Porady

Trujące rośliny doniczkowe? Uważaj, jeśli masz je w domu! [WIDEO]

4,8 (8 opinii)

Nie każdy wie, że niektóre rośliny popularnie uprawiane w doniczkach, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zawierają substancje trujące lub tylko podrażniające. Skutkiem dotknięcia lub zjedzenia fragmentu rośliny może być podrażnienie skóry, wysypka, podrażnienie błon śluzowych, zatrucie pokarmowe.

Niebezpieczny jest zwłaszcza sok roślin, który zawiera szkodliwe substancje. Po uszkodzeniu liścia substancje mogą się unosić się w powietrzu, mogą też znajdować się w wodzie, w której stoją kwiaty cięte. Wiele z nich jednocześnie ma właściwości lecznicze i w niewielkich dawkach są wykorzystywane do produkcji leków. Nie należy jednak próbować leczyć się nimi na własną rękę.

Kwiaty doniczkowe pełnią funkcję ozdobną. Każdy wie, że ich liście czy owoce nie są jadalne. Niemniej jednak warto zachować ostrożność, szczególnie wtedy, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Dzieci lubią w zabawie wkładać do buzi różne rzeczy, zaś zwierzęta czasem podgryzają rośliny. Prawdopodobieństwo zjedzenia śmiertelnej dawki rośliny jest bardzo małe, gdyż liście i owoce tych roślin są bardzo gorzkie. Zjedzenie ich powoduje natychmiast odruch wymiotny. Niemniej jednak już niewielka ilość może poważnie zaszkodzić dziecku lub zwierzakowi. Warto więc zdawać sobie sprawę, które rośliny stanowią zagrożenie i umieszczać je poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.

W Ameryce Południowej sok z diffenbachii był wykorzystywany do wyrobu zatrutych strzał
W Ameryce Południowej sok z diffenbachii był wykorzystywany do wyrobu zatrutych strzał

Lista potencjalnie niebezpiecznych roślin jest bardzo długa. Oto najpopularniejsze z nich.

Oleander

Zawiera glikozydy nasercowe, które mogą spowodować poważne zaburzenia pracy serca. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin. Spożycie nawet niewielkiego fragmentu liścia może mieć skutek śmiertelny. Objawem zatrucia są wymioty, zanik czucia w ustach, rozszerzenie źrenic. Zjedzenie liści oleandra może powodować nastroje samobójcze. Odnotowano wypadki samobójstw po spożyciu tej rośliny.

Bluszcz pospolity i kanaryjski

Zawiera szkodliwe dla zdrowia saponiny. Dotknięcie soku tej rośliny powoduje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, zaś połknięcie liści lub owoców może spowodować pieczenie gardła, gorączkę lub wysypkę. Może doprowadzić nawet do paraliżu i śpiączki.

Prawdopodobieństwo zjedzenia śmiertelnej dawki jest bardzo małe, gdyż liście i owoce tych roślin są wyjątkowo gorzkie. Zjedzenie ich powoduje odruch wymiotny. Niemniej jednak małemu dziecku może poważnie zaszkodzić już niewielka ilość.

Diffenbachia, monstera, filodendrony, anturium

Liście tych roślin zawierają kryształki szczawianów wapnia, które podrażniają skórę. Zjedzenie kawałka liścia wywołuje pieczenie języka, warg i gardła. W ciężkich przypadkach może spowodować trudności w oddychaniu. Zjedzenie dużej ilości liści może mieć skutek śmiertelny. Co ciekawe, sok z diffenbachii był wykorzystywany przez mieszkańców Ameryki Południowej do wyrobu zatrutych strzał. Roślina ta była również popularnie nazywana "trzciną głupców", gdyż jej sok powoduje czasowy paraliż strun głosowych, co uniemożliwia mówienie.

Fiołek alpejski (cyklamen perski)

Jest popularną rośliną ozdobną, która długo kwitnie w doniczce. Nie zagraża życiu, jednak skutki jej spożycia są nieprzyjemne. Zawiera cyklamen, który powoduje bóle głowy, nudności i biegunkę.

Gwiazda betlejemska zawiera biały sok, który może spowodować ostre podrażnienia skóry i wysypkę
Gwiazda betlejemska zawiera biały sok, który może spowodować ostre podrażnienia skóry i wysypkę

Kroton i gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny)

Kroton należy do grupy wilczomleczy, podobnie jak gwiazda betlejemska, i posiada szkodliwy biały sok. Dotknięcie go może spowodować ostre podrażnienia skóry, wysypkę. Gdy dostanie się do oka, powoduje pieczenie i łzawienie. Połknięty wywołuje nudności i bóle brzucha. Przy przycinaniu i przesadzaniu tych roślin należy zachować środki ostrożności. Najlepiej wszystkie czynności wykonywać w gumowych rękawicach.

Sok mleczny zawiera również fikus. Jego drobinki unoszą się w powietrzu i mogą spowodować katar, astmę oskrzelową i duszności. Fikusy są szczególnie niebezpiecznie dla alergików, którzy powinni zrezygnować z ich uprawy.

Ustaw te rośliny w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt. Zabiegi pielęgnacyjne wykonuj w rękawicach gumowych. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo pryśnięcia soku, załóż okulary ochronne.

Bieluń (datura)

Ta roślina posiada piękne kwiaty i coraz częściej jest uprawiana jako ozdoba. Zawiera jednak trujące alkaloidy. Jej zjedzenie powoduje halucynacje i drgawki. Znane są wypadki zgonów wskutek porażenia ośrodka oddechowego.

Niebezpieczne kwiaty cięte

Niebezpiecznie mogą okazać się także kwiaty cięte, które trzymamy w wazonie. Szkodliwe substancje mogą dostać się do wody, której przypadkowe wypicie może być bardzo niebezpieczne.

Konwalie zawierają glikozydy nasercowe, które przedostają się do wody. Znane są przypadki śmierci po wypiciu takiej wody.

Lilie długokwiatowe zawierają trujące alkaloidy. Spożycie ich liści lub kwiatów skutkuje bólami głowy i brzucha. Kwiaty mogą być zabójcze dla zwierząt domowych.

Zagrożenie mogą stanowić także m. in.:

  • dracena,
  • scindapsus,
  • skrzydłokwiat,
  • tulipany,
  • kliwia,
  • narcyz,
  • amarylis.

Środki ostrożności

Po przeczytaniu powyższych informacji nie należy jednak popadać w panikę i pozbywać się wymienionych roślin. Poważne zatrucie może nastąpić wskutek zjedzenia dużej ilości liści lub łodyg. Dlatego wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności, aby nasz dom był bezpieczny.

O czym należy pamiętać? Po pierwsze ustaw te rośliny w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt. Nie umieszczaj ich na niskim stoliku lub podłodze, gdzie dziecko lub zwierzak z łatwością mogą zerwać listek. Zabiegi pielęgnacyjne, na przykład przecieranie liści lub przycinanie, wykonuj w rękawicach gumowych. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo pryśnięcia soku, załóż okulary ochronne. W czasie pielęgnacji roślin nie dotykaj ust ani oczu. Staraj się nie łamać liści, aby nie wypłynął z nich sok. Po zakończeniu prac umyj ręce.

Jeśli doszło do kontaktu z trucizną, trzeba działać bardzo szybko. Jeżeli po polizaniu rośliny piecze język, dokładnie wypłucz usta. Podrażnioną skórę przemyj strumieniem wody o temperaturze pokojowej. Jeśli pojawią się bóle brzucha, niemiarowe bicie serca i gorączka, należy jak najszybciej pojechać do szpitala lub wezwać pogotowie. Czekając na pogotowie, można podać węgiel aktywowany. Lekarzowi należy pokazać roślinę, z którą chory mógł mieć kontakt.

Trujące rośliny doniczkowe. Uważaj, jeśli masz je w domu! [WIDEO]

4,8 (8 opinii)