Porady

Zakładanie trawnika z siewu – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

4,5 (15 opinii)

Marzeniem każdego właściciela ogrodu jest soczyście zielony trawnik, który niczym aksamitny dywan rozwija się między rabatami i ścieżkami. Zanim jednak spełnią się takie marzenia, trzeba wykonać wcale niemałą pracę.

Założenie trawnika w nowym ogrodzie oznacza definitywne wyłączenie znacznej zwykle jego części z jakiegokolwiek innego użytkowania. Poza tym trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu będzie przeznaczane na pielęgnację trawnika oraz ile pieniędzy można wydać na nawadnianie. Urządzenie powierzchni zielonej powinno być szczegółowo zaplanowane, aby wziąć pod uwagę wszystkie możliwe okoliczności. Jeśli nie wszystko zostanie przewidziane, trawnik, zamiast sprawiać przyjemność, pozostanie źródłem wiecznych kłopotów.

Wielkość i położenie trawnika

  • Najpierw należy ustalić, która część ogrodu ma być trawnikiem. Zasadniczo trawnik może założony dookoła domu.
  • Planowanie trawnika jest tylko jednym z elementów całego urządzenia ogrodu.
  • Na prawie ciągle zacienionej powierzchni nie da się uzyskać prawdziwego trawnika. Trawy specjalnej mieszanki przeznaczonej na trawniki zacienione, pozwalają na założenie trawnika co najwyżej na powierzchni półzacienionej.
  • Także powierzchnie pod drzewami iglastymi nigdy nie staną się pięknym trawnikiem. Rozbudowany system korzeniowy drzew w połączeniu z zacienieniem, nie pozwoli na prawidłowy rozwój traw. W takich miejscach można spróbować jednak posadzić cienioznośne byliny okrywowe.
  • Część ogrodu z podmokłym gruntem również nie nadaje się na trawnik. Należy sprawdzić, czy da się poprawić na tym miejscu przepuszczalność gleby.
  • Jeśli docelowo ma powstać piękny i równy „trawnik angielski”, musi on być często koszony. Trzeba więc zwrócić uwagę na możliwość wygodnego koszenia na całej powierzchni. Trawnik o powierzchni do 400 m2 można pielęgnować ręczną kosiarką. Ręczny sprzęt jest bardziej mobilny; powierzchnia koszona może mieć urozmaicony kształt. Na wszelki wypadek dobrze jest wykonać „próbę koszenia”, aby w przyszłości oszczędzić sobie czasochłonnych zabiegów.

Kiedy położenie trawnika oraz jego wielkość zostaną już zweryfikowane i zatwierdzone, można przejść do fazy realizacji.

Pielęgnacja trawnika latem
Pielęgnacja trawnika latem

Przygotowanie gleby pod trawnik

Jeśli trawnik ma być założony przed właśnie nowobudowanym domem, trzeba koniecznie sprawdzić, czy gleba na tej części działki nadaje się do obsiania trawą. Zwykle nowe miejsce pod trawnik wymaga przygotowania gleby w kilku etapach. Wygląda to w skrócie następująco:

  • Glebę ubitą podczas prac wokół domu trzeba spulchnić poprzez przekopanie, głębokie motyczenie albo użycie specjalnego sprzętu.
  • Ostatecznie musi powstać pulchna warstwa gleby o głębokości 30-40 cm, która będzie dostępna dla korzeni roślin.
  • Jeśli planowany trawnik ma wytworzyć dobrą darninę, należy zastosować sezonowe nawożenie zielone.
  • Rośliny stosowane jako nawóz zielony (koniczyna, łubin, rośliny strączkowe jak bobik i wyka) bardzo dobrze przygotowują glebę pod trawnik.
  • Wprawdzie traci się w ten sposób jeden sezon, ale nie należy tego żałować, ponieważ piękny trawnik wymaga dobrego podłoża.
  • Na koniec należy poprawić skład i strukturę gleby poprzez przerobienie jej z kompostem.

Po wykonaniu przygotowania gleby należy przed siewem, na wszelki wypadek, przeprowadzić analizę gruntu. Idealna dla trawnika wartość pH wynosi około 6. Jeśli okaże się, że gleba jest zbyt kwaśna, należy zastosować wapniowanie. Gdyby na skutek złego nawożenia powstał nadmiar wapnia, trzeba ją nieco zakwasić.

Wybór nasion do założenia trawnika

Nasiona traw, które mają stworzyć trawnik, nie są tak po prostu nasionami zwykłych traw. Jest to specjalna mieszanka zestawiona w zależności od rodzaju trawnika:

Odpowiednio dobrana mieszanka nasion traw oszczędzi w przyszłości wielu problemów i rozczarowań.

Nasiona trawy do posadzenia
Nasiona trawy do posadzenia

Wysiew nasion trawy do gruntu

Siew trawy można wykonać wiosną albo jesienią. Wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że spełnione będą warunki  potrzebne do kiełkowania:

  • Nasiona traw kiełkują, kiedy temperatura gleby jest wyższa niż 10°C.
  • Taką temperaturą powinny się cieszyć nasiona traw co najmniej przez dwa tygodnie.
  • Nagły okres suszy albo gwałtowna ulewa mogą zniszczyć delikatne siewki.
  • Takie korzystne warunki występują tylko wiosną i jesienią.

Do siania trzeba wybrać możliwie bezwietrzny dzień. Siewnik ułatwia pracę, ale można wykonać również siew trawy ręcznie. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby nasiona padły równomiernie na całą powierzchnię. Można ułatwić sobie zdanie mieszając nasiona z pisakiem. Następnie dzieli się materiał siewny na połowy i sieje wzdłuż i w szerz.

Aby nasiona nie zostały wywiane, trzeba siew przykryć lekko grabiami, a potem powierzchnię uwalcować.

Pielęgnacja trawnika po jego wysianiu

W zależności od pogody, kiełkowanie nasion trwa od tygodnia do trzech. Aż do pierwszego koszenia młode siewki trawy są bardzo wrażliwe na suszę. Niewłaściwe zaopatrzenie w wodę może doprowadzić do zakłócenia wzrostu. Również w pierwszych tygodniach po wysiewie trawy zachodzi niebezpieczeństwo pojawienia się chwastów.

Kiedy nowo założony w ogrodzie trawnik osiągnie wysokość 8-10 cm, można go po raz pierwszy wykosić. Wysokość koszenia ustawia się na 5-6 cm. Po pierwszym koszeniu można zastosować nawóz o długim działaniu. Trawa zaczyna się rozgałęziać i powoli powstaje gęsta, elastyczna darnina. Użytkować trawnik można dopiero po około ośmiu tygodniach po wysiewie.

Zakładanie trawnika z siewu - instrukcja krok po kroku [WIDEO]

4,5 (15 opinii)