Porady

Rośliny na skalniak – 20 najpiękniejszych gatunków i odmian

4,7 (15 opinii)

Określenia „ogród skalny” i „roślinność górska” mogą sugerować, że chodzi tutaj o stworzenie bardzo specjalnych warunków. Na szczęście kwiaty pochodzące z gór można uprawiać także na nizinach. Wybór roślin na skalniak jest ogromny. Większość z nich tworzy małe dywaniki i poduszki. Zakwitają wiosną, a więc nieco wcześniej niż w naturalnych górskich warunkach.

Rośliny do ogrodów skalnych – krótka charakterystyka

Sadzone na skalniakach rośliny tworzą odrębny świat. Idealnie nadają się do ogrodu, który nie składa się wyłącznie ze świeżej trawy, wilgotnej gleby i warzywnych rabatek. Nadają formie ogrodu specyficznego uroku i zachwycają możliwościami kompozycji. Do typowych cech roślin ogrodów skalnych należą:

  • odporność na suszę;
  • pochodzenie z terenów górskich albo ubogich;
  • wzrost najlepiej na lekkim zboczu;
  • stanowisko południowe albo południowo-zachodnie;
  • wysokie zapotrzebowanie na światło.

Charakterystyczną cechą ogrodów skalnych są intensywne kolory kwiatów, które na szarym, kamienistym tle od razu rzucają się w oczy. Zaletą roślin skalniakowych jest możliwość sadzenia ich albo w grupach, albo pojedynczo w roli soliterów. Poszczególne gatunki roślin różnią się cyklem życiowym, co trzeba uwzględnić w ogólnym projekcie ogrodu, kierując się osobistymi upodobaniami.

20 najpiękniejszych gatunków i odmian roślin na skalniak

Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór 20 najpiękniejszych roślin odpowiednich do skalnego ogrodu.

1. Rozchodnik (Sedum L.)

Rozchodnik należy do najbardziej znanych roślin skalniakowych. Charakterystyczne, grube liście służą roślinie do magazynowanie wody. Rozchodnik, jako rodzaj botaniczny, obejmuje około 500 różnych gatunków. Poszczególne gatunki rozchodnika wyróżniają się wielkością wzrostu i okresem kwitnienia.

Rozchodnik - jedna z najpopularniejszych roślin na skalniak
Rozchodnik w ogrodzie

2. Floks szydlasty (Phlox subulata)

Szukając pięknych gatunków skalniakowych, trudno przejść obojętnie obok floksa, czyli rośliny okrywowej. Floks szydlasty jest niską rośliną tworzącą gęste dywaniki. Białe, różowe albo fioletowe kwiaty doskonale komponują się ze smagliczką, żagwinem albo ubiorkiem.

Floks szydlasty - piękny i łatwy w uprawie
Floks szydlasty

3. Janowiec skrzydlaty (Genista sagittalis L.)

Janowiec skrzydlaty to niezbyt wysoka krzewinka należąca do klasyki ogrodów skalnych. Późną wiosną rozwija piękne, jaskrawożółte kwiaty. Należy do rodziny motylkowatych (bobowatych), a to oznacza, że żyjąc w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, potrafi sam zaopatrywać się w azot z atmosfery.

Janowiec skrzydlaty - elegancka krzewinka
Janowiec skrzydlaty

4. Barwinek pospolity (Vinca minor L.)

Barwinek, zimozielona krzewinka o czysto niebieskich kwiatach, należy do często spotykanych roślin ozdobnych. Ciemnozielone, skórzaste liście tworzą cenną okrywę gleby.

Barwinek - zimozielona krzewinka
Barwinek w ogrodzie

5. Goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis)

Górska bylina o dużych, ciemnoniebieskich kwiatach (są też odmiany białe i różowe), z daleka widoczna na skalnym ogrodzie. Lubi glebę przepuszczalną, ale w dolnej warstwie równomiernie wilgotną. Źle znosi podlewanie z góry.

Goryczka bezłodygowa ma efektowne kwiaty
Goryczka bezłodygowa ma efektowne kwiaty

6. Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum)

Szarotka jest nieśmiertelną klasyką inspirowanych górami ogrodów skalnych. Charakterystyczne są jej efektowne kwiaty i szarobiałe „futerko” (kutner) na całej roślinie. Można ją sadzić pojedynczo lub grupowo. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Szarotka alpejska - ciekawy gatunek rośliny na skalniak
Szarotka alpejska 

7. Miłek letni (Adonis aestivalis L.)

Miłek letni to piękny kwiat jednoroczny. Jasna zieleń liści stanowi tło dla kwiatów w kolorze ciemnej czerwieni z czarnym środkiem.

Miłek letni - piękny kwiat na skalniak
Miłek letni 

8. Ubiorek okółkowy (Iberis umbellata L.)

Ubiorek okółkowy ma zniesione łodyżki zakończone efektownym baldachogronem kwiatów. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, lawendowe, czerwone.

Piękny ubiorek okółkowy
Wikipedia
Piękny ubiorek okółkowy

9. Klarkia wdzięczna (Clarkia amoena)

Kwiaty klarkii wdzięcznej wyrastają w kątach liści w górnej części pędów. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Klarkia wdzięczna - urodziwa roślina
Klarkia wdzięczna

10. Narcyz cyklamenowaty (Narcissus cyclamineus)

Narcyz cyklamenowaty to piękny gatunek narcyza o wysokości do 30 cm. Jaskrawo żółte kwiaty kontrastują w szczególny sposób z szarością kamieni. Zakwita wczesną wiosną.

Narcyz cyklamenowaty - ozdoba wiosennych skalniaków
Narcyz cyklamenowaty to ozdoba wiosennych skalniaków

11. Rozwar wielokwiatowy (Platycodon grandiflorum)

Rozwar wielokwiatowy to bylina pochodząca z Dalekiego Wschodu. Od czerwca do sierpnia na wyprostowanych, rozgałęzionych pędach rozkwitają duże, niebieskie, różowe albo białe dzwonki. Ładnie się komponuje z wiesiołkiem, goździkiem albo driakwią (Scabiosa L.).

Rozwar wielokwiatowy ma kwiaty przypominające dzwonki
Rozwar wielokwiatowy ma kwiaty przypominające dzwonki

12. Kostrzewa popielata (Festuca glauca)

Kostrzewa popielata to ozdobna, zimozielona trawa tworząca niebieskozielone poduszki. Nie rozrasta się powierzchniowo. Można ją sadzić pojedynczo albo w mniejszych (2-3) lub większych grupach (10-20).

Kostrzewa popielata - piękna trawa ozdobna
Kostrzewa popielata

13. Rdest pokrewny (Polygonum affine)

Rdest pokrewny to interesująca alternatywa dla typowej koncepcji skalniaka. Pośród dywanu zieleni stoją równomiernie rozstawione kłosy białych albo różowych kwiatostanów.

Rdest pokrewny - piękna roślina do ogrodów skalnych
Rdest pokrewny 

14. Żagwin ogrodowy (Aubrieta × cultorum)

Żagwin ogrodowy to grupowa nazwa odmian zimozielonej byliny. W kwietniu i w maju poduszka szarozielonych liści pokrywa się masą purpurowofioletowych, drobnych kwiatków.

Żagwin ogrodowy - zimozielona bylina
Żagwin ogrodowy 

15. Ukwap dwupienny (Antennaria dioica)

Ukwap dwupienny to bylina tworząca zwartą darń. Liście są srebrzystoszare. Kwiaty w koszyczkach mają kolor kremowobiały (męskie) lub różowawy (żeńskie).

Ukwap dwupienny ma ozdobne liście i kwiaty
Wikipedia
Ukwap dwupienny ma ozdobne liście i kwiaty

16. Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)

Sasanka jest gwiazdą pośród skalniakowych kwiatów. Zaraz po nadejściu wiosny budzi się do życia z zimujących kłączy i zakwita.

Sasanka - piękna roślina do ogrodów skalnych
Sasanka

17. Ramonda pirenejska (Ramonda myconi)

Filigranowe, fioletowe kwiaty ramondy pirenejskiej wyrastają od maja do lipca nad gąszczem ciemnozielonych, pomarszczonych liści. Są też odmiany białe i różowe.

Ramonda pirenejska  delikatnych, fioletowych kwiatach
Wikipedia
Ramonda pirenejska o delikatnych, fioletowych kwiatach

18. Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites)

Ulistnione pędy wilczomlecza mirtowatego przypominają kształt walca. Drobne, zielonożółte kwiaty pojawiają się w maju i w czerwcu. Cała roślina sprawia nieco egzotyczne wrażenie.

Wilczomlecz mirtowaty ma piękne liście
Wilczomlecz mirtowaty ma piękne liście

19. Tulipan dziki (Tulipa silvestris)

Jasnożółte kwiaty, szeroko otwarte w słoneczną pogodę – tym wyróżnia się tulipan dziki. To jeden z piękniejszych tulipanów, szczególnie odpowiedni na skalne ogrody.

Tulipan dziki - piękna roślina
Tulipan dziki

20. Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria L.)

Przelot pospolity to roślina suchych, górskich łąk i zboczy. Kwiaty tworzą główkę w kolorze różowym albo złocistożółtym.

Przelot pospolity - roślina na skalniak
Wikipedia
Przelot pospolity
4,7 (15 opinii)