Porady

Złocień maruna (wrotycz) – uprawa, właściwości i zastosowanie

0 (0 opinii)

Złocień maruna – noszący także nazwę „wrotycz” – doceniany jest od wieków w ziołolecznictwie. Od lat stosowano go na bóle mięśni czy migreny. Podpowiadamy, jakie jeszcze właściwości ma ziele maruny, jak je stosować i jak wyhodować we własnym ogrodzie.

Jak wygląda złocień maruna?

Złocień maruna, zwany także wrotyczem, dorasta do około 40-60 cm. Występuje na terenie całego kraju – zarówno w górach, jak i terenach północnych. Posiada kwiaty o silnym zapachu, które układają się w białe koszyczki z żółtymi środkami. Roślina przypomina nieco rumianek, ale właśnie żółty środek jest znakiem odróżniającym złocień od rumianku (ten posiada środek stożkowaty).

Złocień maruna może być także rośliną ozdobną do przydomowego ogrodu, ponieważ posiada piękne, żółtozielone liście, które gęsto porastają łodygę.

Zapoznaj się: Złocień trójbarwny (ismelia) – urokliwa roślina na rabatę i balkon. Jak o nią dbać?

Złocień maruna – jaką wybrać odmianę do uprawy w ogrodzie?

Wśród polecanych odmian do uprawy ogrodowej znajdują się: złocień maruna ‘Sweet Yellow’ (dorasta do 60 cm wysokości, posiada kwiaty żółte), złocień maruna ‘Schneeball’ ( dorasta do 35 cm wysokości, posiada kwiaty białe), złocień maruna ‘Crown White’ (dorasta do 60 cm wysokości, posiada kwiaty białe).

Jak uprawiać wrotycz? Złocień maruna w przydomowym ogrodzie

Złocień jest krótkowieczną byliną, która obficie zakwita w drugim roku po posadzeniu – od czerwca do września. Wrotycz powinien być uprawiany na stanowisku słonecznym oraz w glebie suchej i dobrze przepuszczalnej. Jest rośliną odporną na mróz. Nasiona wrotyczu wysiewa się na wiosnę do pojemników lub do końca jesieni do gruntu. Letnią porą przygotowuje się sadzonki z łodygi. Z kolei jesienią można rozmnożyć roślinę poprzez podział korzeni.

Cała pielęgnacja złocienia skupia się na rozsadzaniu siewek lub ich przerywaniu w ostępach ok. 30 cm. Poza tym marunę trzeba latem regularnie podlewać.

Złocień maruna ma szerokie właściwości lecznicze
Złocień maruna ma szerokie właściwości lecznicze

Złocień maruna – zastosowanie w ogrodzie i kuchni:

  • w ogrodzie ozdobnym: złocień może pięknie ozdabiać rabaty w ogrodzie. Może posłużyć również do bukietów, ponieważ wydziela przyjemny zapach i ma ciekawą formę. Złocień świetnie sprawdzi się jako jeden z elementów potpourri – w tym celu należy ususzyć kwiaty i łodyżki, a następnie zmieszać z suszem innych roślin;
  • w kuchni: może być doskonałym dodatkiem do tłustych potraw. Liście maruny zmniejszą tłusty smak i jednocześnie wyostrzą zapach potrawy;
  • w gospodarstwie domowym: napar oraz wywar wykazują właściwości odstraszające insekty oraz dezynfekujące. Ponadto liście złocienia można wykorzystać jako środek na mole.

Wrotycz w medynie. Jakie właściwości lecznicze ma złocień maruna?

Naparem z liści można płukać usta do odświeżenia oddechu oraz do przyspieszenia gojenia rany po usunięcia zęba. Świeże liście złocienia zmniejszają bóle głowy, pomagają w walce z bezsennością oraz dolegliwościami artretycznymi. Preparaty z wrotycza mogą być również stosowane w przypadku stanów zapalnych i gorączkowych.

Złocieniowi przypisuje się działanie przeciwnowotworowe i antyalergiczne. Ponadto picie naparu z liści oraz kwiatów wrotycza pozwala przeczyścić organizm. Sporządzona z rośliny herbatka natomiast, pobudzi apetyt i uśmierzy bolesne skurcze mięśni (pomaga więc w przypadku menstruacji czy w zaburzeniach trawienia).

Wrotycz maruny: przepisy na wykorzystanie złocienia

  • Napar z wrotycza: 2 łyżeczki liści i kwiatów (suszonych lub świeżych) zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzenie należy przedłużyć do około 15 minut. Wskazania do picia lub przemywania skóry naparem: przeziębienia, migreny, pasożyty, infekcja jamy ustnej, ciężko gojące się rany, wypryski, infekcje narządów płciowych.
  • Nalewka z wrotycza: Świeże liście zalewamy gorącym alkoholem 60-procentowym w proporcjach 1:1. Liście suszone natomiast należy zalać zimnym alkoholem. Taką miksturę zostawiamy na 2 tygodnie. Wskazania do picia nalewki: migreny, przeziębienia, bóle gardła, stany zapalne i gorączkowe, pasożyty, problemy z układem pokarmowym. Nalewką można również smarować skórę w miejscach bolesnych (na ból mięśni czy stawów). Gdy taki preparat rozcieńczymy z wodą, możemy go zastosować jako środek odstraszający komary i kleszcze.
0 (0 opinii)