Jak uprawiać narcyzy w doniczkach?
Narcyzy są zwiastunami wiosny szczególnej urody. W doniczce na balkonie albo na tarasie tworzą niepowtarzalny barwny akcent. Ledwie dotrą do nich pierwsze ciepłe promienie słońca, a już wypuszczają liście i rozwijają piękne, pachnące kwiaty.
W jakim miejscu można sadzić narcyzy?
Aby cieszyć się pięknem wiosennych narcyzów nie trzeba wcale mieć dużego ogrodu. Jeśli balkon albo taras posiada słoneczne położenie, można narcyzy uprawiać w doniczkach albo skrzynkach. W połączeniu z innymi barwnymi kwiatami i roślinami można stworzyć własną oazę przytulności na małej przestrzeni. Uprawa narcyzów nie jest trudna. Sadząc cebulki do doniczek trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka spraw:
- Sadzenie cebulek odbywa się w styczniu-lutym.
- W jednym pojemniku można posadzić kilka cebulek – w odległości 6-8 cm od siebie.
- Na dno położyć warstwę drenażową.
- Ziemię kwiatową zmieszać z kompostem. Cebulki narcyzów sadzić na głębokości ok. 8 cm.
- Unikać stosowania podłoża gliniastego.
- Ziemia nie powinna być mocno ubita.
- Ziemię doniczkach trzeba dobrze nawilżyć.
Narcyz w doniczce
Doniczki z cebulkami powinny przez 8-10 tygodni pozostać w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 8-10 ºC. Kiedy tylko pędy narcyzów osiągną wysokość ok. 8 cm, młode rośliny mogą być przeniesione na balon albo na taras.
Wczesną wiosną sklepy ogrodnicze oferują małe doniczki z narcyzami. Jeśli ktoś zakupił te kwiaty, powinien je późną jesienią przesadzić do większego pojemnika. Podczas przesadzania narcyzów, które już wypuściły liście, należy postępować podobnie jak z cebulkami. Odpada jedynie ich pobyt w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.
Cebulki narcyzów nadają się też do hydrouprawy. Można stworzyć przykładowo dekoracyjną kompozycję z narcyzów i kamieni w szklanym naczyniu.
Jak przycinać narcyza w doniczce?
Piękny narcyz w doniczce przekwita jednak i pozostają tylko zielone liście. Wielkim błędem jest ścięcie w tym momencie całej rośliny. Ze względów estetycznych należy usuwać zwiędłe liście. Ale trzeba pamiętać, że przygotowująca się do spoczynku roślina, właśnie poprzez liście gromadzi energię do wytworzenia nowych cebulek pod ziemią i nowych pędów w przyszłym roku.
Narcyzy są z zasady odporne na niskie temperatury i mogą bez problemu przezimować w ziemi. Przy uprawie narcyzów w doniczkach cebulki nie są dostatecznie zabezpieczone na okres silnych mrozów i mogą przemarznąć. Trzeba więc przenieść je na zimę do ciemnego, chłodnego (do 10ºC) pomieszczenia.
Ze względów estetycznych należy usuwać zwiędłe liście. Ale trzeba pamiętać, że przygotowująca się do spoczynku roślina, właśnie poprzez liście gromadzi energię do wytworzenia nowych cebulek pod ziemią i nowych pędów w przyszłym roku.
Pielęgnując narcyzy w doniczkach, podobnie jak na rabatach, trzeba nosić rękawiczki. Wszystkie części rośliny są trujące dla człowieka i zwierząt. Wypływający ze ściętych łodyg kwiatowych i liści sok powoduje podrażnienia skóry i może prowadzić do alergii. Po pracy z tymi wiosennymi kwiatami należy umyć ręce ciepłą wodą.
Uwaga na trujące właściwości narcyza
Narcyzy jako kwiaty cięte mają to do siebie, że potrafią swoimi trującymi substancjami zakazić inne kwiaty w wazonie. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z narcyzów w wazonie. Po 24 godzinach sok przestaje wypływać z miejsca cięcia. Wystarczy po prostu na ten czas wstawić narcyzy do oddzielnego naczynia, a potem dołączyć do kompozycji z innymi kwiatami. Albo zostawić w wazonie same narcyzy, które i bez dodatków przedstawiają fascynujący widok.
Aby przez wiele lat cieszyć się widokiem wiosennych kwiatów w doniczce, można wykorzystać taką radę:
Narcyz potrzebuje liści, aby zgromadzić w cebuli dostateczny zapas energii. Jednak krótko po zwiędnięciu ostatniego kwiatu, co dzieje się zwykle w maju, liście zaczynają żółknąć i brzydko wyglądają. Można doniczkę schować w przewiewnym, jasnym miejscu. Jest też inna możliwość, aby ukryć więdnące liście. Trzeba po prostu w większej doniczce albo skrzynce uprawiać kilka różnych odmian narcyzów, które kwitną w różnym czasie. Należy tylko zawczasu sprawdzić, na jakie miesiące przypada okres kwitnienia wybranych odmian i posadzić cebulki tak, aby balkon albo taras na długo zachował kwiecisty urok. W jednej dużej doniczce albo skrzynce można bez problemu uprawiać dwa-trzy gatunki narcyzów.
Dlaczego narcyzy nie kwitną?
Narcyzy należą do pierwszych kwiatów, które zakwitają wiosną i zdobią balkony i parapety okien. Aby cieszyć się urodą ich kwiatów, trzeba wybrać odpowiednią doniczkę i wykonać prace przygotowawcze. Okres kwitnienia narcyzów przypada zwykle na marzec do maja. Czasem zdarza się jednak, że cebulowe kwiaty w ogóle nie kwitną, albo tylko bardzo oszczędnie. Rozwijają wiosną tylko liście. Brak kwiatów ma zwykle jedną z trzech następujących przyczyn:
Narcyzy zostały posadzone w nieodpowiednim czasie
Aby narcyzy mogły wiosną wystartować w sezon kwitnienia pełne energii, trzeba je posadzić jesienią. Najlepiej jeśli znajdą się w ziemi między wrześniem i październikiem, wtedy zdążą się przed nadejściem zimy dobrze ukorzenić. Kwiaty cebulkowe można zasadniczo sadzić również później, jednak doświadczenie pokazuje, że wcześniej posadzone lepiej sobie radzą. Minimalne wymiary doniczki, które należy zachować, to głębokość 25 cm i średnica 20 cm. ważne jest przede wszystkim, aby ziemia była pulchna, przepuszczalna i żyzna. Głębokość sadzenia cebulek narcyzów powinna być dwa-trzy razy większa niż wysokość cebulki. Sadząc kilka narcyzów w jednej dużej doniczce, należy zachować odstęp 10-15 cm. Jeśli będą posadzano za ciasno, nie będą mogły rozwijać się prawidłowo i wytworzą mało kwiatów.
Ziemia jest zbyt piaszczysta i za sucha
O tym, jak będą się rozwijać narcyzy, zależy w decydującej mierze od prawidłowego wyboru dla nich stanowiska i podłoża. W przeciwieństwie do innych kwiatów cebulowych narcyzy wykazują stosunkowo duże zapotrzebowanie ma składniki odżywcze i wodę. Podłoże powinno być wprawdzie przepuszczalne, ale zbyt suche gleby nie są odpowiednie, ponieważ zbyt szybko wysychają. Na dodatek są często ubogie w elementy odżywcze. Trzeba zwracać uwagę, aby wiosną, od początku rozwoju rośliny, podłoże było świeże do wilgotnego i było odpowiednio żyzne.
Nawet jeśli nie najlepiej wyglądają, liście narcyzów należy pozostawić do pełnego wykorzystania przez roślinę. Tylko tak składniki odżywcze zawarte w liściach mogą znowu zostać zmagazynowane w cebulkach. Kiedy z czasem narcyzy słabiej kwitną, trzeba je późnym latem wyjąć z ziemi, oddzielić ostrożnie młode cebulki i przesadzić do nowej doniczki ze świeżym substratem.
Narcyzy cierpią na jakąś chorobę
Kiedy narcyzy nie zakwitają, może stać za tym jakaś choroba roślin albo inwazja szkodników. Liście więdnące na długo przed czasem mogą świadczyć o tym, że roślina cierpi na chorobę grzybową – zgniliznę cebul. Zahamowany zostaje wzrost rośliny, na liściach pojawiają się przebarwienia, z czasem więdną i obumierają. Podobne objawy ma szara pleśń, prowadząca w ciężkich przypadkach do obumarcia narcyza.
Istnieją też choroby wirusowe, między innymi mozaika narcyzowa, powodująca przebarwienia na liściach. Chore rośliny nie rozwijają kwiatów. Jeśli zauważy się objawy chorobowe, trzeba gnijące cebulki natychmiast usunąć. Za słaby wzrost narcyzów może być odpowiedzialny owad – pobzyga cebularz (Merodon equestris). Larwy tej muchówki wgryzają się w cebulki, przez co te nie rozwijają pędów albo są one mocno poskręcane. Kupując cebulki należy zwracać uwagę, na ich zdrowotność; nie mogą wykazywać oznak uszkodzenia, zgnilizny albo pleśni.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.