Porady

Roślina na skalniak: floks. Wiechowaty, szydlasty i inne gatunki płomyków

5 (2 opinie)

Floksy, nazywane także płomykami, to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących w przydomowych ogrodach. Podpowiadamy, które odmiany będą najlepiej prezentować się przy domu, na skalniakach i rabatach oraz jak je uprawiać.

Floksy to rośliny idealnie nadające się jako uzupełnienia innych nasadzeń – np. z iglaków. Liczą ponad 60 różnorodnych gatunków – jednak nie wszystkie sprawdzą się w przydomowym ogrodzie. Poniżej prezentujemy najlepsze gatunki do uprawy.

Gatunki floksów – najpopularniejsze w ogrodach

1. Floks wiechowaty – kwitnący przez całe lato

To jeden z najczęściej wybieranych floksów. Tworzy wzniesione i sztywne pędy. Kwiaty rozwijają się bujnie przez całe lato – od lipca do końca września. Posiada kwiatostany w barwie białej, różowej, niebieskiej oraz czerwonej.

Płomyk wiechowaty podchodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta brzegi zbiorników wodnych oraz bardziej wilgotne tereny leśnie. Ma lancetowate i długie liście. Pięknie wpisuje się w krajobraz ogródka wiejskiego. Jest dość wysoki, ponieważ dorasta nawet do 150 cm.

Floksy wiechowate najlepiej rosną na glebach piaszczystych, próchnicznych i lekko wilgotnych, na stanowiskach słonecznych i w półcieniu.

Floks wiechowaty kwitnie przez całe lato
Floks wiechowaty kwitnie przez całe lato

2. Floks szydlasty – najpopularniejsza bylina wiosenna

Zakwita wiosną na przełomie kwietnia i maja. Pięknie prezentuje się na murkach i skalniakach, ponieważ delikatne pędy rozrastają się w rozesłane kobierce. Ten płomyk należy do grupy pięciu najpopularniejszych bylin wiosennych. Posiada pokładający się pokrój oraz tworzy niskie, gęste kobierce. Dorasta zaledwie do 10-15 cm wysokości. Kwiaty są białe, różowe lub fioletowe.

Floks szydlasty jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale przyjmie się także w półcieniu. Optymalnie jest posadzić go w glebie piaszczystej i przepuszczalnej.

Floks szydlasty - uprawa w ogrodzie
Floks szydlasty - uprawa w ogrodzie

3. Floks Drummonda – kwitnący od późnej wiosny do września

W przeciwieństwie do floksów wierzchowatych i szydlastych, floks Drummonda jest rośliną jednoroczną. Dorasta do 40 cm wysokości. Posiada liczne i mocno rozgałęzione łodygi, które tworzą luźne kępy nad gruntem. Zakwita późną wiosną, ale kwitnie aż do jesieni (od czerwca do września). Kwiaty są niewielkie w barwie białej, kremowej, różowej, fioletowej, czerwonej, morelowej. Istnieją również odmiany dwubarwne.

Floks Drummonda jest stosunkowo łatwą w uprawie byliną. Najlepiej jest posadzić go na stanowisku słonecznym, w glebie próchniczej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Ta odmiana dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Jest zwykle odporna na choroby czy szkodniki roślin.

Floks Drummonda kwitnie w ogrodzie od późnej wiosny do września
Floks Drummonda kwitnie w ogrodzie od późnej wiosny do września

4. Floks kanadyjski – mrozoodporny, trwały i kwitnący na wiosnę

Mniej popularny gatunek, ale równie efektowny, co poprzednie. Ten floks jest niski (dorasta do około 40 cm wysokości), nie posiada wiele wymagań, a jego kwiaty zakwitają na wiosnę. Kwiaty tej odmiany posiadają przyjemny zapach i niebieską barwę.

Gatunek jest mało wymagający, dlatego z powodzeniem może go uprawiać nawet niedoświadczony ogrodnik. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, chociaż zniesie również lekkie zacienienie. Powinno się go posadzić w glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Floks kanadyjski jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, ale może stać się ofiarą ataków nornic czy kretów. Jest ponadto mrozoodporny. Roślina ta najczęściej wykorzystywana jest jako dekoracja w ogródkach skalnych, murkach, rabatach.

Floks kanadyjski jest wspaniałą ozdobą w ogródkach skalnych
Floks kanadyjski jest wspaniałą ozdobą w ogródkach skalnych

5. Floks Douglasa - kwitnący w maju i mrozoodporny

Posiada gęsto ulistnione pędy, które tworzą poduszkowate kępy. Dorasta do około 15 cm, a zakwita w maju, formując liczne, niewielkie kwiaty. Posiada kępiasty pokrój, ma liście zimozielone i lancetowate. Płomyk Douglasa jest najbardziej dekoracyjny podczas kwitnienia, ponieważ wytwarza wtedy promieniste, pięciopłatkowe kwiaty w kolorach różu, karminu lub bieli.

Ten gatunek byliny nie ma dużych wymagań co do uprawy. Powinno się go sadzić na stanowisku słonecznym, jasnym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Optymalne jest dla floksa Douglasa miejsce przepuszczalne, lekko wilgotne i próchnicze. To gatunek mrozoodporny.

Przeczytaj także: Gipsówka wiechowata – na skalniak i nie tylko. Zastosowanie, odmiany

Floks Douglasa kwitnie w maju
Floks Douglasa kwitnie w maju

Rozmnażanie floksów w przydomowym ogrodzie

Floksy rozmnaża się przez podział lub sadzonki. Dzielenie wykonuje się na wiosnę lub jesień. Sadzonkowanie natomiast można przeprowadzić w połowie maja oraz w czerwcu lub lipcu. Na efekty nie musimy długo czekać – to rośliny dla niecierpliwych.

                                                                     ∗∗∗

Ciekawostka! Floksy są dość wrażliwe na amoniak. Należy więc nie przykrywać ich na zimę świeżym nawozem – mogłoby to im zaszkodzić.

5 (2 opinie)