Porady

Gipsówka wiechowata – na skalniak i nie tylko. Zastosowanie, odmiany

0 (0 opinii)

Gipsówka wiechowata jest byliną często wykorzystywaną jako element kompozycji florystycznych. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów. Dekoracyjne są jej drobne i bardzo liczne kwiaty, które są zebrane w gęste wiechy. Z uwagi na efektowny wygląd i obfite kwitnienie jest chętnie uprawiana w ogrodach. Pięknie prezentuje się na skalniakach, rabatach i obwódkach oraz w towarzystwie innych, barwnych roślin. Jakie zastosowanie ma gipsówka wiechowata i jakie są jej najpopularniejsze odmiany?

​Gipsówka wiechowata – krótka charakterystyka

Gipsówka wiechowata, znana również jako łyszczec wiechowaty, to wieloletnia bylina z rodziny goździkowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej i środkowej Europy, Kaukazu, Mongolii i Chin. Naturalne siedliska w Polsce są nieliczne i jest objęta częściową ochroną gatunkową. Porasta przydroża, ugory, leśne ścieżki, brzegi wód i pola uprawne.

Roślina osiąga wysokość od 60 do 80 centymetrów. Tworzy silny, gruby korzeń z nielicznymi rozgałęzieniami. Pędy są wzniesione, nagie, delikatne i mają rozgałęziony pokrój. Liście ułożone naprzeciwlegle, równowąskie, niemal igiełkowate o szerokości nieprzekraczającej 7,5 milimetra. Niewielkie, drobne kwiaty zebrane są w luźne, wiechowate kwiatostany, najczęściej są białe, choć w zależności od odmiany mogą być również różowe. W ciągu sezonu na jednym egzemplarzu pojawia się ich nawet 1000. Płatki korony mają do 4 milimetrów długości. Gipsówka wiechowata kwitnie od czerwca do września, ale najintensywniej w czerwcu i lipcu. Owocem jest torebka, w której znajduj się nasiona. Najpopularniejsze uprawiane odmiany to:

  • ʹFlamingoʹ jest odmianą, której kwiaty mają różne odcienie różu. Osiąga wysokość od 30 do 90 centymetrów,
  • ʹFestival White Flareʹ to odmiana o białych, półpełnych kwiatach. Dorasta do 30-40 centymetrów wysokości i ma podobną szerokość,
  • ʹSnowflakeʹ to odmiana, która może osiągać wysokość 100 centymetrów i tworzy kępę o szerokości około 40-50 centymetrów. Ma białe kwiaty,
  • ʹPerfectaʹ jest odmianą o białych kwiatach. Dorasta do 70-100 centymetrów wysokości,
  • ʹPink Festivalʹ to odmiana o jasnoróżowych kwiatach, która dorasta do 100 centymetrów wysokości,
  • ʹCompacta Plenaʹ jest odmianą, która ma białe, podwójne kwiaty. Osiąga wysokość 60 centymetrów i charakteryzuje się zwartym pokrojem,
  • ʹBristol Fairyʹ jest odmianą o białych, pełnych kwiatach. Dorasta do 120 centymetrów wysokości,
  • ʹPacifica Pinkʹ to odmiana o szarobiałych kwiatach, która dorasta do 100 centymetrów wysokości.

Gipsówka wiechowata stosowana była w medycynie ludowej jako środek wykrztuśny. Surowcem zielarskim jest bogaty w saponiny korzeń. Pomocniczo używano jej w chorobach górnych dróg oddechowych, gardła, krtani i przy zapaleniu płuc.

Zapoznaj się: Gipsówka – najpiękniejsze gatunki i odmiany, uprawa, wymagania

​Zastosowanie gipsówki wiechowatej

Gipsówka wiechowata to bardzo dekoracyjna roślina, którą wykorzystuje się w ogródkach skalnych i na rabatach. Wyższe odmiany często sadzone są z tyłu, a niższe w środkowej części. Jest chętnie umieszczana pomiędzy innymi roślinami jako wypełniacz. Dobrze prezentuje się wśród kwiatów o wyrazistych barwach lub na tle zieleni. Długi okres kwitnienia sprawia, że jest atrakcyjną dekoracją. Może rosnąć przy murkach, ścianach i kamieniach, co jest chętnie wykorzystywane przy aranżacji ogrodów naturalistycznych, angielskich, wiejskich i nowoczesnych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i donicach, które pięknie będą dekorowały balkony i tarasy, jednak musimy pamiętać o tym, że ziemia wtedy szybciej wysycha i trzeba podlewać ją częściej niż egzemplarze rosnące w ogrodzie. 

Gipsówka wiechowata najlepiej wygląda posadzona w grupach po kilka sztuk. Ze względu na niewielkie wymagania, odporność na suszę i brak konieczności pielęgnacji może rosnąć w miejscach, które nie są zbyt często odwiedzane oraz takich, gdzie podłoże jest mało urodzajne. 

Łyszczec wiechowaty jest rośliną cenioną przez florystów i często wykorzystywaną w świeżych i suchych kompozycjach, które są ozdobą ślubów, komunii i innych uroczystości. To trwały kwiat cięty, który można łatwo zasuszyć i pofarbować na dowolny kolor. Służyć może do wypełniania wolnej przestrzeni lub być głównym elementem bukietów. Gipsówka wiechowata jest bardzo uniwersalna i pięknie prezentuje się w połączeniu z innymi gatunkami kwiatów, dzięki czemu stwarza nieograniczone możliwości zastosowania. 

0 (0 opinii)