Porady

Właściwości lecznicze i zastosowanie berberysu – domowy antybiotyk? [WIDEO]

5 (7 opinii)

Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris L.) to kolczasty krzew dorastający do trzech metrów wysokości. Żółte, pachnące kwiaty w kształcie małych półkulistych dzwoneczków są zebrane w grona. Rozwijają się od maja do czerwca.

Pręciki kwiatów reagują na dotyk wewnętrznej strony nitki. Kiedy znajdzie się tam owad, ich główki przechylają się do środka i posypują głowę owada pyłkiem. Od sierpnia do października na krzewach berberysu pojawiają się czerwone, podłużne owoce.

Berberys jest bardzo starą rośliną leczniczą. Egipcjanie stosowali berberys razem z koprem włoskim na gorączkę. Pliniusz z kolei zalecał berberys na biegunkę. Rzymianom też prawdopodobnie zawdzięcza berberys swoją nazwę. Kojarzyli oni mianowicie tę roślinę z plemionami Berberów.

Berberys jest bardzo starą rośliną leczniczą. Egipcjanie stosowali berberys razem z koprem włoskim na gorączkę.

Jak to często bywa, roślina lecznicza może być równocześnie rośliną trującą. Wszystkie części berberysu ( z wyjątkiem czerwonych owoców) zawierają alkaloidy, głównie berberynę i berbaminę. Spożycie na przykład kory krzewu może wywołać zatrucie. Dawka powyżej 0,5 g berberyny, co odpowiada ok. 4 g kory korzeni, może spowodować krwawienie z nosa, zawroty głowy i trudności z oddychaniem. Możliwe jest też podrażnienie skóry, oczu, nerek i żołądka. Duża dawka tej rośliny jest wręcz trująca - może doprowadzić do bezdechu i śmierci. W przypadku leków wszystko zależy od dawki.

Suszone owoce berberysu
Spice Mountain
Suszone owoce berberysu

Owoce berberysu - właściwości lecznicze

Owoce i kora korzeni berberysu są jak dwie różne rośliny lecznicze, ponieważ mają całkiem odmienne działanie. Owoce zawierają duże ilości witaminy C, kwasów organicznych (cytrynowy, jabłkowy i in.), jak również minerały. Działają głównie:

 • przeciwbakteryjnie;
 • napotnie;
 • tonizująco.

Pomagają w stanach gorączkowych i w zakażeniach bakteryjnych, podnoszą odporność organizmu, leczą stany zapalne błon śluzowych.

Owoce berberysu można bez obaw suszyć i stosować zimą jako źródło witamin. Również przetwory z owoców berberysu są godne polecenia, zwłaszcza podczas wiosennego osłabienia wywołanego niedoborem witamin.

W kuchni owoce berberysu są doskonałym dodatkiem do potraw z ryżu, ryb i mięsa, a także do sałatek, ponieważ nadają im przyjemny kwaskowy smak. Berberys ponadto pasuje do innych przypraw, takich jak cynamon, kolendra, kminek, szafran, koper, pietruszka, liść laurowy, czy kardamon.

Kora korzeni berberysu - właściwości lecznicze

Kora zawiera m.in. berberynę i berbaminę w znacznych ilościach. Dzięki tym alkaloidom działa:

 • przeciwbakteryjnie;
 • przeciwbiegunkowo;
 • moczopędnie;
 • przeciwnowotworowo;
 • przeciwcukrzycowo.

Działa leczniczo w chorobach wątroby, przy braku apetytu, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Stosowanie kory berberysu musi być jednak ograniczone w czasie, ponieważ berberyna ma tendencję do odkładania się w wątrobie, trzustce i sercu.

Herbata z berberysu
Herbata z berberysu

Działania uboczne stosowania berberysu

Owoce berberysu z własnej uprawy mają bezpieczne zastosowanie. Nadają się do wyrobu konfitur, marmolady, soków i syropów. Dzięki dużej zawartości witaminy C i niewielkiej alkaloidów są cennym środkiem leczniczym i spożywczym.

Przetwory z owoców berberysu są godne polecenia, zwłaszcza podczas wiosennego osłabienia wywołanego niedoborem witamin.

Liście i korzenie berberysu z kolei zawierają berberynę i są lekko trujące. Przy przedawkowaniu powstaje niebezpieczeństwo zawrotów głowy, wymiotów, biegunki, podrażnienia nerek, krwawienia z nosa. Preparaty zawierające berberynę, która jest skoncentrowana w liściach i korzeniach, nie powinny być zażywane bez przepisu lekarza.

Stare zastosowania berberysu w kuchni

 • Kora berberysu gotowana w winie jabłkowym i podawana przeciwko różnym stanom zapalnym brzucha.
 • Żółte korzenie stosowano jako barwnik do tkanin.
 • Owoce można po ususzeniu spożywać jak rodzynki.
 • Wypicie z rana ćwiartki kufla białego wina, w którym gotowano korę z berberysu, oczyszcza ciało z takich chorób, jak świąd, grzybica, żółtaczka i wrzody.
Owoce berberysu
Owoce berberysu

Badania naukowe o właściwościach berberysu

Badania wykazują, że zawarta w berberysie berberyna może zwalczać bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Inny alkaloid, berbamina, może stymulować białe krwinki, których zadaniem jest obrona organizmu przed patogenami.

Badania wykazują, że zawarta w berberysie berberyna może zwalczać bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Stwierdzono, że berberyna może pomagać w zwalczaniu bakterii coli (Escherichia coli) oraz pałeczek ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), które stwarzają poważne problemy w szpitalach.

Właściwości lecznicze berberysu - domowy antybiotyk? [WIDEO]

5 (7 opinii)