Porady

Jak uprawiać narcyzy w doniczkach?

4,3 (3 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Narcyzy są zwiastunami wiosny szczególnej urody. W doniczce na balkonie albo na tarasie tworzą niepowtarzalny barwny akcent. Ledwie dotrą do nich pierwsze ciepłe promienie słońca, a już wypuszczają liście i rozwijają piękne, pachnące kwiaty.

Gulmohar Lane

W jakim miejscu można sadzić narcyzy?

Aby cieszyć się pięknem wiosennych narcyzów nie trzeba wcale mieć dużego ogrodu. Jeśli balkon albo taras posiada słoneczne położenie, można narcyzy uprawiać w doniczkach albo skrzynkach. W połączeniu z innymi barwnymi kwiatami i roślinami można stworzyć własną oazę przytulności na małej przestrzeni. Uprawa narcyzów nie jest trudna. Sadząc cebulki do doniczek trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka spraw:

  • Sadzenie cebulek odbywa się w styczniu-lutym.
  • W jednym pojemniku można posadzić kilka cebulek – w odległości 6-8 cm od siebie.
  • Na dno położyć warstwę drenażową.
  • Ziemię kwiatową zmieszać z kompostem. Cebulki narcyzów sadzić na głębokości ok. 8 cm.
  • Unikać stosowania podłoża gliniastego.
  • Ziemia nie powinna być mocno ubita.
  • Ziemię doniczkach trzeba dobrze nawilżyć.

Jeśli balkon i taras są dobrze nasłonecznione, narcyzy można uprawiać w doniczkach

Narcyz w doniczce

Doniczki z cebulkami powinny przez 8-10 tygodni pozostać w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 8-10 ºC. Kiedy tylko pędy narcyzów osiągną wysokość ok. 8 cm, młode rośliny mogą być przeniesione na balon albo na taras.

Wczesną wiosną sklepy ogrodnicze oferują małe doniczki z narcyzami. Jeśli ktoś zakupił te kwiaty, powinien je późną jesienią przesadzić do większego pojemnika. Podczas przesadzania narcyzów, które już wypuściły liście, należy postępować podobnie jak z cebulkami. Odpada jedynie ich pobyt w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Cebulki narcyzów nadają się też do hydrouprawy. Można stworzyć przykładowo dekoracyjną kompozycję z narcyzów i kamieni w szklanym naczyniu.

Ścięte narcyzy można wstawić do wazonu

Jak przycinać narcyza w doniczce?

Piękny narcyz w doniczce przekwita jednak i pozostają tylko zielone liście. Wielkim błędem jest ścięcie w tym momencie całej rośliny. Ze względów estetycznych należy usuwać zwiędłe liście. Ale trzeba pamiętać, że przygotowująca się do spoczynku roślina, właśnie poprzez liście gromadzi energię do wytworzenia nowych cebulek pod ziemią i nowych pędów w przyszłym roku.

Narcyzy są z zasady odporne na niskie temperatury i mogą bez problemu przezimować w ziemi. Przy uprawie narcyzów w doniczkach cebulki nie są dostatecznie zabezpieczone na okres silnych mrozów i mogą przemarznąć. Trzeba więc przenieść je na zimę do ciemnego, chłodnego (do 10ºC) pomieszczenia.

Ze względów estetycznych należy usuwać zwiędłe liście. Ale trzeba pamiętać, że przygotowująca się do spoczynku roślina, właśnie poprzez liście gromadzi energię do wytworzenia nowych cebulek pod ziemią i nowych pędów w przyszłym roku.

Pielęgnując narcyzy w doniczkach, podobnie jak na rabatach, trzeba nosić rękawiczki. Wszystkie części rośliny są trujące dla człowieka i zwierząt. Wypływający ze ściętych łodyg kwiatowych i liści sok powoduje podrażnienia skóry i może prowadzić do alergii. Po pracy z tymi wiosennymi kwiatami należy umyć ręce ciepłą wodą.

Narcyzy są silnie trujące - po kontakcie z nimi trzeba umyć dłonie

Uwaga na trujące właściwości narcyza

Narcyzy jako kwiaty cięte mają to do siebie, że potrafią swoimi trującymi substancjami zakazić inne kwiaty w wazonie. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z narcyzów w wazonie. Po 24 godzinach sok przestaje wypływać z miejsca cięcia. Wystarczy po prostu na ten czas wstawić narcyzy do oddzielnego naczynia, a potem dołączyć do kompozycji z innymi kwiatami. Albo zostawić w wazonie same narcyzy, które i bez dodatków przedstawiają fascynujący widok.

Aby przez wiele lat cieszyć się widokiem wiosennych kwiatów w doniczce, można wykorzystać taką radę:

Narcyz potrzebuje liści, aby zgromadzić w cebuli dostateczny zapas energii. Jednak krótko po zwiędnięciu ostatniego kwiatu, co dzieje się zwykle w maju, liście zaczynają żółknąć i brzydko wyglądają. Można doniczkę schować w przewiewnym, jasnym miejscu. Jest też inna możliwość, aby ukryć więdnące liście. Trzeba po prostu w większej doniczce albo skrzynce uprawiać kilka różnych odmian narcyzów, które kwitną w różnym czasie. Należy tylko zawczasu sprawdzić, na jakie miesiące przypada okres kwitnienia wybranych odmian i posadzić cebulki tak, aby balkon albo taras na długo zachował kwiecisty urok. W jednej dużej doniczce albo skrzynce można bez problemu uprawiać dwa-trzy gatunki narcyzów.

4,3 (3 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba