Porady

Uprawa rozchodnika - byliny na skalniaki i rabaty

5 (2 opinie)

Dostępne w wielu kolorach (biały, żółty, czerwony, różowy) rozchodniki od dawna mają zapewnione miejsce w większości ogrodów. Do botanicznego rodzaju Sedum należy pomad 400 gatunków, spośród których wiele stało się roślinami ozdobnymi.

Ich mięsiste liście, o zróżnicowanych wymiarach i różnym układzie na łodydze, służą rozchodnikom jako magazyny wody i czynią te rośliny specjalistami od przetrwania w okresie suszy. Większość z nich rośnie w naturze w suchych miejscach skalistych albo piaszczystych, na stepach, wydmach i ubogich glebach.

Stanowisko do uprawy rozchodnika

Większość gatunków rozchodnika preferuje stanowisko słoneczne; niektóre rosną również w półcieniu. Co do podłoża mają pewne wymagania. Przede wszystkim musi być dobrze przepuszczalne, ponieważ rozchodnik nie może stać w wodzie. Kiedy ziemia jest przez długi czas zbyt wilgotna, cierpi na tym zdrowie rośliny. Podobnie jest z miejscem, które było długo nawożone. Przed posadzeniem tam rozchodnika trzeba dać sporą domieszkę piasku. Ostrzeżenie przed przenawożeniem należy traktować poważnie. Rozchodnik jest tak przyzwyczajony do niedostatku, że pod wpływem nadmiaru składników odżywczych jego pędy stają się miękkie i w końcu odłamują się.

Jak podlewać i nawozić rozchodnik w ogrodzie?

Rozchodniki, liściowe i kwitnące sukulenty, potrzebują w sezonie tylko niewiele wody i są bardzo wrażliwe na jej nadmiar. Z tego powodu powinno się rozchodnik podlewać tylko podczas długich okresów suszy i w szczególnie upalne dni.

Także nawożenie rozchodnika można sobie przez cały rok darować. Jedynie w nadzwyczajnej potrzebie można podać dawkę nawozu. Jesienią należy jednak rozchodnik wzmocnić odrobiną świeżego kompostu.

Jak przycinać rozchodnik?

W zasadzie rozchodnik nie wymaga w ogóle przycinania. Jeśli na swoim stanowisku dobrze się czuje i sam rośnie wspaniale, można go na wiele lat zostawić samemu sobie. W międzyczasie rozwijają się niektóre pędy mało estetycznie i te powinny być wiosną przycięte. Wyższe gatunki rozchodnika rozwijają dużo masy liściowej i od czasu do czasu należy je od starych pędów uwolnić. Cięcie można wykonać dopiero wiosną, na krótko przed rozwojem nowych pędów. Ma to tę zaletę, że częściowo uschnięte pędy kwiatowe w połączeniu z lodem i śniegiem tworzą bardzo efektowny widok.

Kiedy i jak rozmnażać rozchodnik?

Rozchodniki są bardzo długowieczne. Dzieli się je, jeśli gniazda albo dywaniki stają z czasem zbyt obszerne. Najlepiej zrobić to wiosną.

Mało które roślina jest tak łatwa do rozmnożenia, jak rozchodnik. W przypadku wszystkich gatunków wykopuje się po prostu wiosną kawałek gniazda i przesadza na wybrane miejsce. Wiele gatunków rozchodnika można rozmnażać z nasion. Skrajnie maleńkie nasiona rozrzuca się ale bez przykrywania. Trzeba je tylko delikatnie spryskać wodą, aby ich nie wywiało.

Zastosowanie rozchodnika

Tworzące dywany gatunki rozchodnika nadają się bardzo dobrze na zielone dachy i ogródki skalne. Klasycznym duetem do obsadzenia powierzchni żwirowych albo szerokich fug w bruku jest kwitnący na żółto rozchodnik ostry i różowofioletowa macierzanka piaskowa.

Wyżej rosnące rozchodniki są chętnie stosowane jako byliny rabatowe w ogrodach od wiejskich do stepowych. Sadzi się je w małych grupach albo komponuje z astrami, jeżówką i ozdobnymi trawami. Byliny z podłużnymi kwiatostanami, jak na przykład przetacznik, tworzą wspaniałe kontrasty z talerzowymi kwiatami rozchodnika.

W naszym klimacie rośnie około 100 gatunków rozchodnika
W naszym klimacie rośnie około 100 gatunków rozchodnika

Jaki rozchodnik na skalniak i rabatę?

Około 100 gatunków rozchodnika rośnie naturalnie w naszym klimacie, a wiele pochodzących z innych stron świata również dobrze się tutaj czuje. Daje to ogromne możliwości w doborze form i kolorów do każdego ogrodu. Oto kilka przykładów znanych i popularnych gatunków i odmian rozchodnika na rabatę kwiatową i skalniak:

1. Rozchodnik ostry – Sedum acre

Tworzy gęste kobierce na suchych i piaszczystych glebach. Jego jaskrawe, złocistożółte kwiaty tworzą piękne, barwne akcenty. Nadaje się zarówno na zielone dachy, jak i do skalnych ogrodów.


2. Rozchodnik biały – Sedum album

Tworzy kilkucentymetrowej wysokości darń. Kwiaty ma drobne, białe. Występuje w wielu odmianach.

  • Sedum album 'Murale';
  • Sedum album 'Laconicum';
  • Sedum album 'Chloroticum'.

3. Rozchodnik lydyjski - Sedum lydium

Niski gatunek okrywowy. Roślina tworzy interesujące rozetki liści, nad którymi pojawiają się latem różowobiałe kwiaty na wzniesionych łodygach.

4. Rozchodnik ościsty - Sedum reflexum

Dorasta do 15-30 cm. Kwiaty złocistożółte.

5. Rozchodnik kaukaski - Sedum spurium

Mięsiste liście tworzą małe rozetki. Pędy płożące. Dostępny w wielu odmianach.

  • Sedum spurium 'Album';
  • Sedum spurium 'Purpurteppich';
  • Sedum spurium 'Variegatum'.
5 (2 opinie)