Właściwości lecznicze i zastosowanie berberysu – domowy antybiotyk? [WIDEO]
Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris L.) to kolczasty krzew dorastający do trzech metrów wysokości. Żółte, pachnące kwiaty w kształcie małych półkulistych dzwoneczków są zebrane w grona. Rozwijają się od maja do czerwca.
Pręciki kwiatów reagują na dotyk wewnętrznej strony nitki. Kiedy znajdzie się tam owad, ich główki przechylają się do środka i posypują głowę owada pyłkiem. Od sierpnia do października na krzewach berberysu pojawiają się czerwone, podłużne owoce.
Berberys jest bardzo starą rośliną leczniczą. Egipcjanie stosowali berberys razem z koprem włoskim na gorączkę. Pliniusz z kolei zalecał berberys na biegunkę. Rzymianom też prawdopodobnie zawdzięcza berberys swoją nazwę. Kojarzyli oni mianowicie tę roślinę z plemionami Berberów.
Berberys jest bardzo starą rośliną leczniczą. Egipcjanie stosowali berberys razem z koprem włoskim na gorączkę.
Jak to często bywa, roślina lecznicza może być równocześnie rośliną trującą. Wszystkie części berberysu ( z wyjątkiem czerwonych owoców) zawierają alkaloidy, głównie berberynę i berbaminę. Spożycie na przykład kory krzewu może wywołać zatrucie. Dawka powyżej 0,5 g berberyny, co odpowiada ok. 4 g kory korzeni, może spowodować krwawienie z nosa, zawroty głowy i trudności z oddychaniem. Możliwe jest też podrażnienie skóry, oczu, nerek i żołądka. Duża dawka tej rośliny jest wręcz trująca - może doprowadzić do bezdechu i śmierci. W przypadku leków wszystko zależy od dawki.
Owoce berberysu - właściwości lecznicze
Owoce i kora korzeni berberysu są jak dwie różne rośliny lecznicze, ponieważ mają całkiem odmienne działanie. Owoce zawierają duże ilości witaminy C, kwasów organicznych (cytrynowy, jabłkowy i in.), jak również minerały. Działają głównie:
- przeciwbakteryjnie;
- napotnie;
- tonizująco.
Pomagają w stanach gorączkowych i w zakażeniach bakteryjnych, podnoszą odporność organizmu, leczą stany zapalne błon śluzowych.
Owoce berberysu można bez obaw suszyć i stosować zimą jako źródło witamin. Również przetwory z owoców berberysu są godne polecenia, zwłaszcza podczas wiosennego osłabienia wywołanego niedoborem witamin.
W kuchni owoce berberysu są doskonałym dodatkiem do potraw z ryżu, ryb i mięsa, a także do sałatek, ponieważ nadają im przyjemny kwaskowy smak. Berberys ponadto pasuje do innych przypraw, takich jak cynamon, kolendra, kminek, szafran, koper, pietruszka, liść laurowy, czy kardamon.
Kora korzeni berberysu - właściwości lecznicze
Kora zawiera m.in. berberynę i berbaminę w znacznych ilościach. Dzięki tym alkaloidom działa:
- przeciwbakteryjnie;
- przeciwbiegunkowo;
- moczopędnie;
- przeciwnowotworowo;
- przeciwcukrzycowo.
Działa leczniczo w chorobach wątroby, przy braku apetytu, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Stosowanie kory berberysu musi być jednak ograniczone w czasie, ponieważ berberyna ma tendencję do odkładania się w wątrobie, trzustce i sercu.
Działania uboczne stosowania berberysu
Owoce berberysu z własnej uprawy mają bezpieczne zastosowanie. Nadają się do wyrobu konfitur, marmolady, soków i syropów. Dzięki dużej zawartości witaminy C i niewielkiej alkaloidów są cennym środkiem leczniczym i spożywczym.
Przetwory z owoców berberysu są godne polecenia, zwłaszcza podczas wiosennego osłabienia wywołanego niedoborem witamin.
Liście i korzenie berberysu z kolei zawierają berberynę i są lekko trujące. Przy przedawkowaniu powstaje niebezpieczeństwo zawrotów głowy, wymiotów, biegunki, podrażnienia nerek, krwawienia z nosa. Preparaty zawierające berberynę, która jest skoncentrowana w liściach i korzeniach, nie powinny być zażywane bez przepisu lekarza.
Stare zastosowania berberysu w kuchni
- Kora berberysu gotowana w winie jabłkowym i podawana przeciwko różnym stanom zapalnym brzucha.
- Żółte korzenie stosowano jako barwnik do tkanin.
- Owoce można po ususzeniu spożywać jak rodzynki.
- Wypicie z rana ćwiartki kufla białego wina, w którym gotowano korę z berberysu, oczyszcza ciało z takich chorób, jak świąd, grzybica, żółtaczka i wrzody.
Badania naukowe o właściwościach berberysu
Badania wykazują, że zawarta w berberysie berberyna może zwalczać bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Inny alkaloid, berbamina, może stymulować białe krwinki, których zadaniem jest obrona organizmu przed patogenami.
Badania wykazują, że zawarta w berberysie berberyna może zwalczać bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.
Stwierdzono, że berberyna może pomagać w zwalczaniu bakterii coli (Escherichia coli) oraz pałeczek ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), które stwarzają poważne problemy w szpitalach.
Komentarze