pozwala na samodzielne wykonanie inspektu.

Budowa inspektu

Szkielet inspektu wykonuje się zwykle z drewna, które cieszy się popularnością dzięki dużej dostępności i niskiej cenie; najczęściej używa się desek sosnowych lub płyt MFP. Ważne jest, by ściana przednia była odrobinę krótsza, niż ściana tylna – uzyskany w ten sposób lekki spadek okna inspektowego zapewni inspektowi lepszy dostęp do promieni słonecznych.

Do pokrycia konstrukcji wystarczy folia, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz inspektu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Możemy zdecydować się także na wykonanie okna inspektowego ze szkła lub pleksi. 

Proces budowy inspektu nie jest skomplikowany, a do jego samodzielnego wykonania wystarczy nam np. drewniana skrzynka pozbawiona dna. 

Inspekt – ciepły czy zimny?

Planując budowę inspektu musimy zdecydować, czy będzie on zimny czy ogrzewany. 

Głównym atutem ciepłego inspektu jest możliwość całorocznej uprawy. Zamiana zimnego inspektu w ciepły nie wymaga od nas montowania specjalnego systemu ogrzewania. Musimy natomiast odpowiednio przygotować glebę – podłoże powinno składać się z trzech warstw o grubości ok. 30 centymetrów.

  1. Warstwa dolna – składa się z obornika, który rozkładając się, wydziela ciepło i stanowi jego główne źródło w inspekcie.
  2. Warstwa środkowa – do jej utworzenia używamy słomy lub liści, pamiętając o ich odpowiednim ubiciu, tak, by tworzyły zwartą izolację.
  3. Warstwa górna – warstwę obornika i słomy bądź liści zwilżamy ciepłą wodą i zasypujemy ziemią, w której planujemy uprawiać rośliny, możemy wymieszać ją np. z torfem.
Glebę pod inspekt należy oczyścić i przekopać
Glebę pod inspekt należy oczyścić i przekopać

Inspekt zimny pozwala na uprawę roślin średnio od marca do października. Gleba w zimnym inspekcie pozbawiona jest warstwy obornika oraz warstwy izolacyjnej. 

Gdzie postawić inspekt?

Inspekt najlepiej umiejscowić w dobrze nasłonecznionej części ogrodu, pamiętając, by nie był on osłonięty krzewami lub drzewami rzucającymi cień. Konstrukcję ustawiamy bezpośrednio na podłożu, na którym planujemy uprawiać rośliny; gleba powinna być oczyszczona i przekopana, warto ją także spulchnić i użyźnić. 

Rozsadnik 

Rozsadnik różni się pewnymi cechami od inspektu. To wydzielony w ogrodzie zagon, który służy, jak sama nazwa wskazuje, do rozsady:

  • warzyw o późniejszym zbiorze: kapusty brukselskiej, czerwonej i białej, sałaty i porów, kalarepy, brokułów, cukinii, dyni, ogórków, cebuli, kalafiora, papryki, selera, 
  • kwiatów jednorocznych: cynii, astrów chińskich, aksamitek,
  • kwiatów dwuletnich: między innymi bratków i stokrotek.

Gdy rośliny wykiełkują, możemy przesadzić je na odpowiednie grządki w ogrodzie.

Gdzie założyć rozsadnik?

Miejsce, w którym założymy rozsadnik musi być dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru, dlatego zaleca się usytuowanie go od strony południowej. Zwróćmy również uwagę, czy wyznaczony na rozsadnik teren nie jest zacieniony drzewami lub krzewami. Usytuowanie rozsadnika należy zmieniać przynajmniej raz w roku ze względu na ryzyko zakażenia gleby.

Kiedy założyć rozsadnik?

Rozsadnik zakłada się jeszcze przed rozpoczęciem wysiewu – glebę pod rozsady najlepiej przygotować już jesienią i zabezpieczyć ją na okres zimowy za pomocą liści lub słomy tak, by nie przemarzła. W przypadku sprzyjających warunków, prace na rozsadniku możemy zacząć już pod koniec marca. Po okresie przymrozków, a więc na początku maja, sadzonki możemy przenieść do gruntu.

Rozsadnik krok po kroku

W przygotowanej wcześniej glebie rośliny sadzić możemy już na początku marca, postępując według poniższej instrukcji:

  1. Wyznaczenie obszaru – rozsadnik nie powinien mieć dużych rozmiarów: przyjmuje się, że jego szerokość nie powinna przekraczać 120 centymetrów. Ułatwi to wysiew nasion i przyszłą pielęgnację roślin.
  2. Przygotowanie gleby – należy ją przekopać, a wierzchnią warstwę, jeśli nie jest odpowiednio próchnicza, wymieszać z kompostem, humusem lub obornikiem. 
  3. Wysiew nasion – wysiewamy je w wyznaczonych rzędach, zachowując ok. 10-15-centymetrowy odstęp. 
  4. Zabezpieczenie rozsad – by ochronić sadzonki przed zimnem, możemy nakryć je folią.

Inspekt i rozsadnik – podsumowanie

Choć inspekt i rozsadnik pełnią podobne funkcje – zapewniają roślinom odpowiednie warunki termiczne i chronią je przed negatywnymi skutkami zjawisk atmosferycznych – mają nieco inne przeznaczenie. Inspekt sprawdzi się doskonale jako przyspieszacz upraw, rozsadnik zaś pozwoli nam uzyskać sadzonki roślin, których nie moglibyśmy uprawiać w innych warunkach. 

0 (0 opinii)